Hibernatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hibernatus – francuska komedia z 1969 z Louisem de Funesem w roli głównej.

Bernard Alane; właściwie Bernard Noël Vetel (ur. 25 grudnia 1948 w Paryżu) – francuski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy; piosenkarz. Odtwórca; m. in. tytułowej roli w komedii Hibernatus (1969) z Louisem de Funèsem. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Polska premiera odbyła się w maju 1971 roku w podwójnym pokazie z dokumentami WFO: Złoty wiek Pomorza i Warmii z 1970 roku i Warszawa w malarstwie Canaletta z 1969 roku.

Fabuła[ | edytuj kod]

Pośród wiecznych lodów Grenlandii grupa naukowców odkrywa nietypowe w tych stronach znalezisko – zamrożone i doskonale zachowane ciało mężczyzny, znajdujące się tam od czasu katastrofy francuskiego parowca w 1905. Fakt ten wywołuje jeszcze większą sensację, gdy okazuje się, że mężczyznę udaje się przywrócić do życia przez powolne odhibernowanie.

Michael Lonsdale lub Michel Lonsdale, właśc. Michael Edward Lonsdale-Crouch (ur. 24 maja 1931 w Paryżu, zm. 21 września 2020 tamże) – francuski aktor teatralny, radiowy, filmowy i telewizyjny pochodzenia brytyjskiego. Zagrał w ponad 180 filmach i programach telewizyjnych. Prawdopodobnie, najbardziej znany jest jako czarny charakter szalony bogacz sir Hugo Draks, który pragnie zniszczyć całą ludzkość na Ziemi i zastąpić ją potomkami „nowej rasy” z filmu z Jamesem Bondem – Moonraker (1979) oraz z roli komisarza policji Claude’a Lebela w dreszczowcu politycznym Freda Zinnemanna Dzień Szakala (1973). Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.

Cała Francja jest poruszona tym wydarzeniem. Nawet uroczystość zaręczyn dzieci dwóch przemysłowców schodzi na dalszy plan i wszyscy bez słowa chłoną informacje dobiegające z ekranu telewizora. Jeden z ojców szczęśliwych narzeczonych, Hubert de Tartas (Louis de Funes), naigrawa się z sytuacji, w jakiej znalazł się człowiek sprzed ponad pół wieku.

Yves Fred Vincent (ur. 5 sierpnia 1921 w Thônes; zm. 6 stycznia 2016 w Montacher-Villegardin) – francuski aktor filmowy i teatralny. Wytwórnia Filmów Oświatowych (WFO) – wytwórnia filmowa w Łodzi, istniejąca od 29 grudnia 1949 roku – została powołana zarządzeniem ministra kultury i sztuki. Przejęła częściowo kompetencje Instytutu Filmowego w Łodzi, działającego od 13 listopada 1945 roku. Była jednym z największych w kraju producentów krótkometrażowych filmów szkolnych i instruktażowych oraz jedynym producentem filmów popularnonaukowych, przeznaczonych dla masowego widza. Od roku 1994 firma nosi nazwę: Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych. Dorobek Wytwórni to ok. 5 tysięcy filmów, głównie oświatowych i dokumentalnych.

De Tartas zostaje wezwany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak się okazuje nie po upragnioną Legię Honorową. Jak grom spada na niego wieść, że odnaleziony mężczyzna jest dziadkiem jego żony. Po ochłonięciu ze zdziwienia i oburzenia Hubert postanawia sprawdzić fakty. Poszukiwania grobu dziadka Fourniera spełzają na niczym. Później na podstawie zdjęć, dziadek zostaje zidentyfikowany.

Film komediowy – gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej happy end (oprócz czarnych komedii). Jest to jeden z najstarszych gatunków filmowych; duża część filmów niemych to komedie.Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).

Pojawiają się dalsze problemy. Rodzina pragnie powrotu dziadka, lecz lekarze nie chcą wypuścić z rąk tak interesującego przypadku. Obawiają się szoku, jaki może wywołać u odmrożeńca kontakt z nieznanym mu światem. Rodzina przygotowuje plan odbicia Fourniera, który ma zostać umieszczony w posiadłości w stylu przypominającym jego czasy.

Claude Jeanne Malca Gensac (ur. 1 marca 1927 w Acy-en-Multien, zm. 27 grudnia 2016 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa i teatralna. Jedna z najpopularniejszych aktorek francuskich lat 60. i 70. Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama