Hippomedon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hippomedon lub Hippomedont (Ἱππομέδων) – w mitologii greckiej jeden z siedmiu wodzów, którzy wzięli udział w wyprawie przeciwko Tebom.

Adrastos (gr. Ἄδραστος Ádrastos, łac. Adrastus) – w mitologii greckiej król Argos, greckiego miasta w Argolidzie.Aristomachus ( Ἀριστόμαχος, Aristomachos, Aristomachus, Аристомах) – w mitologii greckiej może to być:

Jego genealogia jest niepewna, uważano go za brata, bratanka lub siostrzeńca króla Argos Adrastosa, a jako jego ojca wymieniano Talaosa lub Aristomachusa. Był człowiekiem wysokiego wzrostu, silnym i odważnym, o donośnym głosie. W herbie miał umieszczonego potwora Tyfona z setką smoczych głów. Podczas wyprawy siedmiu wodzów na Teby poległ z ręki Ismarosa lub Hyperbiosa. Jego syn Polydoros wziął później udział w wyprawie Epigonów.

Pauzaniasz (stgr. Παυσανίας, łac. Pausanias, zwany Periegeta, ur. między 100 a 110 n.e., zm. po 180 n.e.) – grecki geograf, autor dzieła Periegesis tes Hellados (Wędrówki po Helladzie) w 10 księgach, czyli przewodnika po Helladzie, w którym zawarł relację ze swoich licznych podróży, opisując poszczególne krainy Grecji: zabytki, lokalne kulty.Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).

W Lernie niedaleko Argos znajdował się rzekomo zamek Hippomedona, którego ruiny oglądał w II wieku n.e. Pauzaniasz.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jenny March: Dictionary of Classical Mythology. Oxford: Oxbow Books, 2014, s. 252. ISBN 978-1-78297-635-6.
  2. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 146. ISBN 978-83-04-04673-3.
  3. Vojtech Zamarovský: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej. Warszawa: Świat Książki, 2003, s. 205. ISBN 83-7183-239-7.
  4. Joël Schmidt: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 2001, s. 140–141. ISBN 83-7132-526-6.
Epigoni (gr. Epigonoi - później urodzeni) – w mitologii greckiej synowie wodzów poległych w wyprawie siedmiu przeciw Tebom. W 10 lat po wyprawie epigoni, dowodzeni przez Adrastosa - jedynego ocalałego z siedmiu, zdobyli i złupili Teby, mszcząc tym samym śmierć ojców.
Reklama