Hi-hat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykład hi-hatu gotowego do gry.

Hi-hat, rzadziej hi hat - instrument z grupy idiofonów, będący częścią zestawu perkusyjnego. Najczęściej występuje w rozmiarach 14" i 13".

Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).Bęben wielki, inaczej bęben basowy, bęben taktowy, taktownik lub centrala – największy bęben w całym zestawie perkusyjnym, charakteryzujący się mocną konstrukcją i niskim brzmieniem. Wraz z werblem daje podstawę rytmu. Średnica instrumentu mieści się w zakresie od 18" do 26".

Zbudowany jest z dwóch talerzy perkusyjnych, zamontowanych na statywie zwanym brake machine lub brake-maszyna. Talerze ustawione są względem siebie wewnętrznymi powierzchniami. Górny z nich przykręca się do metalowego pręta, będącego częścią brake-maszyny. Talerz górny jest ruchomy, dolny zaś nieruchomy, ale nie jest usztywniony. Możliwa jest regulacja kąta nachylenia dolnego talerza względem górnego, co wpływa na zmianę dźwięku przy hi-hacie otwartym i półotwartym. Wspomniany mechanizm uruchamiany jest tzw. "stopą", będącą analogią do stopy bębna basowego.

Możliwe jest pięć metod grania na hi-hacie:

 • przy otwartym (zwolnionym mechanizmie) - wydaje głośny, szeleszczący dźwięk
 • przy półotwartym - dźwięk łagodniejszy niż przy otwartym, lecz z lekkim szelestem
 • przy zamkniętym - wydaje cichszy, selektywny dźwięk
 • granie nogą z domknięciem - efekt podobny do grania na zamkniętym hi-hacie
 • granie nogą z otwarciem - wydaje również głośny i szeleszczący dźwięk, ale znacznie różniący się od grania przy zwolnionym mechanizmie.
 • Nuty[ | edytuj kod]

  Zapis nuty do hi-hatu na nutach przeznaczonych do grania na zestawie perkusyjnym wygląda następująco:

  Hihatnoganot.JPGHihatzamknot.JPGHihatotwnot.JPG


  Reklama