Hongkong (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokalizacja wyspy Hongkong

Hongkongwyspa w południowej części Hongkongu, będącego specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. W 2008 roku wyspa była zamieszkiwana przez 1 289 500 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosiła 16 390 os./km². Powierzchnia wyspy wynosi 80,4 km² i jest drugą co do wielkości wyspą na terenie Hongkongu po wyspie Lantau. Wyspa oddzielona jest od stałego lądu przez Zatokę Wiktorii.

Wan Chai (chin. trad.: 灣仔區) – jedna z 18 dzielnic Hongkongu (specjalny region administracyjny należący do Chin) położona w północnej części regionu Wyspa Hongkong. Powierzchnia dzielnicy wynosi 9,8 km², liczba mieszkańców według danych z 2006 roku 155 196, co przekłada się na gęstość zaludnienia wynoszącą 15 788 os./km².Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Na początku lat 40. XIX wieku została przejęta przez Wielką Brytanię i zostało założone miasto Victoria. Centralna część wyspy była historycznym, politycznym oraz ekonomicznym centrum Hongkongu. Natomiast północna część wyspy, która graniczy z Zatoką Wiktorii odpowiadała za rozwój Hongkongu, ponieważ znajdowały się tam najgłębsze wody dogodne dla dużych statków handlowych.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Wyspa słynie m.in. z Wzgórza Wiktorii, z Ocean Park, miejsc historycznych oraz ogromnych centrów handlowych. Krajobraz wyspy, a szczególnie jej dzielnicy Central, jest zdominowany przez liczne drapacze chmur, w których swoje siedziby mają banki i korporacje. Transport publiczny na wyspie zapewniają linie metra i autobusy, a także linia tramwajowa obsługiwana wyłącznie przez tramwaje piętrowe.

Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Eastern (chin. trad.: 東區) – jedna z 18 dzielnic Hongkongu (specjalny region administracyjny należący do Chin) położona we wschodniej części regionu Wyspa Hongkong. Powierzchnia dzielnicy wynosi 18,9 km², liczba ludności według danych z 2006 roku 587 690, co przekłada się na gęstość zaludnienia wynoszącą 31 664 os./km².

Dzielnice[ | edytuj kod]

Wyspa Hongkong podzielona jest na następujące dzielnice:

 • Central and Western
 • Eastern
 • Southern
 • Wan Chai
 • Warto wiedzieć że... beta

  Central and Western (chin. trad.: 中西區) – jedna z 18 dzielnic Hongkongu (specjalny region administracyjny należący do Chin) położona w zachodniej części regionu Wyspa Hongkong. Powierzchnia dzielnicy wynosi 12,52 km², liczba mieszkańców według danych z 2006 roku 250 064, co przekłada się na gęstość zaludnienia wynoszącą 20 166 os./km².
  Lantau (chiń. upr.: 大屿山; chiń. trad.: 大嶼山; pinyin: Dàyǔshān; jyutping: daai6 jyu4 saan1) – największa wyspa w Hongkongu zlokalizowana u ujścia Rzeki Perłowej. Wyspa położona jest w dzielnicy Islands z wyjątkiem północnej części, która należy do dzielnicy Tsuen Wan. Powierzchnia wysypy wynosi 147,16 km².
  Victoria (chiń. trad. 維多利亞城, upr. 维多利亚城, pinyin Wéiduōlìyà Chéng; ang. Victoria City) była jedną z pierwszych osad założonych w Hongkongu po skolonizowaniu go przez Wielką Brytanię. W okresie kolonialnym odgrywała rolę ośrodka administracyjnego Hongkongu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Tramwaje w Hongkongu (chiński: 香港電車) – sieć tramwajowa funkcjonująca na obszarze miasta Hongkong, jedna z najstarszych form publicznego transportu zbiorowego w mieście. Właścicielem oraz operatorem systemu jest firma Veolia Transport. Tramwaje kursują obecnie na wyspie Hongkong, łącząc Shau Kei Wan oraz Kennedy Town z osiedlem Happy Valley.
  Wzgórze Wiktorii (ang. Victoria Peak) – to najwyższe wzniesienie na wyspie Hongkong i w całej byłej kolonii. Ma wysokość 552 metrów. Inne jego angielskie nazwy to Mount Austin, albo po prostu - The Peak. Chińska nazwa to 太平山頂.

  Reklama