• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Jarmark św. Dominika - impreza handlowo-kulturalna odbywająca się w różnych miejscach w Polsce, w miastach pracy duszpasterskiej Zakonu Kaznodziejskiego i związana najczęściej z obchodami świąt świętego Dominika (początek sierpnia) i świętego Jacka (17 sierpnia).Medycyna paliatywna (łac. pallium – płaszcz) – dział medycyny, a także specjalność lekarska, która obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w okresie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez:
  Świadczenia Hospicjum[ | edytuj kod]

  Hospicjum Pallottinum oferuje dwa modele opieki paliatywnej ― hospicjum stacjonarne w domu hospicyjnym oraz hospicjum domowe, zapewniające pomoc specjalistyczną w miejscu zamieszkania pacjenta. Obie formy obejmują zarówno dorosłych, jak i dzieci.

  Pierwszy typ świadczeń przeznaczony jest dla osób w terminalnej fazie choroby, którym rodzina nie jest w stanie zapewnić stałej opieki. Dom hospicyjny dysponuje trzydziestoma łóżkami w salach z oddzielnym węzłem sanitarnym. Chorzy mają prawo przebywać w domu hospicyjnym przez dłuższy czas, ale istnieje również możliwość przyjęcia pacjenta na krótki okres ― do 10 dni.

  Fundacja Hospicyjna – organizacja pożytku publicznego, działająca od 2004 roku pod auspicjami Krajowego Duszpasterza Hospicjów przy Konferencji Episkopatu Polski (od 2004 roku jest nim ks. dr Piotr Krakowiak SAC). Głównym celem działalności Fundacji Hospicyjnej jest pomoc hospicjom i ośrodkom opieki paliatywnej oraz promowanie idei opieki hospicyjnej. Siedziba Fundacji znajduje się w Gdańsku. Fundacja Hospicyjna wspiera rozwój ruchu hospicyjnego w Polsce organizując akcje charytatywne i edukacyjne na poziomie ogólnopolskim (na rzecz ponad stu hospicjów współpracujących z Fundacją Hospicyjną) i regionalnym (na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku).Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.

  Idea hospicjum domowego zakłada współpracę wielodyscyplinarnego zespołu z rodziną chorego. Ten model pomocy obejmuje wizyty personelu w domu pacjenta oraz zapewnia specjalistyczny sprzęt i materiały medyczne.

  Niezależnie od modelu udzielanej opieki, hospicjum oferuje całodobową pomoc ― również w niedziele i święta. Hospicjum wykonuje również potrzebne badania laboratoryjne i aparaturowe. Do zespołu pracowników należą lekarze, pielęgniarki, terapeuci, rehabilitanci, pracownicy socjalni, duchowni oraz wolontariusze. Oddział dziecięcy hospicjum, poza usługami standardowymi, organizuje wraz z wolontariuszami gry i zabawy dla najmłodszych podopiecznych.

  Narcyz żonkil, żonkil (Narcissus jonquilla L.) – gatunek roślin z rodziny amarylkowatych. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa jonquille (żonkil, żółty narcyz), które to słowo wywodzi się z kolei od hiszpańskiego junquillo – zdrobnienia od junco (trzcina, sitowie). Na naturalnych stanowiskach rośnie dziko w Portugalii i Hiszpanii. Od gatunku tego pochodzi wiele mieszańców, które ogrodnicy zaliczają do 7 grupy narcyzów (mieszańce jonquilla).Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Dodatkowe formy pomocy[ | edytuj kod]

  Poza opieką paliatywno-hospicyjną działa także Akademia Walki z Rakiem, która oferuje zajęcia terapeutyczno-warsztatowe prowadzone przez trenera technik relaksacji. Celem terapii jest udzielenie wsparcia psychicznego w zmaganiu się ze stresem i stanami depresyjnymi, które często towarzyszą chorobie.

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.Konferencja Episkopatu Polski (KEP) – instytucja zrzeszająca biskupów polskiej części Kościoła katolickiego, posiadająca osobowość prawną z siedzibą w Warszawie.

  W domu hospicyjnym utworzono Poradnię Medycyny Paliatywnej i Leczenia Bólu, która powstała z myślą o chorych w terminalnym stadium choroby nowotworowej. Do poradni mogą zgłaszać się osoby z Gdańska i okolic, które zakończyły leczenie przyczynowe w szpitalu.

  W ramach świadczeń domu hospicyjnego powstała również nowa inicjatywa ― grupy wsparcia dla osób w żałobie. Spotkania prowadzone przez terapeutę i mają na celu pomóc łatwiej znieść śmierć bliskiej osoby. W atmosferze zaufania uczestnicy zajęć wspólnie wspominają osoby zmarłe i dzielą się trudnymi doświadczeniami.

  Pallotyni, właściwie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici – SAC) – katolicka wspólnota księży i braci, założona przez św. Wincentego Pallottiego w 1. połowie XIX wieku. Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Pallotyni są integralną częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, a według prawa kanonicznego są stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie papieskim. Pallotyńskie wyższe seminarium duchowne w Polsce znajduje się w miejscowości Ołtarzew koło Warszawy, w gminie Ożarów Mazowiecki (powiat warszawski zachodni).Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

  Warto dodać, że w bolesnych dniach choroby swoich pacjentów, zespół hospicyjny stara się trwać przy nich i ich bliskich, niosąc ulgę w cierpieniu także poprzez wspólną modlitwę. Dlatego każdego dnia, w kaplicy hospicyjnej, odbywa się msza św. w intencji wszystkich chorych.

  Wolontariat[ | edytuj kod]

  Wolontariat medyczny[ | edytuj kod]

  Podstawowym zadaniem gdańskiego hospicjum jest sprawowanie opieki paliatywnej nad chorymi w terminalnym okresie choroby. Profesjonalny zespół medyczny (tj. lekarze i pielęgniarki), silnie wspomagany przez duchownych i wolontariuszy, dąży do poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin w tym trudnym dla nich okresie. Wolontariusze medyczni niosą bezpośrednią pomoc chorym i ich rodzinom zarówno w hospicjum domowym, jak i hospicjum stacjonarnym. Do ich podstawowych obowiązków należy m.in. pomoc przy pielęgnacji pacjenta, pomoc w drobnych pracach porządkowych oraz towarzyszenie choremu i jego bliskim.

  Piotr Krakowiak (ur. 12 września 1965 w Koszalinie) – ksiądz pallotyn, teolog i psycholog; dyrektor gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC (dawniej Hospicjum Pallottinum), założyciel Fundacji Hospicyjnej, Krajowy Duszpasterz Hospicjów.Eugeniusz Dutkiewicz właściwie Ryszard Eugeniusz Dutkiewicz (ur. 16 lipca 1947 w Sianowie k. Koszalina, zm. 11 września 2002 w Gdańsku) – ksiądz pallotyn, jeden z prekursorów ruchu hospicyjnego w Polsce.

  Wolontariat akcyjny[ | edytuj kod]

  Gdańskie hospicjum, oprócz wolontariatu medycznego, prowadzi też wiele dodatkowych akcji (zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych) mających na celu pomoc chorym i umierającym; jak również działanie na rzecz szeroko pojętego propagowania idei hospitacyjnej w społeczeństwie.

  Jedną z przykładowych akcji jest program WHAT (pełna nazwa to Wolontariat Hospicyjny jako narzędzie Akceptacji i nauka Tolerancji wśród więźniów), którego pionierem w Polsce było hospicjum ojca E. Dutkiewicza. Zgodnie z założeniami programu do wolontariatu mogą zgłaszać się więźniowie i przestępcy skazani za drobne przewinienia. Program działa od 2002 roku; został o nim nakręcony film pod tytułem To overcome prejudice.

  Pola Nadziei to kampania o wymiarze międzynarodowym, która została zapoczątkowana przez Fundację Marie Curie Cancer Care w Szkocji. W Polsce akcję zorganizowało po raz pierwszy Hospicjum w Krakowie w 1998 roku. W 2003 roku do akcji dołączyło Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Każdego roku, około 4 października, tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile (pod szpitalami, urzędami, szkołami etc.) na znak solidarności z osobami cierpiącymi na chorobę nowotworową. Wiosną, po ich zakwitnięciu, rozpoczyna się kampania mająca na celu zebranie funduszy na prowadzenie opieki hospicyjnej. Ubrani w żółte koszulki, wolontariusze kwestują na ulicach, w parkach, przed kościołami i w centrach handlowych na rzecz hospicjów. W podziękowaniu za datek dla hospicjum, darczyńcy otrzymują kwiat żonkila- symbol nadziei. Zbiórce funduszy towarzyszą różne wydarzenia artystyczne (np. koncerty). Oprócz pozyskania środków pieniężnych na potrzeby hospicjów, akcja Pola Nadziei ma na celu promowanie idei opieki hospicyjnej, informowanie społeczeństwa o działalności hospicjum i jego roli, a także uwrażliwianie na potrzeby osób terminalnie chorych.

  Akcja Paczka od Serca jest organizowana każdego roku w grudniu i ma na celu pomoc najmłodszym wśród chorych. W ramach akcji odbywa się licytacja paczek przygotowanych przez znane osobistości ze świata mediów, filmu, muzyki i sportu.

  Akcja Zostań Gdańskim Aniołem odbywała się podczas 749. Jarmarku św. Dominika. Uczestnicy akcji, przebrani za anioły, wzięli udział w paradzie rozpoczynającej jarmark, jak również organizowali dodatkowe atrakcje dla widzów i chorych z gdańskiego hospicjum. Akcja miała na celu uświadomienie ludzi o wadze pomocy innym i zwrócenie ich uwagi na cierpienie drugiego człowieka.

  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.