Hippotoos (syn Kerkyona)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hippotoos – król Tegei, syn Kerkyona. Postać z mitologii.

Pauzaniasz (stgr. Παυσανίας, łac. Pausanias, zwany Periegeta, ur. między 100 a 110 n.e., zm. po 180 n.e.) – grecki geograf, autor dzieła Periegesis tes Hellados (Wędrówki po Helladzie) w 10 księgach, czyli przewodnika po Helladzie, w którym zawarł relację ze swoich licznych podróży, opisując poszczególne krainy Grecji: zabytki, lokalne kulty.Troja, Ilion (gr. Τροία oraz Ἴλιον lub Ἴλιος Ilios, łac. Ilium) – starożytne miasto położone w Troadzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander, współcześnie stanowisko archeologiczne w Turcji, w pobliżu wsi Tevfikiye, w prowincji Çanakkale.

Życie[ | edytuj kod]

Dojście do władzy Hippotoosa wiąże się z dziesięcioletnią nieobecnością w Arkadii jej prawowitego króla Agapenora, który na czele wojsk arkadyjskich oblegał wraz z innymi Grekami Troję. Nie wiadomo czy Hippotoos objął tron pod nieobecność Agapenora czy po bezskutecznym oczekiwaniu na jego powrót. W drodze powrotnej spod Troi okręt Agapenora rozbił się bowiem u wybrzeży Cypru, a król-rozbitek założył na wyspie miasto Pafos. Wraz z Hippotoosem władzę nad Arkadią odzyskała wywodząca się od Elatosa gałąź dynastyczna, władców spod góry Kyllene. W trakcie swego panowania Hippotoos przeniósł stolicę kraju z Tegei do Trapezos.

Elatos (gr.:Ἔλατος, Elatos) – król Kyllene w Arkadii, syn Arkasa, ojciec Kajneusa, Ajpytosa, Kyllena, Ischysa, Stymfalosa i Pereusa. Postać z mitologii greckiej.

Po śmierci Hippotoosa władzę nad Arkadią przejął po nim jego syn Ajpytos

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama