Hortex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hortex Sp. z o.o.– polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją mrożonych warzyw i owoców oraz soków i napojów.

Centrala handlu zagranicznego (CHZ), także przedsiębiorstwo handlu zagranicznego (PHZ) oraz biuro handlu zagranicznego (BHZ) – specjalny typ przedsiębiorstwa państwowego funkcjonujący w PRL i posiadający swoje odpowiedniki we wszystkich innych państwach tzw. bloku wschodniego. W ZSRR centrale handlu zagranicznego (w 1935 r. było ich 27) podlegały Ludowemu Komisariatowi Handlu Zagranicznego przekształconemu następnie w Ministerstwo Handlu Zagranicznego ZSRR.Sklep internetowy – serwis internetowy dający możliwość zamawiania produktów przez Internet, jedna z form handlu elektronicznego. Sklep internetowy jest częścią relacji B2C, rzadziej B2B. Forma ta staje się obecnie coraz popularniejsza z uwagi na wygodę i obniżenie kosztów sprzedaży (i często wynikające z tego niższe ceny towarów), a ponadto daje to możliwość szybkiego porównania cen u wielu dostawców.

Opis[ | edytuj kod]

Powstała w 1958 roku jako Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Hortex” działające w ramach Centrali Spółdzielni Ogrodniczych (CSO). W latach 70. XX wieku była jednym z głównych dostawców wyrobów rolno-spożywczych w Polsce, a w latach 80. producentem koncentratu soku jabłkowego.

Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Rzgów – miasto w Polsce, położone w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Rzgów, nad rzeką Ner, wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej. Był miastem duchownym.

W 1989 roku tradycje i majątek firmy przejął Hortex Sp. z o.o., który miał być sprywatyzowany w 1994 roku w prywatyzacji akcyjno-pracowniczej, ale pozostał w rękach Skarbu Państwa. Złe zarządzanie w tym okresie przyniosło znaczące zadłużenie, w 1997 r. przeprowadzono restrukturyzację, w trakcie której doszło do nieprawidłowości stwierdzonych przez NIK. W 1997 roku spółka zmieniła nazwę na Hortex Holding Spółka Akcyjna.

Zielonka – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie. Bank pod względem posiadanych aktywów zajmuje 11 miejsce w Polsce.

W 1999 roku głównymi akcjonariuszami spółki zostały BGŻ, Bank Handlowy, EBOiR i Bank of America. W ramach restrukturyzacji zbyto 7 z 10 fabryk, w tym jedną spółce pracowniczej. W 2003 r. Bank of America wykupił udziały od pozostałych akcjonariuszy, a w 2006 roku europejski prywatny fundusz private equity Argan Capital zakończył współpracę z Bank of America i wykupił od niego akcje części spółek, którymi dotychczas zarządzał w imieniu banku, w tym Hortex Holding. W 2012 r. utworzono w miejsce dotychczasowego przedsiębiorstwa trzy spółki: producenta soków Hortex Holding SA, wytwórcę mrożonek Ortika Polska Sp. z o.o. oraz Hortex Marketing Services Sp. z o.o., która świadczy usługi marketingowe dla dwóch pozostałych spółek. W 2013 r. fundusz Argan Capital oferował akcje Horteksu za szacowaną kwotę 300 mln euro, jednak z braku chętnych do sprzedaży nie doszło. W czerwcu 2017 r. spółka ponownie została wystawiona na sprzedaż. Nabywcą został fundusz private equity Mid Europa Partners, a szacunkowa wartość transakcji wyniosła 200 mln euro. Transakcja została zamknięta 23 stycznia następnego roku.

Najwyższa Izba Kontroli – najwyższy organ kontroli Rzeczypospolitej Polskiej, podlegający Sejmowi. Zgodnie z konstytucją Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności, celowości i rzetelności. Najwyższa Izba Kontroli może kontrolować działalność organów samorządu terytorialnego, komunalnych osób prawnych i innych komunalnych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności i rzetelności. Najwyższa Izba Kontroli może również kontrolować z punktu widzenia legalności i gospodarności działalność innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek lub środki państwowe lub komunalne oraz wywiązują się z zobowiązań finansowych na rzecz państwa. Jako rezultat przeprowadzonych kontroli Najwyższa Izba Kontroli przedkłada Sejmowi m.in. analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej oraz opinię w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów.Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.

Nazwa marki Hortex pochodzi od dwóch słów: hortus – ogród oraz export

Do grupy Hortex należy również spółka Polski Ogród Sp. z o.o.

Cukiernie Hort-Cafe[ | edytuj kod]

Firma Hortex utworzyła także sieć cukiernio-kawiarni „HORTEX”. Obecnie pod nazwą Hort-Cafe funkcjonują cztery firmy:

 • białostocka Siedziba mieści się w Białymstoku przy ul. M.C.Skłodowskiej 15. Sieć posiada cukiernie na terenie Białegostoku.
 • łódzka Siedziba mieści się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 106/110. Sieć posiada oddziały na terenie Łodzi i Rzgowa. Funkcjonuje także sklep internetowy sieci Hort-Cafe.
 • poznańska Siedziba w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 29
 • zielonkowska Siedziba w Zielonce przy ul. Długiej 13
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hortex – perła czy symbol złodziejskiej prywatyzacji?, „Onet Biznes”, 27 sierpnia 2014 [dostęp 2017-06-30] (pol.).
  2. Hortex trafił do Argan Capital, „pb.pl”, 19 grudnia 2006 [dostęp 2017-06-30] (pol.).
  3. Kto kupi Hortex? Argan Capital ponownie wystawia spółkę na sprzedaż – Warzywa/owoce, www.portalspozywczy.pl, 30 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-30] (pol.).
  4. Jacek Frączyk, Hortex sprzedany po jedenastu latach. Jeden brytyjski fundusz zastąpi inny, „WP money”, 2 listopada 2017 [dostęp 2017-11-03] (pol.).
  5. Mid Europa Partners sfinalizował przejęcie Horteksu – Warzywa/owoce, www.portalspozywczy.pl, 23 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-25] (pol.).
  6. Hortex: O firmie – Historia. [dostęp 2012-06-17].
  7. Hortex: Dane adresowe. [dostęp 2012-06-17].
  8. Firma – Hortcafe.
  9. O Nas | Hort Cafe – Naturalnie dobre.
  10. Rejestr przedsiębiorców KRS wyszukiwanie podmiotu „Hort-Cafe”.
  11. Kontakt | Hort Cafe – Naturalnie dobre.
  12. Cukiernia internetowa Hort Cafe.
  Reklama