Holland Tunnel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wjazd do tunelu w Nowym Jorku, 1985

Holland Tunnel – podwójny tunel drogowy przebiegający pod rzeką Hudson, łączący nowojorski okręg Manhattan z Jersey City w stanie New Jersey. Przez tunel przebiega autostrada międzystanowa nr 78.

National Historic Landmark (NHL) – budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swe historyczne znaczenie. Wszystkie NHL są wymienione w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych, jednakże z ponad osiemdziesięciu tysięcy miejsc w USA uważanych za historyczne, na liście NHL znajduje się zaledwie 2430.Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)

Tunel budowany był w latach 1920-1927 według projektu Clifforda M. Hollanda. Początkowo znany pod nazwą Hudson River Vehicular Tunnel, przemianowany został na cześć Hollanda po jego śmierci, która nastąpiła przed ukończeniem budowy. Otwarcie tunelu nastąpiło 13 listopada 1927 roku.

Tunel – budowla komunikacyjna w postaci długiego korytarza, podziemna lub podwodna, wykonana metodą odkrywkową lub drążenia, umiejscowiona pod przeszkodą. Tunele to najczęściej budowle geotechniczne mające swoje wyloty na powierzchni ziemi.Port Authority of New York and New Jersey (PANYNJ) – największy kompleks portowy na Wschodnim Wybrzeżu, trzeci co do wielkości przeładunku w USA. Położony przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego, w stanach: New Jersey i Nowy Jork (w mieście Nowy Jork), po przeciwległych brzegach rzeki, która rozdziela te dwa stany. Port zajmuje powierzchnię ok. 3900 km², w promieniu ok. 40 km od Statuy Wolności w Nowym Jorku.

Jest to jeden z najstarszych tuneli wentylowanych mechanicznie – 84 wentylatory zapewniają wymianę powietrza w tunelu co 90 sekund. W 1982 roku Holland Tunnel został uznany za Narodowy Pomnik Historyczny Inżynierii Cywilnej i Mechanicznej (National Historic Civil and Mechanical Engineering Landmark), a w 1993 roku za Narodowy Pomnik Historyczny (National Historic Landmark).

Interstate 78 − autostrada międzystanowa w USA. Prowadzi z Union Township do Nowego Jorku. Przebiega przez Pensylwanię, New Jersey i Nowy Jork. Jej długość to 143,56 mili (229,7 km).Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

13 maja 1949 roku w południowym tunelu nastąpiła eksplozja samochodu ciężarowego przewożącego dwusiarczek węgla. W jej wyniku uszkodzony został strop tunelu, nie było jednak ofiar śmiertelnych wśród ludzi.

Północny tunel, którym odbywa się ruch w kierunku zachodnim (z Nowego Jorku do Jersey City), liczy 2608 m długości, południowy natomiast, prowadzący w kierunku odwrotnym – 2551 m. Ruch w każdym z tuneli odbywa się na dwupasmowej jezdni o szerokości 6,1 m. Wysokość tunelu wynosi 3,8 m. Głębokość tunelu sięga 28,5 m poniżej średniego poziomu rzeki.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Zarządcą tunelu jest Port Authority of New York and New Jersey. Z tunelu korzystać mogą jedynie pojazdy silnikowe, z wyłączeniem pojazdów 4- i więcej osiowych, pojazdów z przyczepami i holowanych. Pojazdy jadące w kierunku wschodnim objęte są mytem.

W 2011 roku średnia dzienna liczba pojazdów korzystających z tunelu wyniosła 90 904.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Appendix C: AADT Values for Select Toll Facilities (ang.). New York State Department of Transportation. [dostęp 2013-07-19].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Holland Tunnel (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2013-07-18].
  • Holland Tunnel (ang.). The Port Authority of New York & New Jersey. [dostęp 2013-07-18].
  • Reklama