• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Holon  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Dayton – miasto w środkowowschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Ohio. Miasto ma 166 tys. mieszkańców, obszar metropolitalny 848 tys. mieszkańców (dane z 2000 roku).Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.
  Kultura[ | edytuj kod]

  Holon szczyci się mianem „miasta dzieci” i jest siedzibą teatru młodzieżowego Mediatheque. Wielką tutejszą atrakcją są uliczne parady organizowane podczas żydowskiego święta Purim. Ulice są wówczas zamknięte dla ruchu samochodowego, a tysiące dzieci paraduje w świątecznych przebraniach uczestnicząc w różnorodnych zabawach.

  Jafa, Jafo, Jaffa (hebr. יפו, Yafo; arab. يافا, Yāfā) – dzielnica Tel Awiwu-Jafy, w 1949 roku połączona z Tel Awiwem w jedno miasto.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kompleks kinowo-rozrywkowy w Holonie
  Wejście do samarytańskiej synagogi w Holonie

  Ciekawostką jest Muzeum Dzieci Izraela (Mifratz Shlomo rd., Peres Park), które oferuje dzieciom i rodzicom ekscytujące doświadczenia. W odróżnieniu od innych muzeów tutaj dzieci mogą dotykać eksponaty i przeprowadzać na nich wszelkie doświadczenia, które rozwijają wyobraźnię. Muzeum oferuje dwa programy edukacyjne przeznaczone dla dzieci w grupach wiekowych 4-7 lat i 8-12 lat. Innym ciekawym miejscem jest interaktywne muzeum nauki Havayeda (16 Yirmiyahu St.), które oferuje interaktywne prezentacje naukowe dla dzieci i młodzieży z dziedzin: optyka, elektryka, komunikacja, budownictwo, geologia, świat wody oraz iluzje optyczne. Zwiedzający mogą przeprowadzać liczne doświadczenia w laboratoriach i pracowniach komputerowych. W mieście jest także muzeum opisujące historię linii autobusowych Egged.

  Purim (פורים - hebr. losy) – święto żydowskie, obchodzone 14 dnia miesiąca adar (w roku przestępnym w drugim miesiącu adar) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów za czasów panowania króla Achaszwerosza (prawdopodobnie był to Kserkses).Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.

  W mieście odbywają się liczne festiwale: Festiwal Dziecięcych Dźwięków (podczas święta Sukkot), Festiwal Filmów Rodzinnych i Dziecięcych (podczas święta Chanuka), Międzynarodowy Festiwal Sztuki Kobiecej (8 marca) i inne. Pianista Daniel Barenboim organizuje w mieście doroczny letni obóz muzyczny.

  Edukacja i nauka[ | edytuj kod]

  W mieście znajduje się 30 szkół podstawowych i 12 szkół średnich.

  Klimat śródziemnomorski – rodzaj klimatu podzwrotnikowego, występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata powyżej 20°C oraz łagodne zimy powyżej 0°C, a także fakt, że występuje głównie bezpośrednio nad morzem lub oceanem, zazwyczaj na zachodnim wybrzeżu, a bardzo rzadko w głębi lądu. Klimat ten sprzyja rolnictwu i turystyce masowej.Samarytanie (Szomronim, Szamerim; hebr. שומרונים, arab. سامريون, sami często określają się mianem Bene Israel, Żydzi nadali im miano Kutim) – niewielka semicka grupa etniczno-religijna, której religia – samarytanizm zbliżona jest do judaizmu i przez niektórych religioznawców wraz z judaizmem i karaimami zaliczana do hipotetycznego mozaizmu (pierwotnej religii Mojżesza). Są potomkami mieszkańców starożytnej Samarii oraz imigrantów z Mezopotamii.

  W Holonie swoją siedzibę ma Instytut Technologii (ang. Holon Institute of Technology; hebr. מכון טכנולוגי חולון), który został utworzony w 1969. Uczy się tutaj około 2,5 tys. studentów. Oprócz działalności edukacyjnej prowadzone są tutaj prace naukowe w zakresie elektroniki, komunikacji, informatyki itp..

  Uniwersytet Telawiwski (hebr. אוניברסיטת תל אביב; ang. Tel Aviv University (TAU)) – największa publiczna uczelnia wyższa w Izraelu.Riszpon (hebr.: רשפון) – moszaw położony w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Z uczelni religijnych są tutaj Chabad of Holon i Chabad of Kiryat Ben Gurion. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także wieś edukacyjna Mikwe Jisra’el.

  Sport i rekreacja[ | edytuj kod]

  W mieście znajduje się założony w 1985 klub piłkarski Hapoel Cafririm Holon, biorący udział w trzeciej lidze Liga Alef. Jest tu także drużyna koszykarska Hapoel Holon, grająca w pierwszej lidze.

  Miejscem dobrego wypoczynki i rozrywki w Holonie jest Aqua Center Yamit, w którym można uprawiać różnorodne sporty wodne. W północnej części miasta znajduje się Centrum Treningowe Volffson, na którego boiskach trenuje klub piłkarski Hapoel Tel Awiw. W jego pobliżu znajduje się ośrodek sportowy z 16 kortami tenisowymi i boiskiem piłkarskim.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szaron Kohen (hebr. שרון כהן) (ur. 2 lutego 1972 w Tel Aliwie jako Jaron Kohen (hebr. ירון כהן) – izraelska piosenkarka piosenkarka z żydowskimi korzeniami, znana jako Dana International (hebr. דנה אינטרנשיונל). Reprezentantka Izraela podczas 43. i 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1998 i 2011 roku, zwyciężczyni 43. edycji festiwalu z piosenką „Diva”.
  Chanuka (hebr. חנוכה) – święto żydowskie trwające osiem dni, poczynając od 25 dnia miesiąca kislew. Upamiętnia ono cudowne wydarzenie zaszłe podczas powstania Machabeuszów pod wodzą Judy Machabeusza.
  Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.
  Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.