Hizbul Islam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flag of Jihad.svg

Hizbul Islam (znana również jako Hizbul Islaami, Hisbi Islam, albo Hezb-ul Islam) – somalijska islamistyczna organizacja militarna. Została założona przez szwedzkiego muzułmańskiego lidera Ali Yassin Mohameda. Hizbul Islam powstała po połączeniu czterech islamistycznych grup, mających na celu zwalczania nowego somalijskiego rządu Sharif Sheikh Ahmeda. Grupy te wcześniej brały udział w islamistycznej rebelii przeciwko Etiopii i Tymczasowemu Rządowi Federalnemu.

Kismaju (som. Kismaayo; arab. كيسمايو, Kīsmāyū) – portowe miasto w południowej części Somalii liczące około 245 000 mieszkańców. Jest stolicą regionu Dżuba Dolna. Trzecie co do wielkości miasto w Somalii. Położone 528 km na południowy zachód od stolicy kraju, Mogadiszu, przy ujściu rzeki Dżuby do Oceanu Indyjskiego. Ośrodek przemysłowy (przemysł stoczniowy, rybny, obuwniczy, spożywczy), handlowo-usługowy. Port handlowy (głównie wywóz bananów), rybacki i lotniczy. Miasto zostało założone w 1872 r.Erytrea, oficjalnie Państwo Erytrea (tigrinia ኤርትራ – Ertra, ሃግሬ ኤርትራ – Hagere Ertra; arab. إرتري – Iritrija, دولة إرتري – Daulat Iritrija) – państwo w Afryce Wschodniej, nad Morzem Czerwonym. Graniczy z Etiopią, Dżibuti i Sudanem.

Historia[ | edytuj kod]

Dnia 8 lutego 2009 roku, ogłoszono rozpoczęcie wojny z nowym rządem kierowanym przez prezydenta Sharif Sheikh Ahmeda oraz siłami UA w Mogadiszu. Szejk Omar Iman Abubakar został powołany na przewodniczącego organizacji. Jest to wysoki rangą urzędnik we frakcji erytrejskiej w Sojuszu na rzecz Wyzwolenia Somalii.

Asmara (Asmera) – stolica Erytrei, na Wyżynie Abisyńskiej, na wysokości 2340 m n.p.m. Stanowi bardzo ważny węzeł kolejowy. W Asmarze znajduje się międzynarodowe lotnisko zbudowane w 1962 położone 4 km od centrum. Miasto cechuje duży wzrost liczby ludności: z 296 tys. mieszkańców w 1986 roku przez 500,6 tys. w roku 2002 do 578,9 tys w 2006.7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.

W dniu 28 lutego 2009 roku, doszło do podpisała zawieszenie broni z Tymczasowym Rządem Federalnym. Niemniej jednak, 1 marca było jasne, że zawieszenie broni nie będzie przestrzegane, pomimo zaakceptowania przez prezydenta rozejmu i zaakceptowania wprowadzenia szariatu.

Dnia 24 marca, doszło do rozłamu w grupie. Frakcja kierowana przez Indho Ade ogłosiła gotowość do rozmów w sprawie zawieszenia broni, wprowadzenia szariatu oraz wycofania się sił AMISOM z terytorium Somalii. W zamian Hizbul Islam połączyło by się z rządem.

Bitwa o Dobley – zbrojne starcie między rywalizującymi somalijskimi frakcjami islamistycznymi Hizbul Islam i Al-Shabaab rozegrane w dniach 18 - 19 lutego 2010.Tymczasowy Rząd Federalny (TFG) (so: Dowladda federaalka kumeelgaarka} - jest to uznany przez społeczność międzynarodową rząd Somalii. Rząd wsparty jest przez Etiopię, Stany Zjednoczone oraz Organizację Narodów Zjednoczonych.

Jednakże, Hassan Dahir Awejs, reprezentujący grupę najbardziej wpływowych osób w organizacji, oskarżył Indho Ade że stara się zniszczyć Hizbul Islam. Doprowadziło to do podziału Hizbul Islam na dwie frakcje, z jednej strony kierowanej przez Indho Ade, a z drugiej przez Awejs Hassan (z Omar Iman jako przewodniczącym).

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Ofensywa rebeliantów w centralnej Somalii (2009) - walki rozpoczęte przez islamskich radykałów 11 maja 2009 w centralnej części Somalii (w Mogadiszu od 7 maja 2009) mające na celu zająć kolejne terytoria kraju, kontrolowane przez bojówki prezydenta Ahmeda. Rebelianci skupieni głównie wokół Asz-Szabab i Hizbul Islam przed rozpoczęciem walk kontrolowali południową część kraju. Po majowej ofensywie zdobyli znaczną część centralnej Somalii, jednak w w wyniku walk, które toczyły się latem 2009 wojsk etiopsko-somalijskie i bojówki lojalne prezydentowi Ahmedowi odbiły cześć regionów. W ostatecznym rozrachunku w porównaniu z sytuacją w centralnej Somalii sprzed maja 2009 rebelianci objęli kontrolę o zachodnie krańce regionów Hiraan i Shabellaha Dhexe.

Dnia 4 maja 2009 roku, al-Shabaab i członkowie głównych frakcji z Hizbul Islam, kierowana przez Hassan Awejs oraz Omar Iman, zaatakowała bazę używaną przez konkurencyjną frakcje Indho Ade. Al-Shabaab oraz Hizbul Islam próbowało w ten sposób rozszerzyć wpływy na terytorium pod kontrolą Indho Ade.

12 maja 2009 roku, Indho Ade sprzedał całą broń Hassan Dahir Awejsowi, kończąc tym samym podział grupy.

5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.Wojna w Somalii (od 2009) – piąta faza somalijskiej wojny domowej, która rozpoczęła się na początku lutego 2009, gdy ugrupowanie Hizbul Islam wypowiedziało wojnę nowo zaprzysiężonemu prezydentowi Sharifowi Ahmedowi.

26 maja, Omar Iman Abubakr przekazał stanowisko przewodniczącego Szejkowi Hassan Dahir Awejsowi.

W wyniku majowej ofensywy Hizbul Islam razem z Al-Shabaab zdobyły nowe okręgi w centralnej Somalii. Były nimi Hiraan, Shabellaha Dexe, Galdugug, Mareeg. W wyniku letnich walk rebelianci stracili na rzecz wojskom prezydenta Sharif Sheikh Ahmed okręgi. Mareeg, Galgudud oraz Shabellaha Dhexe.

Sojusz na rzecz Wyzwolenia Somalii ( Alliance for the Re-liberation of Somalia ARS) - jest to organizacja utworzona we wrześniu 2007 r., podczas spotkania somalijskich islamistów z opozycją somalijską w Asmarze, stolicy Erytrei. Organizacja miała na celu połączenie sił obu ugrupowań w walce przeciwko Tymczasowemu Rządowi Federalnemu oraz okupacji Somalii przez siły Etiopii.African Union Mission to Somalia (AMISOM) – operacja pokojowa Unii Afrykańskiej prowadzona w Somalii od marca 2007 i mająca za zadanie przywrócenie pokoju w tym trawionym od wielu lat wojną domową państwie. Misja została autoryzowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w trybie rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych na mocy rezolucji nr 1744.

1 października 2009 wybuchły walki w Kismaju między Al-Shabaab a Hizbul Islam. Relacje między frakcjami kontrolującymi południe kraju zaczęły się psuć we wrześniu 2009. Dwa ugrupowania kontrolujące Kismayo ustaliły, iż będą rotacyjne sprawować władzę nad miastem po sześć miesięcy. Al-Shabaab kontrolujący większość miast południa Somalii odmówił po upływie czasu oddania władzy Hizbul Islam. W wyniku walk poległo 12 rebeliantów, a 70 zostało rannych. Co najmniej 17 osób zginęło w trakcie serii bitew w nocy 5 października. Rzecznik somalijskiej frakcji rebeliantów Hizbul Islam powiedział, że zaprosili zagranicznych bojowników do walki z Al-Shabaab. 7 października doszło do starć w pobliżu wioski w pobliżu Janay Abdalla. Pierwszy atak o 4 rano zmusił rebeliantów Al-Shabaab do odwrotu.

Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – w języku amharskim ኢትዮጵያ, ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk), dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.Islamizm – ideologia polityczna wywiedziona z fundamentalizmu islamskiego. W islamizmie islam jest traktowany nie tylko jako religia, ale i jako całościowy system polityczny, który regulować powinien prawne, gospodarcze i społeczne aspekty funkcjonowania państwa w oparciu o literalną interpretację Koranu i hadisów. Celem islamizmu jest wprowadzenie państwa wyznaniowego, rządzonego zgodnie z zasadami prawa religijnego – szariatu.

Od czasu wybuchu walk między rebeliantami, znacznie zmalała liczba ataków na wojska Unii Afrykańskiej (AMISOM), a bitwa w Mogadiszu tocząca się od maja, praktycznie zakończyła się.

Od stycznia 2010 walki toczyły się południu kraju - między Hizbul Islam i Szebabami (bitwa o Dobley). 19 marca 2010 w wymianie ognia między rebeliantami w mieście Dobley zginął jeden z liderów Al-Shabaab, Ali Hasan. Od tej pory rebelianci oprócz osobnych ataków na siły rządowe, prowadziły intensywną rywalizację o wpływy w kraju między sobą.

1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.Somalia (som. Soomaaliya; arab. الصومال, As-Sumal, Aş-Şūmāl), Federalna Republika Somalii – państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti, na zachodzie z Etiopią, zaś na południowym zachodzie z Kenią.

23 grudnia 2010 Szebabowie przejęli kontrolę nad głównym miastem, pirackim Harardhere, które Hizbul Islam zajęli 2 maja 2010. Po tym wydarzeniu, wieczorem 23 grudnia rebelianci z Hizbul Islam zdecydowali się połączyć z ekstremistami z Al-Shabaab, wspieranych przez Al-Kaidę. Fuzja miała na celu obalenie prezydenta Ahmeda i ustanowienie islamskiego kalifatu w Somalii. Tym samym zakończył się rozłam wśród somalijskich fundamentalistów islamskich.

Harakat asz-Szabab al-Mudżahidin (HSM) (arab: حركة الشباب المجاهدين; Ḥarakat ash-Shabāb al-Mujāhidīn, som: Xarakada Mujaahidiinta Alshabaab; en: "Mujahideen Youth Movement" lub "Movement of Striving Youth" lub znana powszechniej Asz-Szabab (z arabskiego الشباب, znaczy tyle co "Młodzi") – somalijska radykalna islamistyczna organizacja militarna. Od 2012 formalnie komórka Al-Kaidy w Rogu Afryki. Ugrupowanie liczy ponad 14 tys. bojowników, którzy walczą w somalijskiej wojnie domowej o przejęcie władzy, wprowadzenie prawa szariatu i ustanowienie kalifatu islamskiego. Obecnym dowódcą formacji jest Szajch Ibrahim al-Afghani.Unia Afrykańska (UA) – organizacja międzynarodowa o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym, obejmująca swym zasięgiem wszystkie państwa afrykańskie (oprócz Maroka) powołana w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej 9 lipca 2002 roku na szczycie w Durbanie. Jej siedzibą jest Addis Abeba (Etiopia).

Wobec klęsk Szebabów na froncie pod Kisjamu, 24 września 2012 Mohamed Moallin ogłosił wydzielenie się ugrupowania Hizbul Islam z Al-Shabaab. Decyzję motywował zmianami na somalijskiej scenie politycznej. Dodał, że ugrupowanie nie zgadzało się z filozofią polityczną, a bojownicy zostali zdominowani przez swojego sojusznika. Lider Hizbul Islam, Szejk Hassan Dahir Aweys, krytykował islamistów z Al-Shabaab za zabijanie cywilów i powiązania z Al-Kaidą. Ponadto padła deklaracja otwarcia na rozmowy z wszelkimi podmiotami politycznymi w celu osiągnięcia dobra wspólnego.

Mogadiszu (som. Muqdisho; arab. مقديشيو) – stolica i największe miasto w Somalii, nad Oceanem Indyjskim, także port morski i centrum handlowe. W 2000 r. miasto liczyło 1 219 000 ludności.Szarif Szajh Ahmed (arab. الشيخ شريف شيخ أحمد, ur. 25 lipca 1964 w Chabila) – somalijski bojownik i polityk, przywódca Unii Trybunałów Islamskich od 2005 oraz przewodniczący Sojuszu na rzecz Wyzwolenia Somalii od 2007. Prezydent Somalii od 31 stycznia 2009 do 20 sierpnia 2012.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Szariat, szari’at (arab. ‏شريعة‎, šarīʿa „droga prowadząca do wodopoju”) – prawo normujące życie wyznawców islamu, zarówno w jego odmianie sunnickiej, jak i szyickiej. Islam nie uznaje rozdziału życia świeckiego od religijnego i dlatego reguluje zarówno zwyczaje religijne, organizację władzy religijnej oraz codzienne życie wszystkich obywateli państwa, który wprowadził prawo szariatu.

Reklama