Historia kina w Popielawach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia kina w Popielawach – polski film z 1998 roku w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

Polska Nagroda Filmowa, znana także jako „Orzeł” – doroczna nagroda filmowa przyznawana przez Polską Akademię Filmową w wielu kategoriach; pierwsze rozdanie odbyło się 21 czerwca 1999. Izabella Bukowska-Chądzyńska (ur. 14 lutego 1973 roku w Poznaniu) − polska aktorka teatralna, filmowa i głosowa (dubbing filmowy oraz role w Teatrze Polskiego Radia a także użycza głosu w reklamach telewizyjnych i radiowych). Popularność zyskała prowadząc telewizyjny magazyn sensacyjny "SUPERexpress TV".

Obsada aktorska[ | edytuj kod]

 • Krzysztof Majchrzak − Józef Andryszek Piąty
 • Bartosz Opania − Józef Andryszek Pierwszy
 • Grażyna Błęcka-Kolska − Chanutka Piąta
 • Franciszek Pieczka – wujo Janek
 • Michał Jasiński − Józef Andryszek Szósty (Szóstek)
 • Tomasz Krysiak − Staszek Szewczyk
 • Andrzej Jurczak − chłop
 • Joanna Orleańska − Chanutka I
 • Izabella Bukowska − Jagoda
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Krzysztof Ptak (ur. 3 kwietnia 1954 w Sulejowie, zm. 19 sierpnia 2016) – polski operator filmowy i wykładowca akademicki.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Franciszek Pieczka (ur. 18 stycznia 1928 w Godowie) – polski aktor teatralny i filmowy. Kawaler Orderu Orła Białego.
  "Prowincjonalia" - Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej, odbywający się we Wrześni (województwo wielkopolskie). Duchowym patronem Festiwalu jest "Jańcio Wodnik" - magiczna postać filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego.
  Jan Jakub Kolski (ur. 29 stycznia 1956 we Wrocławiu) – polski reżyser, scenarzysta, operator i producent, autor filmów dokumentalnych, fabularnych, sztuk teatralnych, książek i piosenek.
  Najlepszy film to najważniejsza kategoria Polskich Nagród Filmowych, po raz pierwszy nagrodę w tej kategorii wręczono 21 czerwca 1999 roku (nagrodę przyznano za rok 1998). Pierwszym laureatem nagrody został film Historia kina w Popielawach w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
  Złote Lwy – główna nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i (od 1987 roku) w Gdyni. Przyznawane są w konkursie głównym przez jury festiwalu dla najlepszego polskiego filmu od pierwszej edycji, czyli od 1974 roku.
  {{Aktor infobox}} Przestarzałe pola: "nagrody". Krzysztof Majchrzak (ur. 2 marca 1948 w Gdańsku) – polski aktor filmowy i teatralny, pianista.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.

  Reklama