Hot AC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hot adult contemporary (Hot AC) – nazwa muzycznego formatu radiowego, odmiany adult contemporary, prezentującego wybraną według określonych kryteriów muzykę z lat 90. i współczesnych.

Grupa docelowa- (ang. target group) – grupa, do której skierowany jest komunikat, reklama, produkt. Szczególnie w reklamie ważne jest dobre określenie grupy docelowej.Ne-Yo, właściwie Shaffer Chimere Smith (ur. 18 października 1979 w Camden w stanie Arkansas) – afroamerykański piosenkarz R&B, autor piosenek i kompozytor. Smith jest odpowiedzialny m.in. za hit Mario, „Let Me Love You”. Na początku 2006 roku nagrał w wytwórni Def Jam Records własny album In My Own Words. W marcu uzyskał on z jego singlem So Sick 1. miejsce na w Stanach Zjednoczonych. W maju 2007 Ne-Yo wydał drugą płytę Because of You, w tym celu wydał singiel o takim samym tytule Because of you. Współpracował z Britney Spears nad jej nowym albumem Blackout. Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – „Hip Hop Honors 2007” oraz w dyskusji stacji MTV – „Black History Month”. 16 września 2008 została wydana kolejna płyta pt. Year of the Gentleman, z której najbardziej znany jest utwór "Closer".

Grupą docelową formatu są głównie „młodzi dorośli”: kobiety i mężczyźni w wieku 25–44 lat.

Hot AC nazywany jest czasem Hot Adult Top 40, chociaż w praktyce jest między nimi różnica: stacje Hot AC w odróżnieniu od Adult Top 40 kładą nacisk na starsze nagrania, zamiast na nowości.

Historia i ewolucja formatu[ | edytuj kod]

Pod koniec lat 80. wiele stacji radiowych, grających dotychczas w formacie Top 40, postanowiło skupić się na bardzo atrakcyjnej i stale powiększającej się grupie docelowej 25-34 lat. W 1994 roku amerykański Billboard zauważył ten trend i zaczął publikować listę przebojów Adult Top 40: popularnych w grupie docelowej 25–34 lata piosenek. Były to piosenki skierowane dla dojrzałego audytorium: nie interesującego się ciężkimi odmianami rocka (np. hard rock), młodzieżową muzyką pop (tzw. teen pop), stroniącego od muzyki dance, hip-hopu czy nadmiaru wolnych, balladowych piosenek. Do kanonu Adult Top 40 zalicza się wykonawców takich jak Nickelback, Sheryl Crow, Maroon 5, The Fray, No Doubt, Shania Twain, Avril Lavigne, Kelly Clarkson, Alanis Morissette, Vanessa Carlton i 3 Doors Down.

Alanis Nadine Morissette (ur. 1 czerwca 1974 w Ottawie) – kanadyjska wokalistka, muzyk, kompozytorka i autorka tekstów. Gra na harmonijce ustnej, instrumentach klawiszowych, flecie i gitarze.Shania Twain (właśc. Eilleen Regina Edwards, ur. 28 sierpnia 1965 w Windsor w prowincji Ontario, Kanada) – kanadyjska piosenkarka i autorka piosenek z gatunku muzyki country i pop-rock. Jej trzeci album Come On Over osiągnął najwyższą sprzedaż w historii wśród nagrań z muzyką country. Otrzymała 5 nagród Grammy, 12 nagród Juno, 27 nagród BMI. Łącznie sprzedano około 76 milionów egzemplarzy jej płyt.

Obecnie format Hot AC nie unika rocka, grając jednak tylko wybrane propozycje grup takich jak Goo Goo Dolls, Bon Jovi czy Aerosmith. Od czasu do czasu można również usłyszeć odrobinę wyselekcjonowanej muzyki dance wykonawców takich jak Paula Abdul, Kylie Minogue, Rihanna czy niektórych utworów Madonny takich jak „Music” i „Ray of Light”. Hot AC czerpie również z formatu alternative i bardzo chętnie prezentuje wybrane nagrania, o zabarwieniu popowym, grup takich jak Red Hot Chili Peppers, The All-American Rejects, Linkin Park, Third Eye Blind, Fall Out Boy czy Pink. W XXI wieku i tylko w obszarach zamieszkiwanych przez mniejszości afroamerykańskie stacje Hot AC grają wybrane, o zabarwieniu popowym pozycje wykonawców takich jak Akon, Beyoncé Knowles, The Black Eyed Peas, Ne-Yo i The Pussycat Dolls.

Rihanna, właśc. Robyn Rihanna Fenty (ur. 20 lutego 1988 r. w Saint Michael) – barbadoska piosenkarka, aktorka i projektantka mody.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
Warto wiedzieć że... beta

Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.
Fall Out Boy – amerykański kwartet grający muzykę pop punk/rock, wywodzący się z chicagowskiej sceny undergroundowej.
The Pussycat Dolls – amerykańska żeńska grupa muzyczna z Los Angeles, która z początku wykonywała taneczną burleskę.
Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
Bon Jovi – amerykański zespół rockowy założony w 1983 roku przez Johna Bongioviego (później Jon Bon Jovi) w Sayreville w New Jersey. W 2018 wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
Adult contemporary (AC) – nazwa gatunku muzycznego i formatu radiowego, która w wolnym tłumaczeniu oznacza "muzykę dla dojrzałego słuchacza".
Nickelback – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza rocka i hard rocka, ze względu na swoje brzmienie często porównywana z takimi zespołami jak 3 Doors Down, Puddle of Mudd czy Creed. Zespół został założony w 1995 roku w małym miasteczku Hanna w prowincji Alberta w Kanadzie przez wokalistę i gitarzystę Chada Kroegera, basistę Mike Kroegera, gitarzystę Ryana Peake oraz kuzyna, perkusistę Brandona Kroegera.

Reklama