Highgate Cemetery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleja Egipska

Highgate Cemeterycmentarz w Londynie, położony w północnej dzielnicy Highgate.

Stanisław Gabriel Worcell (ur. 26 marca 1799 w Stepaniu na Wołyniu, zm. 3 lutego 1857 w Londynie) – polski działacz polityczny, publicysta.Leninizm, czasem określany jako marksizm-leninizm (ros. марксизм-ленинизм) lub bolszewizm, to doktryna polityczna i ekonomiczna, powstała na bazie wcześniej istniejącego marksizmu, którego filozoficznym źródłem był materializm dialektyczny opracowany przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa.

Historia[ | edytuj kod]

Nekropolię poświęcono oficjalnie 20 maja 1839, a pierwszą pochowaną osobą była Elizabeth Jackson (36 lat, zm. 23 maja 1839). Do końca 1839 pochowano tam 204 osoby. Zarząd nad cmentarzem sprawowała London Cemetery Company, opiekująca się również cmentarzem w południowej części miasta (Nunhead). Reprezentacyjna jest Aleja Egipska, oflankowana dwoma okazałymi obeliskami, mocno zagłębiona względem okolicznego terenu. Stoją przy niej monumentalne, 12-osobowe grobowce z ciężkimi, metalowymi drzwiami. Na cmentarzu zbudowano też duże katakumby i wzniesienie z cedrem libańskim. Przy bramie głównej wzniesiono kaplicę. W 1854 cmentarz rozszerzono o 19 akrów po przeciwnej stronie Swains Lane wraz ze zbudowaniem tunelu dla konduktów. W 1865 ukazała się pierwsza publikacja opisująca cmentarz (William Justyne). W 1975 cmentarz zamknięto, a był wtedy w bardzo złym stanie technicznym. Planowano likwidację nekropolii i zbudowanie w jej miejscu terenów rekreacyjnych. W 1981 Towarzystwo Przyjaciół Cmentarza (Friends of Highgate Cemetery Trust) stało się oficjalnym jego właścicielem i rozpoczęto prace restauracyjne.

Michael Faraday (ur. 22 września 1791, zm. 25 sierpnia 1867) – fizyk i chemik angielski, eksperymentator, samouk. Profesor Instytutu Królewskiego i Uniwersytetu w Oksfordzie, członek Royal Society, w młodości asystent H.B. Davy’ego.Stanisław Szurlej (ur. 21 listopada 1878 w Lutczy (powiat strzyżowski), zm. 10 sierpnia 1965 w Londynie) – doktor nauk prawnych, adwokat, publicysta, pułkownik artylerii Wojska Polskiego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kazimierz Rumsza (ur. 20 sierpnia 1886 w Wiłkąpiach na Litwie, zm. 28 stycznia 1970 w Londynie) - podpułkownik piechoty Armii Imperium Rosyjskiego i generał brygady Wojska Polskiego.
Bielik zwyczajny, bielik (Haliaeetus albicilla) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) (podrodzina myszołowy lub orłany). Błędnie nazywany orłem.  
Restauracja (architektura) – zespół działań zmierzających do przywrócenia uszkodzonej lub zmienionej budowli jej dawniejszej formy architektonicznej, wartości artystycznej i użytkowej. Prace restauratorskie przeprowadzane są na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych w postaci planów, zdjęć itp. z użyciem oryginalnych detali i zachowaniem ocalałych fragmentów budowli.
Jean Merilyn Simmons (ur. 31 stycznia 1929 w Londynie, zm. 22 stycznia 2010 w Santa Monica) − brytyjska aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara: za drugoplanową rolę w filmie Hamlet (1948) i za pierwszoplanową w filmie Szczęśliwe zakończenie (1969). Nagrodzona Orderem Imperium Brytyjskiego w 2003.
Karl Heinrich Marx (ur. 5 maja 1818 w Trewirze, zm. 14 marca 1883 w Londynie) – niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.
Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).
Obelisk (łac. obeliscus, gr. obeliskos – rożen, słup) – pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa, najczęściej o czworobocznej podstawie, wykonanego z jednego bloku skalnego. Zakończenie słupa ma formę ostrosłupa, często obitego złotą blachą. Charakterystyczny element architektury starożytnego Egiptu.

Reklama