Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC (dawniej Hospicjum Pallottinum) – powstała w 1983 w Gdańsku, z inicjatywy ks. Eugeniusza Dutkiewicza, organizacja zajmująca się opieką paliatywną.

Fundacja Hospicyjna – organizacja pożytku publicznego, działająca od 2004 roku pod auspicjami Krajowego Duszpasterza Hospicjów przy Konferencji Episkopatu Polski (od 2004 roku jest nim ks. dr Piotr Krakowiak SAC). Głównym celem działalności Fundacji Hospicyjnej jest pomoc hospicjom i ośrodkom opieki paliatywnej oraz promowanie idei opieki hospicyjnej. Siedziba Fundacji znajduje się w Gdańsku. Fundacja Hospicyjna wspiera rozwój ruchu hospicyjnego w Polsce organizując akcje charytatywne i edukacyjne na poziomie ogólnopolskim (na rzecz ponad stu hospicjów współpracujących z Fundacją Hospicyjną) i regionalnym (na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku).Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.

Historia[ | edytuj kod]

Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku (dawniej: Hospicjum Pallottinum) powstało w 1983 roku z inicjatywy Kościoła, środowiska służby zdrowia Akademii Medycznej oraz wolontariuszy. Ruchowi założycielskiemu przewodniczył ks. Eugeniusz Dutkiewicz, pallotyn, jeden z twórców idei hospicjów w Polsce. W 1987 roku, za ogromne zasługi na rzecz opieki hospicyjnej, ks. Dutkiewicz został powołany przez Episkopat Polski na Krajowego Duszpasterza Hospicjów.

Narcyz żonkil, żonkil (Narcissus jonquilla L.) – gatunek roślin z rodziny amarylkowatych. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa jonquille (żonkil, żółty narcyz), które to słowo wywodzi się z kolei od hiszpańskiego junquillo – zdrobnienia od junco (trzcina, sitowie). Na naturalnych stanowiskach rośnie dziko w Portugalii i Hiszpanii. Od gatunku tego pochodzi wiele mieszańców, które ogrodnicy zaliczają do 7 grupy narcyzów (mieszańce jonquilla).Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Od momentu powstania, gdańskie hospicjum dynamicznie rozszerzało swoją działalność. W 1991 roku utworzony został Wojewódzki Ośrodek Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, który pomocą w zakresie medycyny paliatywnej otacza całe woj. pomorskie, jak również kieruje opieką hospicyjną w Gdańsku. Ksiądz Dutkiewicz rozpoczął budowę budynku dla hospicjum przy ul. Mikołaja Kopernika 6. Jego budowę ukończono w 2002 roku. We wrześniu 2002 roku, po śmierci ks. Dutkiewicza, dyrektorem hospicjum został ks. pallotyn Piotr Krakowiak, który jeszcze tego samego roku został mianowany na Krajowego Duszpasterza Hospicjów.

Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.Konferencja Episkopatu Polski (KEP) – instytucja zrzeszająca biskupów polskiej części Kościoła katolickiego, posiadająca osobowość prawną z siedzibą w Warszawie.

W 2003 roku powstał dom hospicyjny, mający za zadanie niesienie pomocy najbardziej potrzebującym pacjentom. W czerwcu tego samego roku, w hospicjum otworzono pierwszy na Pomorzu hospicyjny oddział dla nieuleczalnie chorych dzieci i młodzieży. Z inicjatywy ks. Krakowiaka, w 2004 roku utworzona została Fundacja Hospicyjna, która prowadzi działalność charytatywną i edukacyjno-szkoleniową na terenie całej Polski.

Pallotyni, właściwie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici – SAC) – katolicka wspólnota księży i braci, założona przez św. Wincentego Pallottiego w 1. połowie XIX wieku. Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Pallotyni są integralną częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, a według prawa kanonicznego są stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie papieskim. Pallotyńskie wyższe seminarium duchowne w Polsce znajduje się w miejscowości Ołtarzew koło Warszawy, w gminie Ożarów Mazowiecki (powiat warszawski zachodni).Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

W styczniu 2004 roku Hospicjum otrzymało nowy statut i przyjęło imię na cześć jego założyciela: Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Piotr Krakowiak (ur. 12 września 1965 w Koszalinie) – ksiądz pallotyn, teolog i psycholog; dyrektor gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC (dawniej Hospicjum Pallottinum), założyciel Fundacji Hospicyjnej, Krajowy Duszpasterz Hospicjów.
Eugeniusz Dutkiewicz właściwie Ryszard Eugeniusz Dutkiewicz (ur. 16 lipca 1947 w Sianowie k. Koszalina, zm. 11 września 2002 w Gdańsku) – ksiądz pallotyn, jeden z prekursorów ruchu hospicyjnego w Polsce.

Reklama