Honorata z Pawii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Honorata z Pawii, wł. Onorata di Pavia (ur. w Pawii, zm. 11 stycznia 500 tamże) – rodzona siostra św. Epifaniusza (+496), dziewica, święta Kościoła katolickiego.

Ennodiusz z Pawii, właśc. Magnus Felix Ennodius (ur. 473/474, zm. 17 lipca 521) – pisarz i teolog wczesnochrześcijański, biskup, święty Kościoła katolickiego.Bóg Ojciec, Pan Bóg (łac. Deus Pater) – jedna z Trzech Osób Boskich czczonych przez większość wyznań chrześcijańskich.

O jej życiu wiadomo z Vita Epiphanii biografii jej brata, biskupa Pawii, napisanej przez św. Magnusa Felixa Ennodiusa (+521).

Była najmłodszą z czterech sióstr Epifaniusza o imionach: Specjoza (Speciosa), Luminoza (Luminosa) i Liberata. Wszystkie pobożne kobiety uznano później za święte dziewice. Według niektórych współczesnych badaczy tylko św. Honorata była siostrą św. Epifaniusza.

Honorata otrzymała staranne wykształcenie, a brat poświęcił ją służbie Bogu (virgo Deo dicata).
Podczas najazdu na miasto w 476 roku, przez Gotów, została branką Odoakra (+493). Epifaniusz doprowadził do uwolnienia jej i innych jeńców.

Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Życie Honoraty przepełnione było modlitwą i dobrymi uczynkami. Zmarła śmiercią naturalną w opinii świętości i została pochowana obok brata w kościele św. Wincentego w rodzinnym mieście.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Santa Speciosa i Santa Luminosa (autor: Antonio Borrelli ) (wł.)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Honorata z Pawii na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
 • Onorata di Pavia - Santi Beati (autor: Antonio Borrelli) (wł.)
 • Jeniec wojenny – zatrzymana osoba, zdefiniowana w artykule 4 i 5 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych przyjętej 12 sierpnia 1949 jako ta, która angażowała się w działania bojowe pod rozkazami swojego rządu i została zatrzymana przez siły zbrojne strony przeciwnej. Osoba taka nazywana jest kombatantem posiadającym immunitet wynikający z międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.Diecezja Pawii - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, a dokładniej w Lombardii. Należy do metropolii Mediolanu. Powstała już w I wieku. Była rodzinną diecezją papieża Jana XIV. Katedra diecezjalna jest miejscem spoczynku św. Augustyna.
  Warto wiedzieć że... beta

  Branka (łac. Raptus puellae porwanie dziewicy) – słowo branka pierwotnie oznaczało kobietę uprowadzoną siłą w celu zamążpójścia. Był to zwyczaj popularny w starożytnej Grecji, a później w imperium osmańskim.
  Modlitwa – czynność kultowa, występująca w wielu religiach. Polega na skierowaniu swoich myśli do istoty lub istot, mogących być lub będących przedmiotem kultu (bogowie, święci, aniołowie).
  Pawia (wł. Pavia, łac. Ticinum) – miasto i gmina we Włoszech (Lombardia), położone w zachodniej części Niziny Padańskiej nad rzeką Ticino, ok. 30 km na południe od Mediolanu. Ośrodek administracyjny prowincji Pawia. Pawia liczy 71 tys. mieszkańców (2004). Rozwinięty przemysł metalurgiczny (hutnictwo żelaza), maszynowy, elektrotechniczny (produkcja maszyn do szycia) i metalowy. Nadto zakłady przemysłu chemicznego (fabryka włókien sztucznych), włókienniczego i spożywczego (produkcja wina). Węzeł komunikacyjny. Uniwersytet (założony w 1361). Ośrodek turystyczny.
  Odoaker nazywany także Odowac łaciński Flavius Odovacar, Odovacer albo Fl. Odovac (ok. 433–493) – wódz germański, prawdopodobnie z plemienia Herulów lub Skirów.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Wincenty z Saragossy, cs. Swiaszczennomuczenik Wikientij, diakon (ur. w Huesca w Hiszpanii, zm. 22 stycznia 304 lub 305 w Walencji) – diakon w Saragossie, męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
  Biografia (gr. bíos – życie i gráphō – pisze) – opis życia postaci o charakterze naukowym, literackim lub popularyzatorskim. Opisywana postać zwykle jest wybitna.

  Reklama