• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hi8

  Przeczytaj także...
  Video8 – standard wideo określający format zapisu obrazu i dźwięku, wykorzystujący taśmę magnetyczną o szerokości 8 mm..Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).
  DV (ang. Digital Video) – format cyfrowego zapisu wizji stosowany głównie w kamerach cyfrowych DVC (ang. Digital Video Camcorder) oraz magnetowidach cyfrowych DVCR (ang. Digital Video Cassette Recorder).
  Profesjonalny kamkorder Hi8 (Sony EVW-300)
  Wnętrze kasety 8 mm Hi8

  Hi8 – (ang. High 8 mm) standard analogowego zapisu audio-wideo o podwyższonej rozdzielczości wprowadzony przez Sony w 1989 roku.

  Charakteryzuje się rozdzielczością na poziomie 400 linii i możliwością zapisu dźwięku w postaci stereofonicznej. Jest rozwinięciem formatu Video8. Stosowany w półprofesjonalnych kamerach wideo w latach 90. i do niedawna w amatorskich kamerach Sony i Canon. Wykorzystywany również w niektórych zastosowaniach profesjonalnych, ze względu na przenośność sprzętu Hi8 i rozdzielczość obrazu zbliżoną do emisyjnej. W 2005/2006 roku modele Hi8 zostały wycofane z produkcji, wyparte przez standard MiniDV.

  Canon Inc. (jap. キヤノン株式会社, Kyanon Kabushiki Kaisha) NYSE: CAJ) – japońska firma specjalizująca się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, fotokopiarki i drukarki komputerowe. Centrala firmy znajduje się w 30-2, Shimomaruko 3-chome, Ōta, Tokio.Kamkorder (ang. camcorder, od video CAM'era re'CORDER) – urządzenie wideo zawierające zintegrowaną kamerę i magnetowid.

  Następny wprowadzony przez Sony na rynek format Digital8, oparty na formacie Hi8, odtwarza starsze, analogowe kasety Video8 i Hi8, jak również zapisuje dane na tych nośnikach w postaci cyfrowej. W ostatnich produkowanych modelach kamer firma Sony wycofała się z oferowania zgodności w dół; co spowodowało brak możliwości odczytu formatów analogowych (Video8 i Hi8) w kamerach Digital8. Informacje o tym podane są w specyfikacji poszczególnych modeli.

  Stereofonia, stereo – elektroakustyczna metoda odbierania, zapisywania, transmitowania i odtwarzania dźwięku, tak aby u słuchającego wywołać wrażenie przestrzennego rozmieszczenia jego źródeł. Zapis dźwięku odbywa się za pomocą co najmniej dwóch niezależnych mikrofonów, osobno dla kanału lewego i prawego, transmisja zaś poprzez dwa oddzielne kanały do dwóch oddzielnych głośników.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Video 8
 • Digital 8
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rich Warren: Hi8`s Picture Quality Takes The High Road (ang.). Chicago Tribune, 1989-05-19. [dostęp 2011-10-07].
  2. What Is Hi8 Format? (ang.). eHow. [dostęp 2011-10-07].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.74 sek.