Hip-hop (muzyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-blues .naglowek{background:cornflowerblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-country .naglowek{background:#b17d53;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-disco .naglowek{background:deeppink;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-electronic .naglowek{background:#EAECF0;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-hip-hop .naglowek{background:darkblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-pop .naglowek{background:lightskyblue;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-rock .naglowek{background:firebrick;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-reggae .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-ska .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-soul .naglowek{background:darkorange;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-metal .naglowek{background:black;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-jazz .naglowek{background:pink;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-inne .naglowek{background:#EAECF0;color:black}

Hip-hop, także hip hop lub rapgatunek muzyki rozrywkowej, a także subkultura powstała w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Zipera – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy członków formacji ZIP Skład - raperów Pona, Korasa oraz Fu. Zespół zadebiutował wydaną w 2000 roku płytą zatytułowaną O.N.F.R.. Kolejne nagrania tria znalazły się na drugim i ostatnim albumie pt. Druga strona medalu, który został wydany w 2004 roku. Z płyty pochodzi jeden z przebojów radiowych Zipery pt. "Do roboty", zarejestrowany z gościnnym udziałem Muńka Staszczyka, wokalisty znanego z występów w zespole T.Love.Scratch (czyt. skrecz) - dźwięk powstający poprzez drapanie płyty winylowej igłą znajdującą się w gramofonie konsoli DJ-a. Płytę przesuwa się nadgarstkiem, po półokręgu, do przodu i wstecz pod igłą. Wykorzystywany najczęściej w nagraniach muzyki z gatunku hip-hop oraz tanecznej muzyki elektronicznej, chociaż pojawia się również w takich gatunkach jak metal.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Gatunek jest oparty na rapowaniu oraz muzyce disco, soul i funk. Na gatunek muzyczny hip-hopu składają się: rytmizowany styl muzyki o stałym BPM oraz rapowaniu, czyli rytmicznym wypowiadaniu tekstu. Styl muzyczny hip-hop jest jednym z filarów kultury hip-hopowej.

WWO – polska grupa wykonująca hip-hop, zaliczana do przedstawicieli nurtu ulicznego rapu. Powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy raperów Jędkera i Sokoła, na kanwie kolektywu ZIP Skład. Duet początkowo działał formalnie pod nazwą W Witrynach Odbicia. Debiutancki album zespołu pt. Masz i pomyśl ukazał się jesienią 2000 roku. Wydana przez koncern BMG Poland płyta stała się przyczynkiem konfliktu pomiędzy składem a wytwórnią. W konsekwencji ze względów prawnych zespół przyjął nazwę W Wyjątkowych Okolicznościach.Muzyka hip-hop – podzielona jest na liczne podgatunki i style, które z biegiem czasu wyewoluowały pod wpływem innych gatunków muzycznych, takich jak rock, jazz, czy pop. Obecnie wyróżnić można w hip-hopie następujące podgatunki:

Muzyka hip-hop powstała, gdy DJ-e zaczęli tworzyć bity za pomocą zapętlania zapisów partii solowych, granych oryginalnie na perkusji na dwóch gramofonach, robiąc tak zwany sampling. Do zapętlanych fragmentów po jakimś czasie doszło rapowanie.

Historia[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Hip-hop powstał w 1970 w Nowym Jorku w kulturze afroamerykańskiej młodzieży zamieszkałej w Bronksie. Zaczął stawać się popularny na tzw. „block parties” – improwizowanych spotkaniach muzyczno-tanecznych odbywających się na zewnątrz, które stały się wtedy popularne jako alternatywa dla niebezpiecznych dyskotek.

Grandmaster Flash and the Furious Five – grupa hip-hopowa założona w 1978 roku na Bronksie (Nowy Jork) przez jednego DJ-a i pięciu MC’s. Jako pierwsza grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame (2007). Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.

Lata 70.[ | edytuj kod]

Na imprezach ulicznych w dzielnicach („block parties”) DJ puszczał na gramofonie kilkusekundowe frazy rytmiczne z nagrań płytowych znanych piosenek, zapętlał je i łączył w dłuższe ciągi muzyczne przy użyciu drugiej kopii tego samego longplaya. Zapętlał dany fragment, przez co tworzył zupełnie nową kompozycję. Pierwsze wykonania muzyki hip-hop wykorzystywały techniki łączenia próbek dźwięku oraz rytm mechanicznej perkusji wzięty z pierwszych syntezatorów, które stały się wtedy powszechne. DJ łączył podczas wykonania technikę miksowania breaków oraz rapowany styl wokalny toasting, popularny wcześniej na Karaibach (Jamajka).

Kolorszok – pierwsza w Polsce stała radiowa audycja poświęcona kulturze hip-hop. Powstała w 1993 roku na antenie Radia Kolor. Prowadzili ją Bogna Świątkowska i Sebastian Imbierowicz, znany później jako DJ Volt i DJ 600 V. Istniała do 1997 roku i miała znaczenie dla integracji warszawskiej sceny hiphopowej lat 90.Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.

Pierwszym muzykiem, który przeniósł hip-hop z dyskotek na ulice i podwórka był DJ Kool Herc.

Inni znani muzycy początkowego okresu rozwoju gatunku to: Grandmaster Flash and the Furious Five, Fab Five Freddy, Marley Marl, Afrika Bambaataa, Kool Moe Dee, Kurtis Blow, Doug E. Fresh, Whodini, Fat Boys, Warp 9 i Spoonie Gee.

W 1979 roku utwór „Rapper's Delight” zespołu The Sugarhill Gang stał się pierwszym przebojem hip-hopowym, który zdobył popularność wśród szerokiej publiczności. Na przełomie lat 70. i 80. hip-hop jako gatunek muzyczny rozwinął się w bardziej złożony styl. Przed tym okresem w dużej mierze ograniczał swój zasięg do Stanów Zjednoczonych. Od 1980 roku zaczął się rozprzestrzeniać i stał się częścią sceny muzycznej w kilkudziesięciu innych krajach.

The Notorious B.I.G., właściwie Christopher George Latore Wallace (ur. 21 maja 1972 w Nowym Jorku, zm. 9 marca 1997 w Los Angeles) – amerykański muzyk, raper.Kool G Rap, właściwie Nathaniel Wilson (ur. 20 lipca 1968 r. w Queens, Nowy Jork) – amerykański raper reprezentujący styl hardcore. Na początku kariery współpracował z grupą Juice Crew. Nagrał trzy albumy z DJ-em Polo.

Lata 80.[ | edytuj kod]

„Nowa szkoła” hip-hopu szczególnie słyszalna jest w nagraniach RUN-DMC i LL Cool J-a z lat 1983–1984. Złota era hip-hopu – nowatorska w porównaniu do lat 70. – to okres pomiędzy połową lat 80., a początkiem 90. Ważniejsi wykonawcy z tego okresu to Juice Crew, Public Enemy, Eric B. & Rakim, Boogie Down Productions, KRS-One, EPMD, Slick Rick, Beastie Boys, Kool G Rap, Big Daddy Kane, Ultramagnetic MCs, De La Soul oraz A Tribe Called Quest.

PRO8L3M – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zespół powstał w 2013 roku w Warszawie z inicjatywy producenta muzycznego i DJ-a, Piotra "Steeza" Szulca i rapera Oskara Tuszyńskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W latach 80. pojawił się także popularny styl gangsta rap jako podgatunek hip-hopu, często skupiający się na przemocy i przestępczym stylu życia ubogiej warstwy młodzieży śródmiejskiej. Schoolly D, N.W.A, Ice-T, Ice Cube oraz Geto Boys to muzycy najczęściej kojarzeni z powstaniem tego podgatunku. Znani byli z łączenia komentarza politycznego i społecznego w stylu politycznego hip-hopu z wątkami opowieści kryminalnych i przestępczych.

West Coast hip-hop – podgatunek hip-hopu, który obejmuje artystów pochodzących z Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.Mohandas Dewese (ur. 8 sierpnia 1962 w Nowym Jorku) – amerykańsku raper lepiej znany pod pseudonimem Kool Moe Dee, jeden z pionierów gatunku hip-hop. Był jednym z pierwszych raperów, który zdobyli Nagrodę Grammy oraz pierwszym, który wystąpił podczas ceremonii rozdania.

Lata 90.[ | edytuj kod]

Style West Coast hip-hop i G-Funk zdominowały główny nurt hip-hopu na początku lat 90. East Coast hip-hop w okresie od początku do połowy lat 90. został zdominowany przez Afrocentric jazz rap i hip hop alternatywny z Native Tongues, a także hardcore rap, wykonywany m.in. przez Nas-a, Wu-Tang Clan, The Notorious B.I.G., czy zespół Onyx. W latach 90. hip-hop zaczął się rozdzielać na amerykańskiej krajowej scenie na style regionalne, takie jak Southern rap i Atlanta hip hop. Jednocześnie wciąż nawiązywał do innych gatunków muzyki popularnej, czego przykładem jest neo soul.

Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.Ice-T, właściwie Tracy Lauren Marrow (ur. 16 lutego 1958 w Newark) – amerykański raper i aktor. Wykonawca gangsta rapu i jeden z pionierów rapcore. Założyciel zespołu Body Count. Dużą popularność jako aktor zdobył występując w roli policjanta w serialu "Law and Order: Special Victims Unit" (SVU). Jest prezesem koncernu produkującego filmy pornograficzne. Wystąpił gościnnie w albumie Six Feet Under – True Carnage. W 2001 ożenił się z modelką Nicole Austin. Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – Hip Hop Honors 2007.

Hip-Hop stał się najlepiej sprzedającym gatunkiem muzycznym w połowie lat 90., a największą sprzedaż zanotowano w 1999 roku.

Po 2000 roku[ | edytuj kod]

Po roku 2000 zbliżył się mocno do głównego nurtu muzyki pop. Sukces zaczęły zdobywać style, takie jak crunk, który skupiał się na wykonywaniu utworów krzykiem.

W pierwszej dekadzie XXI wieku dominującymi artystami na scenie hiphopowej byli Kanye West, Jay-Z, Eminem, The Game, 50 Cent, a także wielu innych. Ich albumy zdobywały tytuły złotych, platynowych, a nawet diamentowych płyt. Hip-hop wdzierał się do mainstreamu i można uznać, że w połowie pierwszej dekady XXI wieku przypieczętował swoje miejsce w czołówce najpopularniejszych gatunków muzycznych.

Pezet, właściwie Jan Paweł Kapliński (ur. 18 kwietnia 1980 r. w Warszawie) – polski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Jednak od 2008 roku sprzedaż muzyki hip-hop w Stanach Zjednoczonych zaczęła lekko słabnąć. W połowie lat 00. XXI wieku stałe miejsce w głównym nurcie znalazł hip-hop alternatywny, częściowo ze względu na sukces takich artystów, jak OutKast i Kanye West.

Po 2010 roku[ | edytuj kod]

Wraz z wydaniem „My Beautiful Dark Twisted Fantasy” Kanye'ego Westa, hip-hop zaczął być jeszcze szerzej odbierany jako gatunek pełen artyzmu i możliwości przekazania wartości odmiennych od tych utożsamianych z gangsta rapem i trapem. Album ten zmienił także postrzeganie gatunku przez producentów, jako że Kanye pokazał zupełnie nowe podejście do samplowania oraz produkcji głosu. Powszechne zaczęło być używanie programu auto-tune.

ZIP Skład (skrót od Ziomki i Przyjaciele Skład) – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop, zaliczana do prekursorów nurtu ulicznego rapu w Polsce. Powstała w 1997 roku w Warszawie na kanwie składów Fundacja nr 1 i TPWC. Jedyny album zespołu, zatytułowany Chleb powszedni ukazał się w 1999 roku, nakładem R.R.X., wytwórni uchodzącej wówczas, bodajże za najbardziej wpływową na scenie muzyki hip-hopowej. W międzyczasie na bazie kolektywu wykształciły się zespoły WWO, Ko1fu i Zipera.My Beautiful Dark Twisted Fantasy – piąty studyjny album amerykańskiego artysty hip-hopowego Kanye Westa, wydany 22 listopada 2010 nakładem Roc-A-Fella Records. Sesje nagraniowe do albumu odbyły się głównie w Avex Recording Studio w Honolulu w latach 2009-2010. Produkcja była obsługiwana przez Westa i kilku innych producentów, m.in. Jeffa Bhaskera, RZA, No ID i Mike’a Deana. Po przerwie w karierze, West pracował nad płytą poprzez udział swój i wielu innych muzyków czy producentów wnoszących wkład do jego nagrań. Znany twórcom muzyki dzięki różnorodnym elementom, album My Beautiful Dark Twisted Fantasy łączy zarówno komponenty muzyczne, jak i tematyczne (np. sława) z wcześniejszych prac Westa.

Druga dekada XXI wieku niesie ze sobą również rozwój rapu zaangażowanego społecznie. Artyści tacy jak Kendrick Lamar, J.Cole czy Joyner Lucas w swoich utworach dotykają spraw mniejszości afroamerykańskiej w Stanach Zjednoczonych, a piosenka „Alright” Kendricka stała się wręcz hymnem stowarzyszenia Black Lives Matter.

AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher. Bogna Świątkowska (ur. 21 lutego 1967 w Olsztynie) - polska dziennikarka i promotorka kultury, powszechnie określana jako "Matka chrzestna polskiego hip-hopu".

W 2018 roku magazyn „Rolling Stone” oznajmił, że po raz pierwszy w historii, w roku 2017 muzyka Rap przebiła wszystkie inne gatunki, jeśli chodzi o sprzedaż i streaming. Ta tendencja pozostała stabilna przez cały 2018 rok i 2019. Hip-hop rozprzestrzeniał się też w wielu innych krajach poza USA i w drugiej dekadzie XXI wieku przy udziale serwisów streamingowych czy też portali, na które można dowolnie dodawać własne piosenki, takich jak SoundCloud czy YouTube, Hip-hop jest najczęściej tworzonym gatunkiem muzycznym na całym świecie.

Grzegorz Borek, pseudonim artystyczny Bolec (ur. 20 lipca 1971 w Krakowie, zm. 27 lutego 2009 tamże) – jeden z pionierów polskiego hip-hopu, aktor.Hardcore rap (nazywany również hardcore hip-hop. Mylony często z rapcore) – jeden z nurtów muzyki hip-hop, którego istotą jest agresja i konfrontacja. Termin może również określać spokrewnione gatunki takie jak gangsta rap, mafiozo rap, horrorcore, rapcore, rap rock, crunk, political hip-hop oraz alternative rap.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Big Daddy Kane, właściwie Antonio Monterio Hardy (ur. 10 września 1968 na Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański raper.
SBM Label – polska wytwórnia hip-hopowa z siedzibą w Warszawie, do 2018 roku funkcjonująca pod nazwą SB Maffija Label. Wśród zakontraktowanych artystów wytwórni znajdują się m.in. raperzy Solar, Białas, Bedoes, White 2115, Beteo, Jan-rapowanie, Mata oraz Adi Nowak, jak i producenci muzyczni: Lanek i Deemz. Założycielami wytwórni są raperzy Solar i Białas oraz Mateusz Jędrzejewicz. Pierwszym albumem wydanym nakładem wytwórni był platynowy album Białasa pt. H8M4.
Gangsta rap to odmiana rapu. Wykształciła się w połowie lat 80. na wschodnim wybrzeżu USA, ale została spopularyzowana na zachodnim. Pierwszym artystą, który nagrał kawałek w stylistyce gangsta-rapu był pochodzący z Filadelfii Schoolly-D, chodzi tutaj o kawałek "Gangsta Boogie" z 1984 roku. Teksty piosenek mówiły najczęściej o gangach i strzelaninach. Występował także, znany z innych odmian rapu, sprzeciw przeciwko rasizmowi białych, który w przypadku gangsta rapu często był uważany za wzywanie do nienawiści wobec białych i policji.
Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.
Trials X - polski zespół hip-hopowy, założony w 1991 roku, przez Marcina Chmarzyńskiego pseudonim J. Tiger (występujący pod pseud.: Tigermaan, Autor X oraz Muslee) i Piotra Boruca pseud. DJ Platoon B. W 1996 roku grupa została rozwiązana.
Fisz, właściwie Bartosz Waglewski (ur. 19 marca 1978 w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny. Pisze teksty, zwykle oparte na zabawie słowem. Zajmuje się także malarstwem. Członek zespołów Tworzywo Sztuczne, Bassisters Orchestra i Kim Nowak. Wraz z ojcem - Wojciechem Waglewskim prowadzi audycję "Magiel Wagli" w Programie Trzecim Polskiego Radia.
Uderzenia na minutę – częstotliwość, miara tempa utworu muzycznego lub akcji serca, wyznaczająca liczbę regularnych uderzeń metronomu lub ćwierćnut przypadających na jedną minutę.

Reklama