Holden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Holden – australijska marka samochodów osobowych, dostawczych i terenowych, należąca do koncernu General Motors Corporation.

Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.GMC Acadia – duży samochód osobowy typu crossover produkowany od 2006 pod należącą do koncernu General Motors marką GMC. Na rynku USA trafił do sprzedaży w grudniu 2006, w Kanadzie zaś w styczniu 2007. W zależności od konfiguracji jest 7- lub 8-miejscowy pojazd oparty na płycie podłogowej GM Lambda używanej także w pokrewnych samochodach takich jak: Buick Enclave, Chevrolet Traverse czy Saturn Outlook.

Do 2017 roku oprócz importowanych modeli Holden zajmował się produkcją własnej konstrukcji wytwarzanych lokalnie samochodów, głównie serii Commodore i Caprice, oraz współpracował z lokalnymi firmami tuningowymi HSV i HST, współtworząc modele sportowe. Zamknięta we wrześniu 2017 roku fabryka była ostatnim w historii zakładem produkującym samochody w Australii. Następnie Holden oferował pod własną marką importowane samochody Chevroleta, Opla i GMC. Marka została definitywnie wygaszona z końcem 2020 roku.

Suzuki Swift − samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez japoński koncern Suzuki od 1983 roku. Od 2017 roku produkowana jest szósta generacja modelu. Opel Vectra − samochód osobowy klasy średniej produkowany przez koncern General Motors pod niemiecką marką Opel w latach 1988 - 2008. Pojazd został zastąpiony modelem Insignia.

Historia przedsiębiorstwa[ | edytuj kod]

Holden FX
Holden Premier HZ
Holden Commodore VB
Holden Commodore VT
Holden Ute VE SS
Holden AH Astra
Holden VE Sportwagon
Holden WM Caprice
Holden CG Captiva
Holden RC Colorado
Holden VE Commodore
Holden JG Cruze
Holden EP Epica

W 1856 roku w Adelaide, w Australii Południowej, James Alexander Holden założył przedsiębiorstwo o nazwie J.A Holden & Co. Pierwsza styczność z motoryzacją nastąpiła w 1913 roku, kiedy to przedsiębiorstwo podjęło produkcję bocznych wózków do motocykli. W 1914 roku ruszyła produkcja nadwozi do samochodów, na zlecenie General Motors Australia. W 1918 roku spółka zmieniła firmę na Holden's Motor Body Builders (HMBB). Osiem lat później pojawiło się logo z lwem, zwane Lion-and-stone (z ang.: Lew i kamień). W 1931 roku HMBB i GM-A połączyły się tworząc General Motors-Holden. W 1948 roku pojawił się pierwszy australijski samochód, Holden (FX) 48-215. Występował on w wersjach Sedan i użytkowej Utility. Stąd wzięła się nazwa Ute, którą oznacza się głównie pick-upy tej marki. W 1957 roku pojawił się pierwszy Holden kombi, bazujący na serii FE. W 1969 roku powstał pierwszy australijski silnik V8. Modele Commodore, stały się jednymi z najlepiej sprzedających się samochodów w Australii. W 1987 roku powstało przedsiębiorstwo HSV, czyli Holden Special Vehicles, zajmujące się tuningiem modeli Commodore, Ute oraz nowego Monaro. Ten ostatni, będący dwudrzwiowym coupé, zbudowanym w oparciu o model Commodore, był oferowany w Wielkiej Brytanii jako Vauxhall Monaro, oraz w Stanach Zjednoczonych od 2004 roku jako Pontiac GTO. Pod koniec lat 90. przewaga rynkowa Holdena nad jego głównym rywalem, australijskim Fordem wzrosła znacząco, co ułatwiło podjęcie decyzji o rozpoczęciu prac nad nowym modelem Commodore. Najnowszy model australijskiego przedsiębiorstwa, Holden Commodore (VE), ujrzał światło dzienne we wrześniu 2006 roku.

Opel Corsa - mały samochód osobowy koncernu General Motors produkowany pod niemiecką marką Opel od 1982 roku. Obecnie produkowana jest czwarta generacja modelu zwana Corsą D.Opel Combo – samochód dostawczo-osobowy produkowany przez Opla od 1994 roku. Obecnie produkowana jest trzecia generacja pojazdu.

Koniec lokalnej produkcji[ | edytuj kod]

W grudniu 2013 roku szef Holdena, Mike Devereux ogłosił, że marka Holden przejdzie rewolucyjne przemiany w 2017 roku. Idąc w ślady Mitsubishi, Forda i Toyoty australijska marka jako kolejna i ostatnia ogłosiła zamknięcie swoich australijskich zakładów kończąc tym samym historię przemysłu motoryzacyjnego na Antypodach. Jako powód podano spadający udział Holdena w lokalnym rynku i nieopłacalność fabryk w Australii.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Holden Kingswood - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez australijską firmę Holden od 1968 do 1984 roku.

W zakładach marki w Elizabeth jeszcze przez 4 lata produkowany był kompaktowy Holden Cruze, a także kultowa linia modelowa Commodore wraz z serią Caprice i Statesman. Historyczny dla australijskiej motoryzacji moment nastąpił końcowo we wrześniu 2017 roku, kiedy to z taśm zjechał ostatni australijski samochód - czerwony Holden Commodore.

General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).Nadwozie – część składowa pojazdu, ustawiona na podwoziu lub służąca do montażu jego elementów. Nadwozie składa się ze struktury nośnej i karoserii (poszycia). Pod względem struktury nośnej pojazdy dzielimy na konstrukcje ramowe (nadwozie nieniosące) i samonośne (samoniosące; bezramowe). Istnieją też konstrukcje pośrednie - nadwozie półniosące oraz samonośne z ramami częściowymi.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom General Motors nie zdecydowało się zlikwidować marki Holden, lecz poprzestał na zamknięciu australijskiej fabryki i wycofaniu lokalnie opracowanych samochodów. Od końca 2017 roku gama Holdena po raz pierwszy w historii marki składała się tylko z importowanych z Europy, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych samochodów Chevroleta, Opla i GMC oferowanych pod własnym znaczkiem.. 20 października 2017 roku zjechał ostatni Holden wyprodukowany w Australii.

Adam Opel AG - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i dostawcze należące do koncernu General Motors.Opel Ascona – model samochodu produkowany w latach 1970 - 1988, w różnych wersjach, przez firmę Opel. Pojazd ten brał udział w latach osiemdziesiątych w licznych rajdach samochodowych, odnosząc wiele sukcesów. W 1982 Walter Röhrl zdobył Mistrzostwo Europy samochodem Opel Ascona B 400. W sumie na rynku ukazały się trzy generacje tego modelu. Występowała jako dwu- i czterodrzwiowa limuzyna oraz trzydrzwiowe kombi, a w trzeciej generacji także jako kabriolet. W 1979 powstał wariant specjalny: Ascona 400, przeznaczony do udziału w rajdach samochodowych. Poddany tuningowi pojazd spełniał pokładane w nim nadzieje, odnosząc wiele sportowych sukcesów. Ascona miała jeszcze wiele innych sportowych wcieleń, w tym wersję GT i wersję Sprint produkowaną w firmie tuningowej Irmscher. W 1988 Ascona została zastąpiona przez Vectrę.

Marka zakończyła jednak definitywnie działalność 31 grudnia 2020 roku.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Holden Monaro — dwudrzwiowe coupé oparte na Holden Commodore, sprzedawane w Australii od 2001 roku, od 2004 roku w Wielkiej Brytanii jako Vauxhall Monaro, w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Pontiac GTO a na Bliskim Wschodzie jako Chevrolet Lumina Coupe.
Toyota Camry – samochód klasy wyższej średniej, produkowany przez koncern Toyota od 1982 roku do dziś. Ze względu na niewysoką cenę zdobył dużą popularność w Ameryce Północnej i Australii, gdzie zdecydowano się na jego produkcję. Na obu tych kontynentach jest pozycjonowany w klasie średniej i kosztuje mniej więcej tyle co Avensis w Europie. Toyota Camry powstała tak naprawdę wskutek podziału linii modelowej klasy średniej na dwie odrębne: "europejską" (modele Carina i Avensis) i (głównie) "amerykańską" - model Camry. Ze względu na wysokie ceny paliw masowy rynek europejski preferuje mniejsze samochody, tak więc mimo że oferowano tu model Camry, to nieporównywalnie lepiej sprzedaje się model Avensis (a wcześniej Carina). W Polsce największą popularnością cieszył się model trzeciej generacji (XV10) produkowany w latach 1992-1996, ze względu na korzystne regulacje celno-podatkowe z początku lat dziewięćdziesiątych.
Chevrolet Captiva (znany też jako Daewoo Winstorm) – samochód osobowy produkowany przez firmę Chevrolet od roku 2006. Dostępny jako 5-drzwiowy SUV. Do napędu użyto silników: R4 2.4, V6 3.2 oraz turbodiesla R4 2.0. Moc przenoszona była na oś przednią (opcjonalnie AWD) poprzez 5-biegową manualną bądź automatyczną skrzynię biegów.
Chevrolet Lacetti – samochód klasy kompakt produkowany od 2003 roku przez GM Daewoo. Na początku produkcji (lata 2003/2004) w pojazd ten sprzedawano jako Daewoo Lacetti (hatchback) i Daewoo Nubira (sedan i kombi), ale w związku z bankructwem producenta i utworzeniem spółki z General Motors w większości krajów świata zaczęto oferować te samochody pod innymi wieloma nazwami i markami, w Europie przykładowo model występował pod nazwą Chevrolet Lacetti.
Opel Tigra – samochód produkowany przez firmę Opel, oparty na Oplu Corsie. Pierwsza generacja z nadwoziem coupé była oferowana w latach 1994-2000. W latach 2004 - 2009 był produkowany Opel Tigra Twin Top z nadwoziem coupé-cabrio. W Wielkiej Brytanii model był sprzedawany jako Vauxhall Tigra, w Australii jako Holden Tigra, a w Brazylii i Meksyku jako Chevrolet Tigra.
Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
Nissan Pulsar - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Nissan w latach 1978 — 2006. Zastąpił on model Cherry, sam pod koniec produkcji został zastąpiony przez Nissana Tiida (bądź Versa, w zależności od rynku). Pulsar był samochodem przednionapędowym, pomimo tego Nissan sprzedawał także przez część lat 80. oraz początek 90. odmianę z napędem AWD. Część egzemplarzy sprzedawana była pod nazwami Nissan Sunny lub Nissan Almera.

Reklama