Hormozgan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hormozgan (per. استان هرمزگان) — ostan w południowym Iranie nad Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Stolicą jest Bandar-e Abbas.

Oman (arab. عُمان Uman), Sułtanat Omanu (arab. سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

Geografia[ | edytuj kod]

Ostan Hormozgan położony jest południowym Iranie w obrębie drugiego regionu administracyjnego. Od północnego zachodu graniczy z ostanami Buszehr i Fars, od północnego wschodu z ostanem Kerman, a od zachodu z Sistanem i Beludżystanem. Od południa leży nad wodami Zatoki Perskiej, cieśniny Ormuz i Zatoki Omańskiej, naprzeciwko Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. W skład ostanu wchodzą liczne wyspy, w tym: Dżazir-je Gheszm, Ormuz, Dżazir-je Hengam, Dżazir-je Larak, Dżazir-je Forur, Dżazir-je Abu Musa, Dżazir-je Sirri, Dżazir-je Hendorabi, Dżazir-je Kisz, Dżazir-je Lawan, Dżazir-je Tonb-e Bozong, Dżazir-je Tonb-e Kuczak. Największą z nich jest Dżazir-je Gheszm oddzielona od lądu cieśniną Tore-je Chouran, a od wyspy Dżazir-je Hengam zatoką Chalidż-e Direstan. Większość powierzchni ostanu stanowią góry. Zagros ciągną się z północnego wschodu na południowy wschód. W kierunku wybrzeża od nich położone są wyżyny i wydmy, a wzdłuż wybrzeża ciągną się tereny nizinne. Przez ostan przepływa rzeka Rud-e Mehran.

Regiony Iranu – jednostki podziału administracyjnego Iranu wprowadzone w 2014 roku jako jednostki najwyższego rzędu, podzielone na ostany.Hadżdżiabad (per. حاجي اباد) – miasto w Iranie, w ostanie Hormozgan. W 2011 roku miasto liczyło 23 309 mieszkańców.

Hormozgan znajduje się w obrębie irańskiej strefy ciepłej i suchej, a jego klimat jest pustynny i półpustynny. Opady są tu niewielkie. Na wybrzeżach lata są wilgotne i bardzo gorące, a zimy bardzo łagodne.

Do położonych na terenie ostanu miast należą: stołeczny Bandar-e Abbas, Bandar-e Lenge, Minab, Rudan, Keszm, Dżask, Hadżdżiabad i Abu Musa.

Demografia[ | edytuj kod]

Według spisu ludności z 2006 roku ostan ten zamieszkiwało 1 403 674 osób. Spis z 2011 roku podaje 1 578 183 mieszkańców, co stanowi 2,1% populacji kraju. Z tej liczby 802 758 to mężczyźni, a 775 425 kobiety. Osoby w wieku 15-64 lat stanowiły 67,1% populacji ostanu, w wieku do 14 lat 29%, a wieku lat 65 i starsze 3,9% mieszkańców.

Zagros – góry w Iranie, od pd.-zach. obrzeżają Wyżynę Irańską. Długość ok. 1600 km, szerokość 200-300 km. Najwyższy szczyt Zard Kuh, 4548 m n.p.m. Obejmują kilkanaście grzbietów górskich (biegnących równolegle z pn.-zach. na pd.-wsch.) rozdzielonych podłużnymi obniżeniami pochodzenia tektonicznego i krasowego. Grzbiety z płaskimi wierzchołkami i stromo opadającymi stokami.Fars – ostan w południowo-zachodnim Iranie. Stolicą jest Sziraz. Od nazwy tego regionu pochodzi dawniejsze określenie całego Iranu – Persja.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statistical Center of Iran: National Population and Housing Census 2011 (1390): Selected Findings (ang.). The President’s Office Deputy of Strategic Planning and Control. [dostęp 2014-10-23].
  2. همشهری آنلاین-استان‌های کشور به ۵ منطقه تقسیم شدند (Provinces were divided into 5 regions). „Hamshahri Online”, 22-06-2014 (1 Tir 1393, Jalaali). ISSN 1735-6393 (pers.). [zarchiwizowane z adresu 23-06-2014]. 
  3. Hormozgan Province. W: Google Maps [on-line]. [dostęp 2014-10-23].
  4. Hormozgan. Geography and History. ISTA Inc.. [dostęp 2014-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (22-02-2014)].
Warto wiedzieć że... beta

{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Kerman – ostan w południowym Iranie. Stolicą jest miasto Kerman.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.
Ormuz (pers. تنگه هرمز - Tang-ye Hormoz, arab. مضيق هرمز - Madik Hurmuz) – cieśnina Morza Arabskiego, pomiędzy Zatoką Perską od zachodu, a Zatoką Omańską od wschodu. Północne wybrzeże należy do Iranu, południowe zaś do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Muhafazatu Masandam, enklawy Omanu.
Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.
Bandar-e Abbas a. Bandar Abbas – miasto w południowym Iranie, nad cieśniną Ormuz (Morze Arabskie), ośrodek administracyjny ostanu Hormozgan. Około 352,2 tys. mieszkańców.
Minab (pers. میناب) – miasto w południowo-wschodnim Iranie, w ostanie Hormozgan, położone około 80 km na wschód od miasta Bandar-e Abbas. W 2010 roku liczba mieszkańców Minabu wynosiła 60 148.
Półpustynia – teren o bardzo skąpej roślinności, pokrywającej od 10 do 50% powierzchni, jednak bujniej rozwiniętej niż na pustyniach. Występują na niej gatunki przystosowane do warunków dotkliwej suszy, podobnie jak w obszarach pustynnych. Są to suchorosty i sukulenty.

Reklama