Hiroyuki Kawai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hiroyuki Franciszek Kawai (jap. 河合 博之 Kawai Hiroyuki; ur. 1883 w Odawarze, zm. 14 sierpnia 1933 w Otwocku)japoński dyplomata.

Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Odawara (jap. 小田原市 Odawara-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, na wyspie Honsiu. Odawara jest jednym z „miast specjalnych” (jap. 特例市 tokurei-shi).
Pogrzeb Hiroyukiego Kawai (17 sierpnia 1933)

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w 1883 w mieście Odawara. Ukończył szkołę średnią w Tokio oraz w 1908 studia prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Tokijskiego. Następnie studiował prawo, języki obce i ekonomię polityczną na uniwersytecie w Lyonie.

Pius XII (łac. Pius XII, właśc. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli; ur. 2 marca 1876 w Rzymie, zm. 9 października 1958 w Castel Gandolfo) – papież i 2. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 2 marca 1939 do 9 października 1958.Ignacy Mościcki (ur. 1 grudnia 1867 w Mierzanowie, zm. 2 października 1946 w Versoix) – polski polityk i chemik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926–1939. Naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

Podjął pracę w japońskiej służbie dyplomatycznej. Od 1910 był attaché ambasady Japonii w Paryżu, od 1913 attaché ambasady Japonii w Petersburgu, od 1914 trzeci sekretarz poselstwa Japonii w Bernie. Po zakończeniu I wojny światowej pełnił funkcję attaché przy delegacji japońskiej podczas konferencji pokojowej w Paryżu 1919–1920. Później od 1920 był pierwszym sekretarzem ambasady Japonii w Paryżu.

Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Od 1921 pracował w ojczyźnie na stanowisku szefa III sekcji (wydziału) Departamentu Traktatów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Później ponownie został skierowany do Europy, od 1923 pełniąc funkcję radcy ambasady Japonii w Brukseli. Od 1926 do jesieni 1930 pełnił stanowisko radcy ambasady Japonii w Paryżu. Do tego czasu w ramach swojej pracy brał udział w licznych kongresach i konferencjach międzynarodowych.

14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni. Jan Kanty Lorek (ur. 20 października 1886 w Błażejowicach, zm. 4 stycznia 1967 w Sandomierzu) – polski biskup rzymskokatolicki, lazarysta, administrator apostolski diecezji sandomierskiej w latach 1936–1946, biskup diecezjalny sandomierski w latach 1946–1967.

W grudniu 1930 został mianowany posłem nadzwyczajnym i ministrem pełnomocnym Japonii w Polsce, w miejsce dotychczas sprawującego to stanowisko posła Hajime Matsushimy. Po wypoczynku w Japonii 25 czerwca 1931 przybył do Warszawy (podróżował Koleją Transsyberyjską), przejmując poselstwo Japonii w Polsce od chargé d’affaires Watanabe. 1 lipca 1931 na uroczystej audiencji w Zamku Królewskim w Warszawie złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Urzędował w siedzibie poselstwa Japonii, pałacu Marii Przeździeckiej przy ulicy Foksal 10. W styczniu 1932 został jednym z dwóch japońskich delegatów na konferencję reparacyjną. Na początku stycznia 1933 jako delegat rządu japońskiego wyjechał do Genewy celem przygotowania konferencji ekonomiczno-finansowej. Władał czterema językami europejskimi. Z uwagi na swoje doświadczenie i wiedzę zajmował wysoką pozycję w kołach dyplomatycznych II Rzeczypospolitej. Był również powszechnie szanowany i darzony sympatią. Udzielał się w działalności Towarzystwa Polsko-Japońskiego.

Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.Parafia Świętego Krzyża w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (Dekanat staromiejski). Obsługiwana przez księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo.

Zmarł wieczorem 14 sierpnia 1933 w sanatorium w Otwocku po niespełna dziewięciu miesiącach zmagania z gruźlicą (pierwotnie zachorował na grypę w trakcie posiedzeń komisji przygotowawczej do konferencji ekonomicznej w Londynie, które odbywały się w Genewie od jesieni 1932, po czym wskutek komplikacji stopniowo podupadał na zdrowiu). Pogrzeb odbył się 17 sierpnia 1933 w Warszawie. Po przewiezieniu trumny z ciałem z siedziby poselstwa japońskiego przy ul. Foksal (konduktem kierował ks. Jan Kanty Lorek) oraz mszy świętej odprawionej w kościele św. Krzyża w Warszawie przez abp. Stanisława Galla i egzekwiach poczynionych przez nuncjusza apostolskiego abp. Francesco Marmaggiego, został pochowany tymczasowo w katakumbach na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie zwłoki miały pozostać do czasu przewiezienia ich do Japonii. W pogrzebie uczestniczyli m.in. premier Janusz Jędrzejewicz, ministrowie rządu tegoż, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych oraz wicedyrektor protokołu dyplomatycznego Rajnold Przezdziecki, który udekorował trumnę Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski, którym poseł został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Mościckiego.

Stanisław Gall, właśc. Stanisław Gała (ur. 21 kwietnia 1865 w Warszawie, zm. 11 września 1942 tamże) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, generał dywizji, biskup polowy Wojska Polskiego w latach 1919–1933, biskup pomocniczy warszawski w latach 1918–1919 i 1933–1940, administrator apostolski archidiecezji warszawskiej w latach 1940–1942.Protokół dyplomatyczny określa reguły postępowania i zachowania dyplomaty, normy obowiązujące w kontaktach urzędowych z władzami państwa akredytacji, jak również we wzajemnych stosunkach między placówkami dyplomatycznymi innych państw w danej stolicy. Protokół dyplomatyczny reguluje także wzajemne kontakty osób reprezentujących dane państwo, jak również instytucji i urzędów. Jest elementem międzynarodowej dyplomacji i kurtuazji. Jego nazwa wiąże się z kongresem wiedeńskim 1815 roku. Aby uniknąć w czasie jego trwania nieporozumień (zwłaszcza związanych z domniemaną potęgą czy wielkością reprezentowanego państwa) i wprowadzić ład na towarzyszących kongresowi przyjęciach i spotkaniach, ustalono zasady pierwszeństwa uczestników związane z kolejnością przybycia na Kongres, a by uniknąć pomyłek - po raz pierwszy w historii je zaprotokołowano.

Obowiązki chargé d’affaires w poselstwie Japonii w Polsce po śmierci Hiroyukiego Kawai objął Minoru Hirata, a po nim pod koniec sierpnia 1933 Takeo Kinoshita, zaś na początku września 1933 jako nowy poseł został wyznaczony dr Nobufumi Itō.

14 marca 1935, po mszy świętej odprawionej w przycmentarnym kościele św. Karola Boromeusza trumna z ciałem posła Kawai została przeniesiona z katakumb do nabytego przez poselstwo japońskie grobowca, obecnie znajdującego się w kwaterze 191 na cmentarzu Powązkowskim (kw. 191-5-5/6).

Cudowny Medalik – znany też jako Medalik Niepokalanego Poczęcia - medalik zapoczątkowany przez św. Katarzynę Labouré (właśc. Zoe Labouré), (1806-1876) ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo (szarytek) we Francji, po zaakceptowanym przez Kościół prywatnym objawieniu Najświętszej Maryi Panny w Paryżu przy ulicy Rue du Bac 140 w 1830.Archidiecezja Nagasaki - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Japonii. Powstała 22 maja 1876, jako pierwsza administratura kościelna w Japonii po tym, jak w kraju tym ustały trwające kilka stuleci prześladowania chrześcijan. Początkowo nosiła nazwę wikariatu apostolskiego Japonii. W 1888, po utworzeniu kolejnych wikariatów, nazwa ta została zmieniona na wikariat Południowej Japonii. W 1891 wikariat został podniesiony do rangi diecezji. 4 maja 1959 stała się ona archidiecezją.

Prywatnie[ | edytuj kod]

Hiroyuki Kawai był żonaty z Cecylią, miał córki: Marię (ur. ok. 1923), Genowefę (ur. ok 1927) oraz trzecią urodzoną w pierwszej połowie 1933. Zamieszkiwał w podwarszawskim Skolimowie. W ostatnich dniach życia, na początku sierpnia 1933 za sprawą swojej małżonki (która była Japonką i katoliczką) będąc obłożnie chorym w wilii w Skolimowie został odwiedzony przez franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego, w tym okresie prowadzącego działalność misyjną w Japonii. Po rozmowie z zakonnikiem otrzymał od niego Cudowny Medalik z wizerunkiem Niepokalanej Maryi. Wkrótce potem, na kilka godzin przed śmiercią 14 sierpnia 1933 nawrócony na wiarę katolicką Kawai na własną prośbę przyjął chrzest święty z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Francesco Marmaggiego, jednocześnie przyjmując imię Franciszek, a także został mu udzielony sakrament namaszczenia chorych. Został pochowany jako „Franciszek Kawai” i tak był tytułowany w przesłanych kondolencjach od papieża Piusa XI, przekazanych do nuncjusza Marmaggiego za pośrednictwem kard. Eugenio Pacelliego. Na nagrobku w kwaterze 191 cmentarza Powązkowskiego widnieje tożsamość „Hiroyuki Franciszek Kawai”.

Skolimów-Konstancin – dawne miasto, obecnie uzdrowiskowa dzielnica Konstancina-Jeziorny w woj. mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim. W roku 1956 miasto liczyło 7,8 tys., a w 1962 – 7 tys. mieszkańców.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Sprawa przejścia Japończyka na katolicyzm odbiła się szerokim echem w polskim społeczeństwie. Po śmierci posła jego żona przekazała kwoty pieniężne na cele społeczne w Warszawie. Niespełna miesiąc później, na początku września 1933 ochrzczone w wierze katolickiej zostały także matka posła, Narahara, oraz służąca, zaś córki Maria i Genowefa przyjęły pierwszą komunię świętą. 17 września 1933 wdowa po pośle Kawai wraz z rodziną opuściła Warszawę i wyjechała do Rzymu. Tam 26 października 1933 wraz z dziećmi została przyjęta na audiencji przez papieża Piusa XI.

Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Zgodnie z wiarą chrześcijańską obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza. Typowy obrzęd chrztu w chrześcijaństwie sprawowany jest w imię Trójcy Świętej: Ojca i Syna i Ducha Świętego – na polecenie samego założyciela Chrystusa (Mt 18,18-20).Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna, rm. Berna) – siedziba rządu Szwajcarii (niem. Bundesstadt) i stolica kantonu Berno.

Nawrócenie posła Kawai było także szeroko komentowane w prasie w Japonii, zaś po przybyciu tam po raz kolejny na misję o. Maksymilian Kolbe wraz ze współbratem zakonnym o. Kornelem Czuprykiem 4 października 1933 złożyli wizytę biskupowi archidiecezji Nagasaki J.K. Hayasace, który był zainteresowany tą sprawą.

Misje Katolickie – miesięcznik popularnonaukowy wydawany przez jezuitów w Krakowie w latach 1882-1936, później w Warszawie. Założony przez Henryka Jackowskiego, prowincjała jezuitów w Galicji. Funkcję redaktora naczelnego sprawowali W. Zaborski, J. Hołubowicz, M. Czermiński, J. Krzyszkowski. Stałym korespondentem był abp W. Zaleski. Pismo stało na wysokim poziomie edytorskim, było bogato ilustrowane. Na jego łamach ukazywały się m.in. opisy prac misjonarskich w różnych rejonach świata, wiadomości z terenów misyjnych, a także listy misjonarzy (m.in. J. Beyzyma z Madagaskaru). Nakład sięgał 1-3 tysiąca egzemplarzy.Uniwersytet Tokijski (jap. 東京大学, Tōkyō-daigaku, w skrócie Tōdai) - jedna z czołowych uczelni w Japonii. Ma 10 wydziałów, na których kształci się 30 tys. studentów, w tym ok. 2 tys. z zagranicy. W 2009 r. w światowym rankingu szkół wyższych, był jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Japonii, najlepszym w Azji i trzecim na świecie .
Grób Hiroyukiego Kawai na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

W związku z przyjęciem na łożu śmierci katolicyzmu i późniejszym chrześcijańskim pogrzebem, ukazało się szereg krytycznych informacji i zarzutów na łamach wydania numeru 30 czasopisma „Wolnomyśliciel Polski” z 10 września 1933 (dotyczyły rzekomego udzielenia chrztu św. już nieprzytomnemu posłowi Kawai oraz rzekomemu zarobkowi parafii w kwocie 5000 zł za pogrzeb – w rzeczywistości Kawai był świadomy przy udzielaniu sakramentu, a parafia otrzymała za pogrzeb 300 zł), które wkrótce zostały sprostowane przez Katolicką Agencję Informacyjną, zaś po złożeniu w sądzie przez proboszcza parafii Świętego Krzyża w Warszawie ks. Jana Kantego Lorka pozwu o zniesławienie parafii, redaktorka ww. pisma Maria Jankowska wycofała się z opublikowanych treści i zadeklarowała wydrukowanie sprostowania i publicznych przeprosin. Wobec nieopublikowania sprostowania i przeprosin w czasopiśmie ks. Lorek pod koniec 1934 ponowił sprawę o zniesławienie, w wyniku czego wyrokiem sądu w Warszawie z 27 grudnia 1934 Jankowska została skazana na karę aresztu w wymiarze 6 miesięcy oraz karę grzywny w wysokości 500 zł., zaś wobec okoliczności łagodzących (skazana dotychczas nie była karana, ponadto była odznaczana za działalność niepodległościową) obie kary orzeczono w zawieszeniu na 6 lat.

Listy uwierzytelniające (fr. lettres de créance, ang. credentials, letters of credence) – uroczysty dokument, na mocy którego mianowany jest szef misji dyplomatycznej. Listy uwierzytelniające stanowią ogólne umocowanie dla szefa placówki dyplomatycznej do pełnienia swojej misji i pośredniczenia w kontaktach między państwami.Konferencja pokojowa w Paryżu – konferencja pokojowa, zorganizowana w Paryżu po zakończeniu I wojny światowej, trwająca od 18 stycznia 1919 do 21 stycznia 1920 roku. Brało w niej udział 27 zwycięskich państw.

Przejście na wiarę katolicką posła Kawai nie było jedynym głośnym nawróceniem Japończyków w sferach dyplomatycznych. Na początku 1934 media światowe donosiły o analogicznej konwersji dokonanej przez córkę konsula generalnego Japonii w brazylijskim São Paulo oraz dwie córki ambasadora Japonii w Paryżu, Fusako i Mitsuko Satō.

Ambasada Japonii w Polsce (在ポーランド日本国大使館) – japońska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Szwoleżerów 8.Pierwsza komunia święta – uroczystość katolicka, w której podczas mszy świętej wierni po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało Chrystusa pod postacią chleba. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się na mszy świętej transsubstancjację. Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Kronika polityczna. Nowy poseł japoński w Warszawie. „Kurier Warszawski”. Nr 351, s. 23, 24 grudnia 1930. 
 2. Zgon posła japońskiego w Warszawie. „Kurier Warszawski”. Nr 225, s. 5, 16 sierpnia 1933. 
 3. Kronika polityczna. Nowy poseł japoński w Warszawie. „Kurier Warszawski”. Nr 172, s. 1, 25 czerwca 1931. 
 4. Poseł japoński min. Kawai zmarł wczoraj w Otwocku. „Nowiny Codzienne”. Nr 241, s. 1, 16 sierpnia 1933. 
 5. Kronika polityczna. Nowy poseł japoński. „Kurier Warszawski”. Nr 179, s. 1, 2 lipca 1933. 
 6. Złożenie listów uwierzytelniających prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu przez posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego Japonii w Polsce Hiroyuki Kawai. audiovis.nac.gov.pl. [dostęp 2018-07-16].
 7. Kronika polityczna. Państwowa uroczystość japońska. „Kurier Warszawski”. Nr 43, s. 4, 12 lutego 1932. 
 8. Kronika polityczna. Święto narodowe w poselstwie japońskiem. „Kurier Warszawski”. Nr 119, s. 2, 30 kwietnia 1932. 
 9. Nekrolog / Po zgonie posła Hirouki Kawai. „Kurier Warszawski”. Nr 225, s. 7, 9, 16 sierpnia 1933. 
 10. Delegaci japońscy na konferencję reparacyjną. „Kurier Warszawski”. Nr 14, s. 13, 14 stycznia 1932. 
 11. W trzech słowach. „Gazeta Handlowa”. Nr 11, s. 1, 15 stycznia 1932. 
 12. Kronika polityczna. Delegacja posła japońskiego. „Kurier Warszawski”. Nr 10, s. 3, 10 stycznia 1933. 
 13. Dziesięciolecie Tow. polsko-japońskiego. „Kurier Warszawski”. Nr 346, s. 4, 15 grudnia 1932. 
 14. Echa chrztu ambasadora japońskiego. Oszczercza napaść bezbożników na proboszcza parafji św. Krzyża. „Nowiny Codzienne”. Nr 360, s. 1, 28 grudnia 1934. 
 15. Cmentarz Stare Powązki: HIROYUKI FRANCISZEK KAWAI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2018-07-16].
 16. Kronika polityczna. Z dyplomacji. „Kurier Warszawski”. Nr 32, s. 4, 1 lutego 1933. 
 17. Przed pogrzebem ministra Kawai. „Kurier Warszawski”. Nr 226, s. 4, 17 sierpnia 1933. 
 18. Pogrzeb posła japońskiego. „Nowiny Codzienne”. Nr 243, s. 1, 18 sierpnia 1933. 
 19. Pogrzeb posła japońskiego w Warszawie. „Kurier Warszawski”. Nr 227, s. 5, 18 sierpnia 1933. 
 20. Śmierć posła japońskiego. „Nowiny”. Nr 65, s. 2, 19 sierpnia 1933. 
 21. Nowiny polityczne. W poselstwie japońskiem. „Nowiny Codzienne”. Nr 252, s. 3, 27 sierpnia 1933. 
 22. Kronika polityczna. Z poselstwa japońskiego. „Kurier Warszawski”. Nr 237, s. 3, 28 sierpnia 1933. 
 23. Telegramy. Nowy poseł Japonji w Polsce. „Kurier Warszawski”. Nr 244, s. 1, 4 września 1933. 
 24. Przeniesienie zwłok ś. p. posła Kawai. „Kurier Warszawski”. Nr 73, s. 3, 15 marca 1935. 
 25. Relacja ze spaceru: „Polacy z wyboru - spacer po Cmentarzu Stare Powązki” z dn. 21.07 Wolę pójść na Wolę - cykl spacerów po przeszłości i przyszłości dzielnicy. fundacja-hereditas.pl. [dostęp 2018-07-16].
 26. Pani Kawai na audjencji u papieża. „Kurier Warszawski”. Nr 297, s. 2-3, 27 października 1933. 
 27. Maksymilian Maria Kolbe: 1081b - Kwiatki Matki Bożej (Chrzest pana Hiroyuki Kawai posła cesarstwa Japonii w Polsce). niepokalanow.pl. [dostęp 2018-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-16)].
 28. Kronika polityczna. Jenerał Matusi w Warszawie. „Kurier Warszawski”. Nr 209, s. 11, 30 lipca 1932. 
 29. Podziękowanie ministra spraw zagr. Japonii dla ks. nuncjusza apostolskiego w Warszawie. „Kurier Warszawski”. Nr 106, s. 12, 19 kwietnia 1934. 
 30. Kronika polityczna. Kondolencje Ojca św. z powodu śmierci ś. p. posła Kawai. „Kurier Warszawski”. Nr 236, s. 22, 27 sierpnia 1933. 
 31. Z sądów. Bezpodstawna insynuacja. „Kurier Warszawski”. Nr 135, s. 11, 18 maja 1934. 
 32. Dla uczczenia zmarłego. „Nowiny Codzienne”. Nr 259, s. 5, 3 września 1933. 
 33. Japonka – na cele społeczne Warszawy. „Nowiny”. Nr 70, s. 2, 7 września 1933. 
 34. Kronika polityczna. Z dyplomacji. „Kurier Warszawski”. Nr 254, s. 3, 14 września 1933. 
 35. Przez pola misyjne. Azja. Japonia. Niepokalanów Japoński. „Misje Katolickie”. Nr 12, s. 377, 1933. 
 36. Oburzające kłamstwa „bezbożników”. „Kurier Warszawski”. Nr 269, s. 3, 29 września 1933. 
 37. Napaść wolnomyślicieli. „Kurier Warszawski”. Nr 354, s. 11, 27 grudnia 1934. 
 38. Z sądów. Echa śmierci ś. p. posła Kawai. „Kurier Warszawski”. Nr 355, s. 6, 28 grudnia 1934. 
 39. Prądy katolickie w dyplomacji japońskiej. „Kurier Warszawski”. Nr 4, s. 2, 4 stycznia 1934. 
Kolej transsyberyjska (ros. Транссибирская магистраль, Транссиб) – sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji wybudowana w latach 1891-1916.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
Warto wiedzieć że... beta

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
Kurjer Warszawski – gazeta codzienna wydawana w Warszawie od roku 1821 do 1939. Związana ze Stronnictwem Chrześcijańsko-Narodowym, popularna wśród urzędników państwowych i warstwy inteligenckiej stolicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Korpus dyplomatyczny (fr. Corps diplomatique, stąd skrót CD), termin ten wszedł do powszechnego użytku w XIX wieku. Pojęcie korpusu ma dwa znaczenia - węższe i szersze:
Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym.
Foksal – ulica w Śródmieściu Warszawy, w rejonie Śródmieścia Północnego, sąsiadująca przez skarpę wiślaną z Powiślem.
Rajnold Przezdziecki (ur. 26 lipca 1884 w Rakiszkach, zm. 12 maja 1955 w Lozannie) – polski dyplomata i historyk, od 1913 hrabia z nadania Mikołaja II Romanowa.

Reklama