• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hot Bird

  Przeczytaj także...
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:
  Antena satelitarna − antena służąca do odbioru lub nadawania sygnału z satelitów telekomunikacyjnych. Anteny satelitarne wykonywane są jako: paraboliczne, offsetowe, panelowe lub wieloogniskowe w układzie pojedynczego, podwójnego zwierciadła lub bezzwierciadłowym.

  Hot Bird (ang. gorący ptak) – nazwa serii satelitów telekomunikacyjnych należących do konsorcjum Eutelsat. Osiem z nich nadal pracuje, choć część w ograniczonym zakresie. Znajdują się one na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem). Satelity, których czas pracy dobiegł końca przesunięte zostały na tzw. orbitę cmentarną, znajduje się ona ponad orbitą geostacjonarną.

  Polskojęzyczne stacje telewizyjne free-to-air – lista kanałów i parametrów odbioru stacji nadających free-to-air w języku polskim.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  Satelity Hot Bird nadają sygnały stacji telewizyjnych i radiowych oraz świadczą szeroki zakres usług telekomunikacyjnych dla odbiorców głównie w Europie, Afryce Północnej i w zachodniej części Azji.

  Od 1995 roku na orbicie znalazło się 10 satelitów nazwanych „Hot Bird”, jeden (Hot Bird 7) został zniszczony podczas nieudanego startu.

  Satelity Hot Bird wielokrotnie zmieniały swoje nazwy oraz położenie na orbicie geostacjonarnej, czasami były również dzierżawione przez Eutelsat innym operatorom satelitarnym.

  Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Satelity serii Hot Bird[ | edytuj kod]

  Kanały autorskie satelity Hot Bird[ | edytuj kod]

  Hot Bird 4k Test – kanał nadawany od 23 lutego 2015 prezentujące materiały promocyjne w jakości 2160 z wykorzystaniem kodeka HEVC. W 2016 wystartował 2 kanał w rozdzielczości 4k.

  Orbita geostacjonarna to orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi. Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową zawartą w płaszczyźnie równika. Przebiega na wysokości 35 786 km nad równikiem (42 160 km od środka Ziemi). Prędkość ciała na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3,08 km/s, a czas okrążenia przez niego Ziemi jest równy 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, czyli dokładnie tyle, ile trwa doba gwiazdowa.Orbita cmentarna – rodzaj orbity, na którą kierowane są statki kosmiczne, które osiągnęły kres swojego resursu. Zużyte satelity oraz rakiety nośne, nawet jeśli nie są uszkodzone, stanowią kosmiczne śmieci, które zagrażają obiektom pracującym na niskiej orbicie okołoziemskiej lub orbicie geostacjonarnej. Zgodnie z postanowieniem Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2002 roku, każdy statek kosmiczny, po upływie 25 lat od zakończenia swojej misji, powinien zostać deorbitowany i spłonąć w atmosferze lub zostać wyniesiony 300 kilometrów powyżej pierścienia orbity geostacjonarnej i pozostawiony na orbicie cmentarnej.

  Odbiór w Polsce[ | edytuj kod]

  Obecnie na pozycji 13°E znajdują się trzy aktywne satelity. Są to: Hot Bird 6 (Eutelsat Hot Bird 13A), Hot Bird 8 (Eutelsat Hot Bird 13B) i Hot Bird 9 (Eutelsat Hot Bird 13C). Transpondery tych satelitów nadają bardzo silny sygnał i w normalnych warunkach (przy dobrej pogodzie) do ich odbioru w Polsce wystarcza antena o średnicy ok. 60 centymetrów. Większość polskojęzycznych satelitarnych stacji telewizyjnych i radiowych jest nadawana z tych satelitów. Satelity z serii Hot Bird obecnie nie nadają żadnych programów telewizyjnych w systemie analogowym PAL, nadawane są jedynie programy cyfrowe.

  Cyfrowy Polsat (WIG30: CYFRPLSAT, GPW: CPS) – polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat SA. Jest największą platformą satelitarną w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartą pod względem ilości abonentów w całej Europie. W listopadzie 2009 roku będąc 10 lat na rynku platforma posiadała 3 mln abonentów (+600 tys. użytkowników prepaid). Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą platformą w Polsce pod względem liczby kanałów, ma 3.558.000 abonentów (listopad 2012), co daje piąte miejsce w Europie wśród platform cyfrowych.Eutelsat — spółka akcyjna, z siedzibą we Francji, zajmująca się dostarczaniem usług satelitarnych różnego rodzaju. Do 2001 była to międzyrządowa organizacja państw Europy Zachodniej, mająca zaspokajać potrzeby telekomunikacyjne tychże krajów.

  Kąty ustawienia anteny:

  Polskojęzyczne stacje telewizyjne free-to-air[ | edytuj kod]

  Platformy cyfrowe[ | edytuj kod]

  Wśród programów polskojęzycznych na satelitach Hot Bird znajdują się również programy platform cyfrowych:

 • Canal+ (system kodowania: Mediaguard 4, Nagravision 3, Conax CAS7), (powstała po połączeniu Cyfra+ i N)
 • Cyfrowy Polsat (system kodowania: Nagravision 3, Irdeto 3)
 • Orange TV (system kodowania: Viaccess 3.0 i 5.0)
 • Platformy zagraniczne:

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Zachód (symbol W, od ang. west) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym Słońce zachodzi w dniu równonocy.
 • włoska Sky Italia (system kodowania: Videoguard)
 • francuski AB Sat (system kodowania: Cryptoworks, Viaccess 2.3 i 2.5, Mediaguard 2)
 • GlobeCast (system kodowania: Conax, Cryptoworks, Irdeto 2, Mediaguard 2, Nagravision 2, Viaccess 2.3, 2.4 i 2.5)
 • grecka Nova (system kodowania: Irdeto 2)
 • Częstotliwości używane przez polskich nadawców:

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Platforma cyfrowa - marketingowe określenie systemu opartego na elektronice cyfrowej. Z technicznego punktu widzenia nie ma spójnej definicji, która odróżniałaby platformy cyfrowe od innych elektronicznych projektów, nie określanych tym mianem.

  W 1998 TP S.A. testowała cyfrowy przekaz kanałów polskich i zagranicznych z 81 transpondera o częstotliwości 12,322 H.

  Do 21.11.2001 na częstotliwości 11516 w PAL nadawany był polski Canal+.

  Do 03.2002 na częstotliwości 11492 w PAL nadawany był TVN 7 (wcześniej też RTL 7).

  Od 1.01.2009 do 1.04.2009 platforma N używała tp. 53 o częstotliwości 11,785 pracujący w DVB-S2.

  Transponder (XPDR, XPNDR lub TPDR) jest bezprzewodowym urządzeniem komunikacyjnym, które automatycznie odbiera, moduluje, wzmacnia i odpowiada na sygnał przychodzący w czasie rzeczywistym. Termin pochodzi z połączenia słów (transmitter i responder). Transpondery można podzielić na dwie główne kategorie różniące się sposobem zasilania: aktywne i pasywne.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • antena satelitarna
 • telewizja satelitarna
 • Free-to-air
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jacek Grzeszczak: Eutelsat: jedna nazwa, jedna grupa, jedna flota (pol.). SAT Kurier, 2012-03-01. [dostęp 2012-10-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wykaz wszystkich stacji nadawanych z pozycji 13°E (ang.)
 • Tylko kanały telewizyjne FTA (pol.)
 • Tylko stacje radiowe FTA (pol.)
 • częstotliwości Hotbird (ang.)
 • Oficjalna strona konsorcjum Eutelsat (pol.)
 • FTA (skrót z ang. Free-to-air) – termin oznaczający telewizję oraz radio nadające w sygnale wolnym (potocznie: niezakodowanym, precyzyjniej: niezaszyfrowanym), który może być odbierany przez dowolny odbiornik przystosowany do odbioru danego typu sygnału. Specyfiką mediów oznaczonych jako FTA jest to, iż odbieranie sygnału jest całkowicie bezpłatne.Równik – część wspólna powierzchni ciała niebieskiego oraz płaszczyzny prostopadłej do osi obrotu i przechodzącej przez środek masy ciała.
  Warto wiedzieć że... beta

  Satelita telekomunikacyjny – satelita sztuczny umożliwiający teletransmisję sygnałów radiowych i telewizyjnych między naziemnymi stacjami.
  Satelita − każde ciało niebieskie o względnie małej masie, obiegające inne ciało, o większej masie. Tor ruchu tego ciała nosi nazwę orbity.
  Konsorcjum to organizacja zrzeszająca kilka podmiotów gospodarczych na określony czas, w konkretnym celu. Konsorcja są tworzone najczęściej w przypadku bardzo dużych lub ryzykownych inwestycji.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Orange TV (Direct To Home) – polska telewizyjna satelitarna platforma cyfrowa Orange. Nadaje za pośrednictwem satelity Hot Bird na pozycji 13°E. Na dzień 31 grudnia 2009 platforma posiadała 263 000 abonentów.
  CryptoWorks - system dostępu warunkowego wykorzystywany w telewizji cyfrowej, opracowany przez firmę Philips CryptoTec, obecnie należącą do Irdeto.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.874 sek.