Hipermocarstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stany Zjednoczone – współczesne hipermocarstwo

Hipermocarstwo – określenie wyjątkowej wśród supermocarstw pozycji Stanów Zjednoczonych. Przed USA hipermocarstwami były Hiszpania (w unii z Portugalią w latach 1580-1640) i imperium brytyjskie.

Hubert Védrine (ur. 31 lipca 1947 w Saint-Silvain-Bellegarde w departamencie Creuse) – francuski historyk i polityk, były minister spraw zagranicznych.Hiszpańskie imperium kolonialne – istniejące od XV do końca XIX wieku imperium kolonialne, w skład którego wchodziły należące do Królestwa Hiszpanii terytoria i kolonie w Europie, obu Amerykach, Afryce, Azji oraz Oceanii. U szczytu swej potęgi było jednym z największych państw w dziejach świata i zyskało miano ”imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”.

Choć pojęcie w pracach mniej znanych autorów pojawiało się już wcześniej, za jego twórcę uchodzi francuski historyk i polityk Hubert Védrine (1998). Według niego, hipermocarstwo to supermocarstwo, które utraciło rywali, a zatem nie jest w swoich poczynaniach niczym skrępowane.

Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Kim Richard Nossal, Lonely Superpower or Unapologetic Hyperpower? Analyzing American Power in the Post-Cold War Era, 1999, [1] (ang.).
  • Reklama