Hiszpania w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Radiotelevisión Española (RTVE). Hiszpania dwukrotnie wygrała konkurs: w 1968 (Massiel z utworem „La, la, la”) oraz w 1969 (Salomé z utworem „Vivo Cantando”).

47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere. 60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

Od czasu zmiany regulaminu podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1999 roku, Hiszpania jest jednym z krajów tzw. Wielkiej Czwórki (obok Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii), które mają zapewnione miejsce w finale ze względu na płacenie największych składek na organizację imprezy. Od 2011 roku, czyli od czasu powrotu Włoch do stawki konkursowej, Wielka Czwórka została przemianowana na tzw. Wielką Piątkę.

Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Ramón del Castillo Palop (ur. 3 maja 1985 w Las Palmas de Gran Canaria) – hiszpański wokalista, reprezentant Hiszpanii podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku.

Historia Hiszpanii w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

Conchita Bautista w trakcie występu w finale 10. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1965 roku
Braulio podczas prób do finału 21. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1976 roku
Ramón podczas występu w finale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku
D'Nash podczas finału 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku
Rodolfo Chikilicuatre podczas prezentacji utworu „Baila el Chiki-chiki w finale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku
Edurne podczas prób do występu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015

Uczestnictwo[ | edytuj kod]

Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich hiszpańskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

Legenda:

     1. miejsce

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

La, la, la – singiel hiszpańskiej piosenkarki Massiel, wydany w 1969. Piosenkę napisali Manuel de la Calva i Ramón Arcusa.
El Sueño de Morfeo to hiszpański zespół muzyczny, którego członkowie pochodzą z Asturii. Grupa gra połączenie popu i rocka z elementami muzyki celtyckiej. Zespół powstał w 2002 roku pod nazwą Xemá i wydał pod tą nazwą pierwszy album "Del Interior".
6. Konkurs Piosenki Eurowizji 1961 odbył się 18 marca 1961, po raz drugi w Cannes, na Lazurowym Wybrzeżu, we Francji. Pierwszy raz konkurs miał miejsce w sobotę, co stało się już tradycją. Festiwal prowadziła Jacqueline Joubert, która wcześniej była gospodarzem konkursu w 1959 roku.
Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
Corporación de Radio y Televisión Española, S.A., znana również jako Radiotelevisión Española, RTVE (Korporacja Radia i Telewizji Hiszpańskiej S.A., Radiotelewizja Hiszpańska) – komitet radiotelewizyjny działający w Hiszpanii od roku 1957. W skład grupy RTVE wchodzą dwie korporacje: Televisión Española i Radio Nacional de España.
Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
Massiel, właśc. María Félix de los Ángeles Santamaría Espinoza (ur. 2 sierpnia 1947 w Madrycie, Hiszpania) – hiszpańska piosenkarka. W 1968 roku wygrała XIII Konkurs Piosenki Eurowizji reprezentując Hiszpanię piosenką "La la la".

Reklama