Hilton Valentine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hilton Stewart Paterson Valentine (ur. 21 maja 1943 w North Shields, zm. 29 stycznia 2021) – angielski muzyk, gitarzysta zespołu The Animals.

The House of the Rising Sun – jedna z najsłynniejszych folkowych ballad amerykańskich, wykonywana w kręgach folkowo-bluesowych. Znana także jako „House of the Risin’ Sun”, „The Rising Sun Blues”, „House in New Orleans”, „In New Orleans”. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku trzynastu lat do czego posłużyła mu książka Teach Yourself a Thousand Chords. Uczęszczał do John Spence Community High School. W 1962 roku założył własną grupę muzyczną Wild Cats, z którą nagrał album Sounds of the Wild Cats. W skład zespołu wchodzili Alan Price, Chas Chandler, John Steel i Eric Burdon.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Eric Victor Burdon (ur. 11 maja 1941 w Walker-on-Tyne w Anglii) – angielski muzyk, wokalista zespołu The Animals, a później War.

W 1963 roku, gdy formowała się grupa muzyczna The Animals (jeszcze pod nazwą The Alan Price Combo) Valentine został zaproszony do zespołu. Jego autorskie riffy gitarowe w utworach „Baby Let Me Take You Home” i „The House of the Rising Sun” przyczyniły się do wywindowania piosenek na pierwsze miejsca notowań muzycznych w wielu krajach, w tym w Anglii i Stanach Zjednoczonych. W The Animals grał do 1966 roku; w 1968 roku zagrał z nimi jednorazowo na koncercie benefisowym w Newcastle. Po rozstaniu z The Animals był zaangażowany w utworzeniu nowej grupy muzycznej z byłym członkami zespołu The Mockingbirds; pomagał w solowej karierze Keithowi Shieldsowi z dawnej grupy Wild Cats wydając z nim singiel.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.10cc – angielska grupa muzyczna, grająca pop eksperymentalny oraz art rock, odnosząca największe sukcesy w latach 70.

Pod koniec lat 60. Valentine przeniósł się do Kalifornii, gdzie, będąc związanym z wytwórnią EMI, nagrał album All in Your Head (1969). Następnie na wiele lat zaprzestał swojej działalności muzycznej. Do branży powrócił w 1976 roku – nagrał z grupą The Animals album Before We Were So Rudely Interrupted (1977). Z kolei w 1983 roku odbył z tym zespołem światową trasę koncertową i nagrał z tą formacją album Greatest Hits Live (znany również jako Rip It to Shreds, 1984).

Chas Chandler, właśc. Bryan James Chandler (ur. 18 grudnia 1938 w Newcastle upon Tyne, zm. 17 lipca 1996) – angielski muzyk, menedżer i producent muzyczny. Po odejściu z The Animals gdzie występował w latach 1963 – 1966 został menedżerem i producentem muzycznym. To on wraz z Lindą Keith (wówczas dziewczyną Keith Richardsa) "odkrył" Jimiego Hendriksa w jednym z nowojorskich klubów i ściągnął go do Anglii, początkowo kierował karierą muzyka jednak w 1968 roku wycofał się definitywnie sprzedając udziały w The Jimi Hendrix Experience drugiemu z udziałowców - Michaelowi Jeffreyemu.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

W latach 1994–2001 grał muzykę z repertuaru The Animals i koncertował po całym świecie. W maju 2001 roku został wprowadzony do Hollywood’s Rock Walk of Fame wraz z innymi członkami The Animals i zagrał dwudniowy koncert w El Rey Theatre.

W 2004 roku Valentine wydał album It’s Folk ‘N’ Skiffle, Mate!, a w 2011 roku Skiffledog on Coburg ST.

W 1994 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek zespołu The Animals.

North Shields – miasto w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear położonym w północnej Anglii, około 13 km na wschód od Newcastle upon Tyne. Liczba ludności: 10 652.Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Adam Sweeting: Hilton Valentine obituary (ang.). theguardian.com, 2021-02-15. [dostęp 2021-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-16)].
 2. Zagrał jeden z najsłynniejszych riffów w historii. Nie żyje Hilton Valentine. Tvn24.pl, 2021-01-31. [dostęp 2021-01-31].
 3. Hilton Valentine Biography (ang.). hiltonvalentine.com, 2011-10-02. [dostęp 2011-10-02].
 4. Biografia Hilton Valentine, allmusic.com [dostęp 2021-01-18].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • 2007 Hilton Valentine interview @ Modernguitars.com
 • Hilton Valentine obituary in Best Classic Bands
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Alan Price (ur. 19 kwietnia 1942 w Fatfield) – brytyjski muzyk rockowy, klawiszowiec. Najbardziej znany jako członek zespołu The Animals, w składzie którego występował w latach 1963-1966 oraz podczas reaktywacji w 1976 i 1983. Po rozstaniu z The Animals występował z własnym projektem Alan Price Set, prowadził własny program telewizyjny, był aktorem filmowym oraz tworzył muzykę filmową (w tym do filmu Szczęśliwy człowiek, za który był nominowany do Złotego Globu).
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama