Howard Cooke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sir Howard Felix Hanlan Cooke (ur. 13 listopada 1915 w Goodwill w parafii Saint James, zm. 11 lipca 2014) – polityk jamajski, gubernator generalny Jamajki w latach 1991-2006.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Cooke został senatorem w 1962, w latach 70. pełnił funkcje ministerialne w rządzie Michaela Manleya.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • King’s House Jamaica – The Most Honourable sir Howard Cooke
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Michael Norman Manley (ur. 10 grudnia 1924 w parafii Saint Andrew, zm. 6 marca 1997 w Kingston) – jamajski polityk i działacz związkowy; 1969-1992 przywódca Ludowej Partii Narodowej, 1972-1980 i 1989-1992 premier. Autor pakietu świadczeń socjalnych, inicjator zbliżenia z Kubą, znacjonalizowania przemysłu, reformy rolnej oraz nałożenia kontroli na inwestorów zagranicznych.
  Gubernator generalny Jamajki – najwyższe stanowisko polityczne na Jamajce. Gubernator jest reprezentantem monarchy brytyjskiego jako głowy państwa. Pod nieobecność suwerena (która trwa faktycznie przez cały czas) gubernator generalny wykonuje jego kompetencje. W praktyce czyni to jednak wyłącznie na wniosek rządu.
  13 listopada jest 317. (w latach przestępnych 318.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 48 dni.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama