Hochheim am Main

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hochheim am Main – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Main-Taunus, leży nad Menem.

Salvador Dalí, właśc.: Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol (ur. 11 maja 1904 w Figueres, Hiszpania, zm. 23 stycznia 1989 tamże) – hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów.Powiat Main-Taunus (niem. Main-Taunus-Kreis) – powiat w Niemczech, w rejencji Darmstadt, kraju związkowym Hesja. Siedzibą powiatu jest miasto Hofheim am Taunus.

Położone na wschodnim skraju regionu winiarskiego Rheingau Hochheim dało nazwę angielskiemu określeniu nadreńskich białych win – hock, używanym już na początku XVIII wieku i już wtedy wystawianemu na aukcjach. Miasto zwiedziła królowa Wiktoria, która zasłynęła stwierdzeniem: „A good hock keeps off the doc” (dobry hock zapobiega wizycie u lekarza). Królową uhonorowano w nazwie jednej z cenionych winnic, położonych nad samą rzeką (Königin Viktoriaberg). Część tutejszych winnic oraz piwnic winnych posiada również miasto Frankfurt nad Menem – te w Hochheim stanowią ich najważniejszą część.

Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W mieście znajduje się muzeum winiarstwa (Hochheimer Weinbaumuseum).

Hochheim am Main dysponuje od 1999 kolekcją 600 dzieł sztuki nowoczesnej ze zbiorów Liane i Hermanna Rostecków. Małżeństwo interesowało się szczególnie sztuką hiszpańską. Dwadzieścia lat później, w 2019, zbiory zostały przekazane miastu. Od 2002 są wystawiane w Villa Burgeff i obejmują m.in. prace Salvadora Dalí, Pabla Picasso, Wolfa Wostella i Joana Miró.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.

Współpraca[ | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

 • Bonyhád, Węgry
 • Kölleda, Turyngia
 • Le Pontet, Francja
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Hochheim
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Die Bevölkerung in Hessen am 31.12.2015 (niem.). statistik.hessen.de. [dostęp 2017-02-17].
  2. The Rheingau, [w:] Karen MacNeil, The Wine Bible, 2001, s. 538–539, ISBN 978-1-56305-434-1 (ang.).
  3. Matthias Trautsch, Bei Kalbsfilet die Einheit besprochen, „Frankfurter Allgemeine Zeitung – Rhein-Main”, 11 lipca 2020, s. 36, ISSN 0174-4909 (niem.).
  4. Niemcy, [w:] Hugh Johnson, Wielki atlas świata win, Jancis Robinson, Warszawa: Buchmann sp. z o.o., 2008, s. 239, ISBN 978-83-7670-164-6 (pol.).
  5. Hochheimer Weinbaumuseum, Hochheim Tourismus [dostęp 2020-07-12] (niem.).
  6. Hochheimer Kunstsammlung, Hochheim Tourismus [dostęp 2020-07-12] (niem.).
  7. Współpraca.
  Warto wiedzieć że... beta

  Joan Miró i Ferrà (ur. 20 kwietnia 1893 w Barcelonie, zm. 25 grudnia 1983 w Palma de Mallorca) – kataloński malarz, rzeźbiarz i ceramik. Jego dzieła interpretuje się jako przynależące do surrealizmu, jako wyraz powrotu do dzieciństwa i jako „piaskownice dla podświadomości”. Na styl Miró składają się żywe kolory połączone z uproszczonymi formami, kojarzącymi się z rysunkami małego dziecka.
  Hofheim am Taunus - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, siedziba powiatu Main-Taunus. Miasto graniczy od północy z - Eppstein i Kelkheim (Taunus), od wschodu z - Frankfurtem nad Menem, Kriftel i Hattersheim am Main, od południa z - Flörsheim am Main i Hochheim am Main, od zachodu z Wiesbaden. Położone jest na skraju zalesionego masywu gór Taunus.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama