Hezychiusz (Kondojanis)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hezychiusz (Condogiannis))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek{color:white;background:black}.mw-parser-output .infobox.duchowny-biskup .naglowek{color:white;background:#E56DC4}.mw-parser-output .infobox.duchowny-patriarcha .naglowek{color:white;background:#BA55D3}.mw-parser-output .infobox.duchowny-kardynal .naglowek{color:white;background:#FF2400}.mw-parser-output .infobox.duchowny-papiez .naglowek{color:black;background:gold}.mw-parser-output .infobox.duchowny-cywil .naglowek{color:black;background:#C0C0C0}.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek a{color:#a7d4ff}

Hezychiusz, imię świeckie Ilias Kondojanis (ur. 1944 w Acharnes) – grecki biskup prawosławny służący w jurysdykcji Patriarchatu Jerozolimskiego.

Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.Hierodiakon – w kościołach greckokatolickich i prawosławnym mnich posiadający święcenia kapłańskie w stopniu diakona.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1962 ukończył szkołę teologiczną przy Patriarchacie Jerozolimskim. Jeszcze w trakcie nauki, 18 grudnia 1961, złożył wieczyste śluby mnisze, zaś następnego dnia został wyświęcony na hierodiakona. W 1964 przyjął święcenia kapłańskie. Następnie został przełożonym klasztoru w Karak i w 1967 otrzymał godność archimandryty.

Postrzyżyny mnisze – w prawosławiu obrzęd przyjęcia posłusznika do stanu mniszego. Jego forma jest identyczna dla wszystkich Cerkwi autokefalicznych.Acharnes (gr. Αχαρνές) – przedmieście Aten (Grecja) w Attyce. 7 września 1999 zostało częściowo zniszczone przez trzęsienie ziemi. Burmistrzem miasta jest Panagiótis G. Fotiádis.

Skierowany na wyższe studia prawnicze na uniwersytecie w Atenach, wrócił do Jerozolimy w 1976 i został mianowany członkiem komisji Patriarchatu ds. ekonomicznych oraz zarządu prowadzonych przez Kościół instytucji edukacyjnych. Od 1978 do 1981 był przewodniczącym sądu kościelnego w Jaffie, zaś przez kolejne cztery lata – przedstawicielem Patriarchatu w Akrze.

Prawosławny Patriarchat Jerozolimy – jeden z patriarchatów w Kościele prawosławnym, historycznie piąty po Konstantynopolu, Rzymie, Aleksandrii i Antiochii (tzw. pentarchia). Historia Kościoła Jerozolimy sięga czasów apostoła Jakuba Sprawiedliwego. W 451 r. Sobór Chalcedoński wyniósł biskupa Jerozolimy do godności Patriarchy. W latach 1099 – 1187, gdy Jerozolima znajdowała się w rękach krzyżowców, patriarcha rezydował w Konstantynopolu.Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

26 marca 1984, na podstawie uzyskanej dziesięć dni wcześniej nominacji, został wyświęcony na biskupa Abelonu i mianowany przedstawicielem Patriarchatu w Irbecie. W 1991 objął urząd arcybiskupa Kapitoliady, zaś w 1994 otrzymał godność metropolity. W tym samym roku został przewodniczącym komisji ds. nieruchomości Kościoła oraz wiceprzewodniczącym komisji ds. ekonomicznych. Od 2001 zasiada w Świętym Synodzie Patriarchatu Jerozolimskiego, jest również kierownikiem wydawnictwa patriarchalnego i prezesem zarządu prowadzonych przez niego szkół.

Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Biogram na stronie Patriarchatu
  • Reklama