• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hochtief  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa (ang.: Athens International Airport "Elefthérios Venizélos", gr.: Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος», kod IATA: ATH, kod ICAO: LGAV) – międzynarodowy lotnisko położony 25 km na wschód od centrum Aten w Spacie. Jest największym portem lotniczym Grecji i głównym węzłem linii lotniczej Olympic Airlines. W 2008 obsłużył 16.466.491 pasażerów, o 0,4% mniej niż w 2007.Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.
  Wybrane realizacje Hochtief
  Wieżowiec Burdż Chalifa w Dubaju
  Wieżowiec Taipei 101 w Tajpej
  Wieżowiec Messeturm we Frankfurcie nad Menem
  Wieżowiec Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem
  Filharmonia nad Łabą w Hamburgu
  Lotnisko Chopina w Warszawie: wnętrze hali odlotów starej części Terminala A po przebudowie (2018)
  Port lotniczy Wrocław-Strachowice
  Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie
  Biurowiec Metropolitan w Warszawie
  Wieżowiec Rondo 1 w Warszawie
  Wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4 w Warszawie
  Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu
  Galeria Malta w Poznaniu
  Opera Krakowska
  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

  HOCHTIEF Aktiengesellschaft – największe niemieckie przedsiębiorstwo budowlane o zasięgu globalnym z siedzibą w Essen.

  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Most Bosforski (też: I Most Bosforski, tur. Boğaz Köprüsü) – most drogowy nad cieśniną Bosfor, oddany do użytku w 1973 r., łączący dzielnice Stambułu: Ortaköy w Europie z Beylerbeyi w Azji. Leży na południe od Mostu Mehmeda Zdobywcy.

  W Stanach Zjednoczonych działa za pośrednictwem spółki zależnej Turner Construction, w Australii poprzez Leighton Group. W 2018 r. Hochtief zatrudniał ok. 56 000 pracowników w trzech dywizjach (Americas, Asia Pacific, Europe). Funkcjonują w nich działy, związane są z całym procesem realizacji inwestycji budowlanych: planowaniem projektów, finansowaniem, pracami budowlanymi oraz eksploatacją obiektów.

  Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ – w obecnej formie powstał 1 września 2003 roku w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UJ.Filharmonia nad Łabą (niem. Elbphilharmonie, alias Elphi) – sala koncertowa w Hamburgu (dzielnica HafenCity) w Niemczech.

  Wartość sprzedaży w 2018 r. wyniosła 23,9 mld euro

  Historia[ | edytuj kod]

  Firma powstała w roku 1873. W swoim dorobku inżynierskim może pochwalić się m.in. pracami ratowniczymi podczas przenoszenia świątyni Abu Simbel w Egipcie z miejsca realizowanej budowy tamy Wielkiej Tamy Asuańskiej na Nilu, projektami infrastrukturalnymi, takimi jak nowy port lotniczy Ateny oraz pierwszej elektrowni jądrowej w Niemczech. Do współpracy przy tworzeniu różnorakich projektów zapraszane były przez Hochtief również uczelnie artystyczne, m.in. słynny weimarski Bauhaus, do dziś wiele obiektów zrealizowanych przez Hochtief oraz uczelnie artystyczne znajduje się na międzynarodowej Liście światowego Dziedzictwa UNESCO. W okresie II wojny światowej firma wykonała m.in. bunkier Hitlera w Berlinie oraz rezydencję Berghof w Obersalzbergu, krematoria Auschwitz-Birkenau, Topf & Söhne opracował projekty krematoriów w obozie Auschwitz-Birkenau (same krematoria wybudowała firma Hoch und Tiefbau AG z Katowic) oraz zamontował w nich urządzenia gazowe.

  Tunel bazowy Świętego Gotarda – tunel kolejowy w Alpach Szwajcarskich, długi na 57 km, oddany do użytku 1 czerwca 2016 r., jest najdłuższym do tej pory zbudowanym tunelem na świecie (dla porównania: tunel kolejowy Świętego Gotarda, zbudowany jeszcze w XIX wieku, liczy tylko 15 km długości). Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Do najnowszych realizacji spółek Hochtief, które znalazły światowe uznanie, należą m.in.:

 • Most Bosforski (Turcja),
 • Most nad Wielkim Bełtem (Dania),
 • tunel Gotarda w Alpach Szwajcarskich,
 • port lotniczy King Abdulaziz International Airport (Arabia Saudyjska),
 • wieżowce Burdż Chalifa w Dubaju, Taipei 101 w Tajpej, Messeturm i Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem,
 • Filharmonia nad Łabą w Hamburgu.
 • W Polsce Hochtief brał udział w realizacji m.in.:

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.
 • portów lotniczych Okęcie (dziś lotnisko Chopina) w Warszawie (1990–1992, 2010–2011, 2012–2015), Wrocław-Strachowice (2009–2012) i Poznań-Ławica (2011–2013)
 • gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie (1996–2000),
 • biurowca Metropolitan w Warszawie (2001–2003),
 • wieżowców Rondo 1 (2003–2006) i Cosmopolitan Twarda 2/4 (2010–2014) w Warszawie,
 • centrów handlowych Stary Browar (2002–2007) i Galeria Malta (2007–2009) w Poznaniu, Galeria Bałtycka w Gdańsku (2006–2007) oraz Supersam w Katowicach (2013–2016),
 • Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (2013–2016) w Poznaniu,
 • Opery Krakowskiej (2004–2008),
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (2014–2017),
 • Centrum Praskiego Koneser w Warszawie (2016–2018).
 • budynków Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (2003–2008) i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (2010–2014) w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2010–2012),
 • terminala kontenerowego DCT Gdańsk (2005–2007),
 • licznych projektów mieszkaniowych, biurowych, handlowych, magazynowych i przemysłowych na terenie całego kraju.
 • Metropolitan – biurowiec w Warszawie wybudowany w 2003, zlokalizowany przy pl. Piłsudskiego na tyłach Teatru Wielkiego. Zrealizowany przez amerykańską firmę Hines. Architektem budynku jest sir Norman Foster.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nil (łac. Nilus, gr. Νεῖλος, arab. النيل) – najdłuższa rzeka na Ziemi (według niektórych źródeł, najdłuższa jest Amazonka i ta wersja pojawia się coraz częściej w nowych opracowaniach) w środkowej i północno-wschodniej Afryce, przecinająca wszystkie strefy klimatyczne kontynentu. Płynie na obydwu półkulach; źródło znajduje się na 2°16′55.92″S, 29°19′52.32″E, a ujście na 31°N. Licząca prawie 3 mln km² powierzchnia dorzecza, na kontynencie afrykańskim ustępuje jedynie dorzeczu rzeki Kongo.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego (kod IATA: POZ, kod ICAO: EPPO) – międzynarodowy port lotniczy, jedno z najstarszych lotnisk w Polsce, położone 7 km na zachód od centrum Poznania pomiędzy trasami na Berlin i Buk. Pod względem liczby odprawianych pasażerów jak też pod względem liczby operacji lotniczych jest to obecnie 6. polski port lotniczy za warszawskim Okęciem, krakowskimi Balicami, gdańskim Rębiechowem, katowickimi Pyrzowicami i wrocławskimi Strachowicami.
  Messeturm (pol. Wieża Targowa) – wieżowiec we Frankfurcie nad Menem, zlokalizowany w biznesowym centrum miasta. Zaprojektował go Helmut Jahn.
  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).
  Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (KA, rzadziej AFM) – krakowska wyższa szkoła akademicka, będąca największą uczelnia niepubliczna w Małopolsce oraz drugą pod względem liczby studentów w Polsce. W zależności od kierunku zapewnia naukę na poziomie studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Na 19 oferowanych przez uczelnię kierunkach kształci obecnie ponad 18 tysięcy studentów. Uczelnia posiada certyfikat „Wiarygodna Szkoła” przyznany przez Akademickie Centrum Informacyjne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.101 sek.