• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Homeland - serial telewizyjny



  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.F. Murray Abraham, właściwie Fahrid Murray Abraham (ur. 24 października 1939 w Pittsburghu) – amerykański aktor filmowy i teatralny, prezenter telewizyjny.

  Homelandamerykański serial telewizyjny emitowany od 2 października 2011 do 26 kwietnia 2020 przez telewizję Showtime. Osadzony w konwencji thrillera psychologicznego, serial został zaadaptowany przez Howarda Gordona i Alexa Gansę na podstawie izraelskiego serialu Więźniowie wojny z 2010, stworzonego przez Gideona Raffa. Główną rolę w serialu gra Claire Danes jako Carrie Mathison, agentka CIA.

  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

  Serial otrzymał przychylne opinie amerykańskich krytyków i zdobył nagrody Złotego Globu i Emmy w kategoriach Najlepszy serial dramatyczny, Najlepszy aktor i Najlepsza aktorka.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Seria pierwsza[ | edytuj kod]

  Fabuła pierwszej serii koncentruje się na osobie Carrie Mathison, agentki CIA, która, po przeprowadzeniu nieautoryzowanej i prowadzonej na własną rękę operacji w Iraku, zostaje przeniesiona do Centrum Walki z Terroryzmem CIA w Langley w stanie Wirginia. Carrie została wcześniej ostrzeżona przez irackiego informatora, że amerykański jeniec wojenny przeszedł na stronę Al-Kaidy. Niedługo później okazuje się, że Nicolas Brody, żołnierz Amerykańskiej Piechoty Morskiej, który rzekomo zaginął w 2003 roku podczas misji w Iraku, został uwolniony podczas ataku sił Delta Force na siedzibę terrorysty Abu Nazira (wysoki rangą członek Al-Kaidy). Carrie podejrzewa, że to właśnie Brody został pozyskany przez terrorystów. Rząd federalny oraz szefostwo CIA są jednak zdania, że Brody jest bohaterem wojennym i taką rolę mu narzucają. Zdając sobie sprawę z faktu, że przekonanie jej przełożonych jest niemożliwe, Carrie samodzielnie próbuje znaleźć dowody na zdradę żołnierza marine. Carrie, inwigilując Brody'ego, zakochuje się w nim. Mężczyzna wyjawia jej część prawdy o swoim pobycie w niewoli. Tymczasem przygotowuje samobójczy atak na wiceprezydenta USA.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pas szahida, zwany także pasem samobójców to rodzaj specjalnego pasa lub kamizelki, wypełnionej materiałami wybuchowymi, a także zaopatrzonej w bezpośredni mechanizm detonacyjny, uruchamiany przez zamachowca. Tego typu ładunki wypełniane są niekiedy również gwoździami, śrubami i innymi drobnymi metalowymi przedmiotami, mającymi, w momencie eksplozji, do maksimum zwiększyć liczbę potencjalnych ofiar zamachu.

  Seria druga[ | edytuj kod]

  W serii drugiej Brody zostaje kongresmenem i kontynuuje współpracę z terrorystami, ale sprzeciwia się zamachom na cywilów. Zostaje zdemaskowany przez Carrie i Saula Berensona (szefa bliskowschodniego wydziału CIA) i, za namową agentki, decyduje się wyjawić prawdę i zostać podwójnym agentem. Przyczynia się do udaremnienia zamachu na weteranów wojennych. Jednak, po tym, jak Abu Nazir porywa Carrie i grozi jej śmiercią, szantażowany Brody pomaga (nie bez satysfakcji) w zabiciu wiceprezydenta Waldena. Abu Nazir uwalnia Carrie, po czym ginie w obławie. David Estes zleca tajnym służbom eliminację Brody'ego, który nie jest już potrzebny, a posiada niewygodną wiedzę. Berenson sprzeciwia się decyzji szefa. Wykonawca egzekucji – agent CIA, Quinn, po namyśle postanawia nie wykonywać rozkazu, jako że "zabija tylko złych", a Brody jest już po właściwej stronie. Grozi natomiast śmiercią Estesowi. Podczas pożegnania wiceprezydenta w Langley dochodzi do wybuchu bomby w samochodzie Brody'ego. Ginie 219 osób, w tym Estes. Carrie, obawiając się, że o atak zostanie oskarżony Brody, wyrabia mu fałszywe dokumenty i pomaga uciec do Kanady, sama zaś wraca do CIA, by oczyścić imię ukochanego.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Poniżej znajduje się lista odcinków serialu telewizyjnego Homeland – emitowanego przez amerykańską stację telewizyjną Showtime od 2 października 2011 roku. W Polsce jest emitowany na VOD, Fox Polska oraz TVP1.

  Seria trzecia[ | edytuj kod]

  Seria trzecia rozpoczyna się od zeznań Carrie przed komisją senacką na temat zamachu w Langley. Kryjąc Brody'ego, traci wiarygodność. Po tym, jak Saul publicznie odcina się od niej i wyjawia chorobę agentki, Carrie trafia na przymusowe leczenie do szpitala psychiatrycznego. W opłakanym położeniu Carrie swoją szansę upatruje Majid Javadi, szefa irańskiego wywiadu, który osobiście przyjeżdża do USA po to, by ją zwerbować. W konsekwencji sam został zwerbowany przez Carrie i Saula, ponieważ odcięcie się CIA od agentki i jej zamknięcie w szpitalu było wabikiem mającym ściągnąć Javadiego. Javadi, zmuszony do współpracy groźbą ujawnienia malwersacji finansowych, których Irańczyk dopuścił się, działając przeciwko swojemu krajowi, zostaje odesłany do Iranu jako podwójny agent.

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.

  Nicholas Brody po ucieczce z USA zostaje ciężko ranny na granicy Wenezueli, gdzie znajdują go agenci CIA, po czym umieszczają w strzeżonym przez mafię niedokończonym wieżowcu w centrum Caracas. Brody popada tam w narkomanię. Tymczasem w Waszyngtonie trwają przygotowania do zmiany szefa CIA. Zamiast Saula ma nim zostać senator Andrew Lockhart, którego wizja CIA jest całkowicie inna od tej, jaką ma Saul. Berenson przed oddaniem funkcji chce dokończyć swoją misję w Iranie i doprowadzić do zabójstwa generała Akbariego (trzeciej osoby w państwie), po to, by zastąpić go Javadim. W samobójczą misję zlikwidowania generała zostaje wysłany Brody, który wcześniej jest leczony z narkomanii i trenowany.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  Brody zostaje przerzucony do Iranu, gdzie wpada w ręce Javadiego, a następnie trafia do Teheranu. Do stolicy Iranu udaje się również Carrie, aby pomóc Brody'emu w ewakuacji. Jako że misja się przedłuża, prezydent USA wydaje rozkaz zabicie Brody'ego, aby ten nie zdradził Javadiego. Carrie, wbrew rozkazom CIA, ostrzega Brody'ego przed mordercami z Mossadu, którzy mają wykonać wyrok. Brody, mając nóż na gardle, decyduje się na spotkanie z generałem Akbarim, podczas którego zabija go, a następnie ucieka, by spotkać się z Carrie, która wywozi go do kryjówki na obrzeżach Iranu. Oczekując na ewakuację, Carrie wyjawia Brody'emu, że jest w ciąży. Prezydent USA wraz z Lockhartem, ale wbrew woli Saula, wydają Brody'ego Irańczykom, po to, aby Javadi mógł wylegitymować się sukcesem i przejąć stanowisko Akbariego. Brody zostaje skazany przez sąd wojskowy na śmierć, a następnie powieszony. Carrie jest jedną z gapiów. Po czterech miesiącach od tych wydarzeń Carrie jest już w zaawansowanej ciąży. Przyjmuje propozycję Lockharta, aby zostać szefową wywiadu w Stambule. Saul przenosi się do prywatnej firmy i wraz z żoną osiedla się w Nowym Jorku.

  Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

  Seria czwarta[ | edytuj kod]

  Carrie zostaje szefową placówki CIA w Pakistanie. Pracownicy nadają jej pseudonim "królowej dronów", jako że często przeprowadza ataki z wykorzystaniem tych urządzeń. Uzyskawszy informację od szefa placówki CIA w Pakistanie, Sandy'ego Bachmana, Carrie decyduje się zbombardować wesele, na którym gości poszukiwany terrorysta Haissam Haqqani. W wyniku bombardowania ginie wielu cywilów. Jednym z ocalałych jest Aayan, student medycyny, który przypadkowo nagrywa cały atak na telefon. Współlokator Aayana, wbrew jego wiedzy, umieszcza wideo w Internecie. Ujawnienie nagrania doprowadza do skandalu dyplomatycznego i antyamerykańskich rozruchów społecznych. Ponadto do mediów wycieka tożsamość Sandy'ego Bachmana, jako jednego z odpowiedzialnych za atak zbombardowanie wesela. Zostaje on wciągnięty w pułapkę i zabity podczas ulicznego linczu. Carrie i Quinnowi, którzy próbują go ratować, udaje się zbiec. Po tym wydarzeniu Quinn i Carrie wracają do USA. Carrie próbuje zajmować się swoją córką, Quinn zaś pije. Carrie szantażuje Lockharta, by ten pozwolił jej wrócić do Pakistanu i objąć stanowisko zmarłego Bachmana. Carrie tworzy nowy zespół, do którego dołączają Max i Fara. Quinn odmawia Carrie i dalej zadręcza się śmiercią Bachmana, odkrywając przypadkowo, że lincz, w którym zginął agent, był sterowany z zewnątrz przez pakistańskie służby. Po stwierdzeniu tego faktu Quinn udaje się do Islamabadu by, pomóc Carrie.

  Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, cyklofrenia) – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Do rozpoznania zaburzenia afektywnego dwubiegunowego dochodzi wtedy, gdy u pacjenta występuje epizod hipomanii, manii lub epizod afektywny mieszany, a w przeszłości wystąpił chociaż raz jeden z tych epizodów lub epizod depresji. Jeśli u pacjenta występuje powtórnie epizod depresji bez wystąpienia manii, hipomanii bądź epizodu mieszanego, rozpoznaje się zaburzenie afektywne jednobiegunowe (zaburzenie depresyjne nawracające).

  W Ambasadzie USA w Islamabadzie Carrie zostaje niechętnie przyjęta przez współpracowników oraz ambasador Marthę Boyd. Wkrótce do ambasady przylatuje Saul, który ma pomóc w zabezpieczeniu placówki. Quinn odkrywa, iż za zabójstwem Bachmana stał Farhad Ghazi powiązany z ISI (pakistańską agencją wywiadu). W międzyczasie agentka ISI Tasneem Qureshi szantażuje męża ambasador USA – Dennisa Boyda i zmusza go do dalszej współpracy (wychodzi na jaw, że wcześniej informacji ISI dostarczał Sandy Bachman, który otrzymywał je od Boyda). Boyd dostarcza obcemu wywiadowi informacji na temat Carrie. Saul próbując odlecieć do USA, spotyka na lotnisku Farhada Ghaziego, który zwabia go w pułapkę, a następnie uprowadza. Carrie dociera do Aayana, studenta medycyny, który przeżył masakrę podczas nalotu na pakistańskie wesele. Carrie, udając dziennikarkę, uwodzi chłopaka i podstępem zmusza go, by ten uciekł do swojego wujka – Haqqaniego i tym samym zdradził jego pozycję. Kiedy chłopak dociera na miejsce, zostaje zabity przez swojego wujka, który jednocześnie na spotkanie z nim przywozi zakładnika – Saula, który służy za żywą tarczę.

  Klozapina – organiczny związek chemiczny, pochodna dibenzodiazepiny. Jest pierwszym opracowanym atypowym lekiem przeciwpsychotycznym. Nie wywołuje objawów pozapiramidowych, a po leczeniu nią nie stwierdzono późnych dyskinez. Klozapina jest lekiem trzeciego rzutu ze względu na potencjalnie śmiertelne działania niepożądane, które mogą wystąpić: agranulocytoza i zapalenie mięśnia sercowego. Częstsze działania uboczne wiążą się z działaniem antycholinergicznym: suchość w jamie ustnej, senność, zatwardzenia. Klozapina obniża również próg drgawkowy.Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.

  Po porwaniu Saula i niepowodzeniu w ujęciu Haqqaniego, do Islamabadu dociera szef CIA – Andrew Lockhart, który w roli obserwatora czuwa nad pracą swoich ludzi w Islamabadzie. Dennis Boyd, na polecenie Qureshi, podmienia tabletki Carrie na twarde narkotyki. Carrie, w narkotycznym transie, włóczy się po ulicach Islamabadu, zostaje jednak uratowana przez ludzi pułkownika Khana, który jako jedyny członek ISI wierzy w sojusz Pakistańczyków z Amerykanami. Saulowi udaje się uciec z niewoli, kontaktuje się z Carrie, aby zorganizowała ewakuację. Jednocześnie wymusza na niej przyrzeczenie, że ta zabije go, gdyby ewakuacja nie miała się powieść. Nie udaje się wyciągnąć Saula z obławy, Carry zatem oszukuje go i prowadzi w ręce wroga, aby uniemożliwić mu tym samym samobójstwo. Khan zdradza Carrie, iż Dennis Boyd jest zdrajcą. Carrie przesłuchuje Boyda, do akcji włącza się również Martha Boyd, która postępem usiłuje wydobyć od męża przyznanie się do zdrady stanu. Haqqani zamierza wymienić Saula na kilka terrorystów, którzy są w amerykańskiej niewoli. Wymiana ma miejsce na płycie lotniska, na którym po jednej stronie ustawiają się członkowie ISI na czele z Tasneem Qureshi, a po drugiej Amerykanie dowodzeni przez Carrie. Zabezpieczeniem transakcji jest mały chłopiec, który zostaje ubrany przez terrorystów w pas szahida. Saul nie chce zostać wymieniony i prosi o śmierć. Carrie nie pozwala mu jednak umrzeć i wymiana dochodzi do skutku. Podczas powrotu do ambasady konwój z Carrie i Saulem zostaje zaatakowany. Na miejsce ataku zostają wysłani prawie wszyscy marines z budynku ambasady. Opustoszała ambasada w tym samym czasie zostaje zaatakowana przez Haqqaniego i grupę terrorystów. Dyrektor CIA ucieka do skarbca ambasady wraz z ambasador, jej mężem oraz kilkoma innymi pracownikami, zabierając ze sobą cenne dokumenty, zawierające dane osobowe osób, które zostały zwerbowane do współpracy z CIA. Haqqani morduje członków CIA, którym nie udało się uciec i bierze do niewoli między innymi Maxa i Farę. Wraz z zakładnikami dociera do skarbca i żąda wydania akt, mordując co chwila kolejnego zakładnika. Wbrew woli ambasador, Lockhart decyduje się opuścić skarbiec i oddać dokumenty, po to, by nie dopuścić do egzekucji Fary. Pomimo otrzymania dokumentów, Haqqani zabija Farę, po czym zostaje zaatakowany przez Quinna i żołnierza marines, którzy obserwowali w ukryciu poczynania terrorystów. Haqqani ucieka z ambasady, do której wkrótce dociera Carrie i Saul, nieświadomi wydarzeń, jakie miały miejsce po tym, jak ich konwój został zaatakowany.

  Navid Negahban (perski: نوید نگهبان; ur. 2 czerwca 1968) – irańsko-amerykański aktor. Wystąpił w serialach 24 godziny, Homeland i Kochanki. Zagrał też sułtana w filmie Aladyn z 2019. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Po wydarzeniach w ambasadzie prezydent USA zrywa stosunki dyplomatyczne z Pakistanem i ewakuuje ambasadę. Quinn postanawia zostać, aby wytropić i zabić Haqqaniego. Carrie czuje się przegrana, ale również prosi Lockharta o możliwość pozostania, po to, by mogła wraz z Quinnem wrócić do USA. Tymczasem Quinn porywa Farhada Ghaziego, pytając go o lokalizację Haqqaniego. Kiedy nie uzyskuje potrzebnych mu informacji, zwraca się do swojej dawnej kochanki pracującej w ambasadzie Niemiec. Astrid udziela mu schronienia oraz pomaga wytropić Haqqaniego, który ukrywa się w willi w Islamabadzie. Quinn samodzielnie konstruuje bombę i prosi o pomoc Kiran (dziewczynę Aayana), by ta pomogła mu zorganizować demonstrację, która sprowokuje Haqqaniego do opuszczenia willi i znalezienia się w polu rażenia bomby. Plan Quinna lega w gruzach, w chwili, gdy Carrie znajduje się w pobliżu samochodu Haqqaniego. Kobieta uniemożliwia detonację bomby, po czym uświadamia sobie, iż sama musi zabić Haqqaniego. Zostaje jednak powstrzymana przez pułkownika Khana, który zwraca jej uwagę na to, iż Haqqani podróżuje wraz z Dar Adalem, szarą eminencją CIA.

  Diego Klattenhoff (ur. 30 listopada 1979 w French River) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny. Występował w serialach Szpital Miłosierdzia, Homeland i Czarna lista. Suraj Sharma (ur. 21 marca 1993) – indyjski aktor filmowy. Znany z roli Pi Patela w filmie Życie Pi (film), która była jednocześnie jego debiutem i za którą dostał nominacje miedzy innymi do nagród BAFTA i Saturn.

  Carrie i Quinn wracają do USA. Carrie boryka się ze śmiercią ojca, który doznał rozległego wylewu. Na wieść o śmierci przyjeżdża matka Carrie, która przed piętnastoma laty porzuciła męża, ją i jej siostrę. Carrie wyrzuca ją z domu. Dar Adal wyjawia Saulowi swoją misję, którą wykonał w Pakistanie. Dar Adal w sposób dyplomatyczny dogadał się z Haqqanim i zneutralizował go, dodatkowo zdobywając film, na którym Saul przebywał w niewoli, podczas porwania. Po zabezpieczeniu tego nagrania Saul może zostać następcą Lockharta na stanowisku dyrektora CIA. Carrie i Quinn zbliżają się do siebie, ale Carrie obawia się, że nie jest w stanie z powodu swojej choroby, stworzyć stałego związku. Carrie przyjeżdża do swojej matki, po to by wyjaśnić niejasności sprzed lat. Quinn, po odtrąceniu przez Carrie, udaje się na misję do Syrii i Iraku, nie mówiąc o tym Carrie. Agentka,szukając kontaktu z Quinnem, udaje się do Dar Adala. Zdradza, że widziała go w samochodzie z Haqqanim, sugerując mu zdradę i grożąc wydaniem go mediom. Na co Dar Adal zaprasza ją do ogrodu, w którym gościem jest Saul, będący po stronie Adala. Zdruzgotana Carrie, spodziewając się raczej, że za zdradę Saul "naplułby w twarz" Adalowi, odjeżdża spod domu.

  Delta Force – (1st Special Forces Operational Detachment-Delta (Airborne) - 1st SFOD-D (A) - Operacyjny Oddział Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych); amerykańska jednostka specjalna, utworzona w 1977 roku przez pułkownika Charlesa Beckwitha, wzorowana na brytyjskiej Special Air Service (SAS). Pułkownik brał udział w programie wymiany oficerów z brytyjską jednostką specjalną. Jest częścią Połączonego Dowództwa Operacji SpecjalnychMandel Bruce „Mandy” Patinkin (ur. 30 listopada 1952 w Chicago) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, najbardziej znany z roli doktora Jeffreya Geigera w serialu CBS Szpital Dobrej Nadziei, za którą został uhonorowany nagrodą Emmy w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym 1995”, jako Jason Gideon z serialu CBS Zabójcze umysły, Saul Berenson w serialu Showtime Homeland i szermierz Inigo Montoya w filmie przygodowym Narzeczona dla księcia. W 1983 roku wystąpił u boku Barbry Streisand i Amy Irving w dramacie Yentl.

  Seria piąta[ | edytuj kod]

  Piąta seria serialu rozgrywa się w 2016 roku, dwa lata po wydarzeniach z serii czwartej. Carrie pracuje w Berlinie dla prywatnej firmy, prowadzonej przez filantropa Otto Düringa. Wspólnie z nowym partnerem – Jonasem, wychowuje swoją córkę. Do placówki CIA w Berlinie, prowadzonej przez Allison Carr włamują się dwaj hakerzy, którzy kradną cenne informacje wywiadowcze. Carrie jest proszona przez swojego szefa o zorganizowanie spotkania w syryjskim obozie uchodźców, dzięki jej kontaktom z Hezbollahem udaje jej się to zorganizować. Podczas spotkania w obozie dochodzi jednak do incydentu zbrojnego i Düring zostaje ewakuowany, Carrie zaś zostaje na miejscu by dowiedzieć się o powodach ataku. Dowiaduje się, iż to ona była celem a nie Düring. W międzyczasie Saul zakłada tajną skrzynkę, tzw. killbox w którym umieszcza nazwiska osób, które ma wyeliminować Quinn. Carrie po powrocie do Niemiec ewakuuje swoją córkę i sama się ukrywa wraz z Jonasem, odstawia leki, aby szybciej wydedukować, kto chce ją zabić. W killboxie Quinn znajduje kolejny cel – Carrie. Namierza ją i porywa, finguje jej śmierć, a następnie rozpoczyna z nią współpracę. Saul i Allison organizują w Szwajcarii pobyt syryjskiego dygnitarza, który mógłby zastąpić Al-Asada. Podczas wylotu do Syrii dochodzi do zdrady i samolot dygnitarza eksploduje. Okazuje się, iż Allison jest podwójną agentką i pracuje dla wywiadu rosyjskiego. Quinn i Carrie monitorują pocztę, by dowiedzieć się, kto zamieścił w skrzynce zlecenie zabicia Carrie. Podczas obserwacji Quinn zostaje bardzo ciężko ranny. Carrie prosi o pomoc Jonasa. Quinn będąc na granicy śmierci ucieka z kryjówki i zostaje znaleziony przez muzułmanina, który jest lekarzem. Mężczyzna zabiera Quinna do muzułmańskiej kamienicy, w której rezyduje Hajik Zayd, zwolniony z więzienia terrorysta, który planuje kolejny zamach. Quinn rozpoczyna infiltrację, jednocześnie dochodząc do zdrowia. Ostatecznie Hajik wbrew opinii innych terrorystów usiłuje zabić Quinna, ten jednak wygrywa walkę o życie i zabija terrorystę. Inny z terrorystów – Bibi, oferuje Quinnowi podróż do Turcji. Quinn przystaje na propozycję, dowiadując się iż wujkiem Bibiego jest emir Abu Al-qaduli.

  Alexander Fehling (ur. 29 marca 1981 r. w Berlinie) - niemiecki aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta. Najbardziej znany jest z roli sierżanta Wilhelma w filmie Quentina Tarantino Bękarty wojny (2009).Claire Catherine Danes (ur. 12 kwietnia 1979 w Nowym Jorku, USA), amerykańska aktorka. Córka Carli i Chrisa Danes. Znana m.in. z filmów Romeo i Julia gdzie zagrała u boku Leonardo DiCaprio, Terminator 3: Bunt maszyn oraz Gwiezdny pył. Od 2011 roku występuje w serialu Homeland w roli agentki Carrie Mathison, za którą otrzymała nagrodę Złotego Globa.

  Seria szósta[ | edytuj kod]

  Premiera serii szóstej miała miejsce 15 stycznia 2017. Akcja szóstego sezonu toczy się w Nowym Jorku. Carrie pracuje w fundacji, która pomaga Muzułmanom w egzekwowaniu ich praw oraz doradza prezydent elekt – Elizabeth Keane, pierwszej kobiecie wybranej na prezydenta USA. Keane zamierza zmniejszyć rolę służb specjalnych, co nie podoba się między innymi Darowi Adalowi. Przeciwko nowej prezydent zostaje zawiązany spisek. Carrie pomaga także Quinnowi w jego rekonwalescencji.

  Baszszar Hafiz al-Asad, arab. بشار حافظ الأسد, Baššār Ḥāfiẓ al-ʾAsad (ur. 11 września 1965 w Damaszku) – syryjski polityk i wojskowy, od 2000 roku prezydent Syrii i przewodniczący partii Baas. Syn Hafiza al-Asada, będącego prezydentem Syrii w latach 1971–2000.Więźniowie wojny (oryginalny tytuł hebr.: חטופים, translit.: Chatufim, dosłownie: Uprowadzeni) – izraelski serial telewizyjny emitowany od 6 marca 2010 do 25 grudnia 2012 roku przez izraelską stację Channel 2. W Polsce serial emitowany był od 8 grudnia 2016 do 15 sierpnia 2018 roku na kanale WP1.

  Seria siódma[ | edytuj kod]

  Premiera siódmej serii Homeland miała miejsce 11 lutego 2018. Sezon rozpoczyna się odejściem z pracy w Białym Domu. Carrie wraca do D.C., aby zamieszkać ze swoją siostrą Maggie. Saul oraz pracownicy federalni (aż 200 członków Wspólnoty Wywiadów) zostali aresztowani po próbie dokonania zamachu na prezydenta elekta (zakończenie sezonu 6). Ta niezrównoważona kobieta skandalicznie wykorzystuje swoją władzę, pozbywając się przeciwników i prowadząc gry polityczne. Na pomoc sprawiedliwości i demokracji wyrusza Carrie Mathison, była agentka CIA.

  69. ceremonia wręczenia Złotych Globów za rok 2011, nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) miała miejsce 15 stycznia 2012 roku w Beverly Hilton Hotel w Hollywood. Ceremonię na terenie USA transmitowała stacja NBC. Galę poprowadził, podobnie jak w zeszłych latach, komik Ricky Gervais.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Seria ósma[ | edytuj kod]

  Serial zakończył się po ósmym sezonie. Sezon toczy się wokół konfliktu w Afganistanie i Pakistanie. Carrie powraca z niemieckiej kliniki do Kabulu na prośbę Saula. Wspólnie próbują najpierw doprowadzić do zawarcia pokoju w Afganistanie, a następnie próbują zapobiec wojnie w całym regionie. W sprawy konfliktu, oprócz Pakistańczyków, mieszają się również Rosjanie.

  Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).Teheran (pers. تهران) – stolica i największe miasto Iranu, będące również centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie. Teheran leży u stóp masywu górskiego Elburs i rozciąga się na wysokości od około 1100 m n.p.m. do 1800m n.p.m., zajmując obszar 658 kilometrów kwadratowych. Teheran jest największym miastem Bliskiego Wschodu i liczy 12,2 mln mieszkańców (2012), zaś aglomeracja - 16,1 mln mieszkańców (2012). Posiada też gęstą sieć dróg i autostrad, znaczący dla kraju węzeł kolejowy oraz dwa porty lotnicze. Na terenie miasta ulokowane są liczne muzea, centra sztuki, kompleksy pałacowe i centra kulturalne, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów - znane ośrodki narciarskie.

  Oprócz Claire Danes w tym sezonie wystąpił również jej mąż – Hugh Dancy – w roli konsultanta politycznego.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Claire Danes jako Carrie Mathison, agentka CIA pracująca w centrum antyterrorystycznym w Langley. Od 22 roku życia choruje na cyklofrenię, w związku z czym musi regularnie zażywać klozapinę. Jest zdania, że Brody współpracuje z Al Kaidą, ale jednocześnie zakochuje się w nim z wzajemnością. Po wyrzuceniu z CIA Carrie współpracuje z agencją nieoficjalnie, staje się jedyną osobą, która wierzy w przemianę Brody'ego, i ze względów osobistych za wszelką cenę stara się go uratować przed zemstą Al-Kaidy i CIA. Występuje we wszystkich seriach serialu.
 • Damian Lewis jako Nicolas Brody, żołnierz piechoty morskiej. Po powrocie z Iraku próbuje unormować swoje życie rodzinne, uważa się za patriotę, ale nie zgadza się z polityką rządu dotyczącą wojny w Iraku, w drugim sezonie zostaje kongresmenem i współpracuje z Abu Nazirem. Pod wpływem Carrie decyduje się do niej przyłączyć i raz na zawsze zniszczyć komórkę Al-Kaidy, która planuje zamach na terenie USA. Aby uratować życie Carrie, decyduje się pomóc zamordować wiceprezydenta USA. Pod koniec drugiego sezonu zostawia swoją żonę, by związać się z Carrie. Umiera, powieszony w Teheranie w ostatnim odcinku trzeciej serii. Występuje w serii 1, 2 i 3, pojawia się gościnnie w 4 serii.
 • Morena Baccarin jako Jessica Brody, żona Nicholasa Brody'ego, kochanka Mike'a, nie może poradzić sobie z nową sytuacją po powrocie męża oraz z tym, że jej mąż zdecydował się na związek z Carrie. Występuje w serii 1, 2 i 3.
 • Rupert Friend jako Peter Quinn, agent i zabójca CIA. Występuje w 2, 3, 4, 5 i 6 serii.
 • David Harewood jako David Estes, przełożony Carrie i jej dawny kochanek, w drugim sezonie zleca zabójstwo Brody'ego tajnym służbom w imię zasady, iż USA nie zawiera umów z terrorystami. Ginie w zamachu w ostatnim odcinku drugiego sezonu.
 • Diego Klattenhoff jako Mike, oficer wywiadu wojskowego, przyjaciel Nicolasa Brody'ego, na własną rękę stara się znaleźć dowody współpracy Brody'ego z terrorystami, jednak pod wpływem Carrie decyduje się odpuścić. Występuje w 1 i 2 serii oraz gościnnie w 3.
 • F. Murray Abraham jako Dar Adal, specjalista CIA. Występuje w 2, 3, 4, 5 i 6 serii.
 • Navid Negahban jako Abu Nazir, wysoki rangą członek Al-Kaidy. Występuje w 1, 2 serii oraz gościnnie w 3.
 • Jackson Pace jako Chris Brody, syn Nicolasa Brody'ego. Występuje w serii 1-3.
 • Morgan Saylor jako Dana Brody, córka Nicolasa Brody'ego. Występuje w serii 1-3.
 • Mandy Patinkin jako Saul Berenson, szef bliskowschodniego wydziału CIA, dawny szef i mentor Carrie. Występuje we wszystkich seriach serialu.
 • Laila Robins jako Martha Boyd, ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Islamskiej Republice Pakistanu. Występuje w czwartej serii serialu.
 • Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]




  Warto wiedzieć że... beta

  70. ceremonia wręczenia Złotych Globów za rok 2012, nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) odbyła się 13 stycznia 2013 roku w Beverly Hilton Hotel w Hollywood. Ceremonię na terenie USA transmitowała stacja NBC. Galę poprowadziły aktorki komediowe Tina Fey and Amy Poehler. Obie prowadzące były równocześnie rywalkami, gdyż obie nominowano w kategorii najlepsza aktorka w serialu komediowym, jednakże żadna z nich nie uzyskała nagrody.
  Al-Ka’ida (arab. القاعدة  [ælqɑːʕɪdɐ] dosłownie baza) – sunnicka organizacja posługująca się metodami terrorystycznymi, stworzona w 1988 roku przez Abdallaha Azzama. Początkowo Al-Ka’ida miała na celu przeciwstawiać się radzieckiej napaści na Afganistan, przekształciła się w pansunnickie ugrupowanie, którego głównym celem stało się zwalczanie wpływów Izraela, USA i szeroko pojętego Zachodu w krajach muzułmańskich. Najprawdopodobniej działa jako sieć ugrupowań terrorystycznych na całym świecie.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Amerykański Instytut Filmowy (ang. American Film Institute) – niezależna amerykańska organizacja typu non-profit, założona w 1967 r. przez prezydenta Lyndona Johnsona, mająca zajmować się promocją amerykańskiego filmu. Organizuje festiwale AFI Fest.
  United States Marine Corps (Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, USMC, w skrócie Marines) - jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. W kwietniu 2006 służyło w nim 178 tys. żołnierzy. Rezerwa Korpusu Piechoty Morskiej (Marine Corps Reserve) liczyła w 2004 102 tys. żołnierzy. Jakkolwiek Korpus jest osobną służbą, wraz z marynarka wojenną Stanów Zjednoczonych podlega kierującemu Departamentem Marynarki sekretarzowi marynarki.
  Morena Silva de Vaz Setta Baccarin (ur. 2 czerwca 1979) – amerykańska aktorka, urodzona w Brazylii. Wystąpiła m.in. w serialach Homeland, Gwiezdne wrota oraz Gotham.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.066 sek.