Hezychiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hezychiuszimię męskie pochodzenia greckiego, oznaczające „spokojny”. Wśród patronów tego imienia – Hezychiusz Antiocheński, męczennik (III-IV wiek).

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.18 listopada jest 322. (w latach przestępnych 323.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 43 dni.

Hezychiusz imieniny obchodzi 15 czerwca, 7 lipca, 3 października, 7 listopada, 18 listopada i 26 listopada.

Znane osoby o imieniu Hezychiusz:

 • święci noszący to imię
 • Hezychiusz z Aleksandrii
 • Hezychiusz z Jerozolimy
 • Hezychiusz z Egiptu
 • Hezychiusz z Miletu
 • Hezychiusz z Synaju
 • Hezychiusz (Condogiannis)
 • Hezychiusz, imię świeckie Ilias Condogiannis (ur. 1944 w Aharnes) – grecki biskup prawosławny służący w jurysdykcji Patriarchatu Jerozolimskiego.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hezychiusz z Aleksandrii (gr. Ησύχιος ὁ Ἀλεξανδρεύς, łac. Hesychius, V/VI wiek n.e.) – grecki leksykograf, twórca obszernego i bardzo bogatego leksykonu Συναγωγή Πασών Λέξεων κατά Στοιχείον, objaśniającego rzadkie słowa występujące u autorów greckich, czasami podając ich źródło (także pisarzy Nowego Testamentu), wyrażenia w różnych formach dialektycznych. Leksykon zachował się w jednym rękopisie z XV wieku. Pomimo drobnych przeróbek, dodatków i skrótów, jest nieocenionym źródłem w badaniach językowych, a także pomocą w krytyce tekstu poetów greckich. Jego wyjaśnienia są niezwykle pomocne dla zrozumienia niektórych zagadnień społecznych i religijnych starożytności.
  Hezychiusz – biskup, żyjący w końcu III i na początku IV stulecia. Znany jest jako egzegeta, który poprawił tekst Septuaginty, w oparciu o tekst hebrajski (recenzja hezychiańska). Jego rewizja tekstu była, w miejsce tekstu Orygenesa, powszechnie stosowana w kościołach w Egipcie i Aleksandrii, lecz równocześnie ostro krytykowana na Zachodzie. W oparciu o jego recenzję, dokonano przekładu ST na dialekt bohairski, również przekład ormiański w niektórych partiach bazuje na recenzji hezychiańskiej.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  26 listopada jest 330. (w latach przestępnych 331.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 35 dni.
  {{Święty infobox}} Nieznane pola: "opis faksymile". Hezychiusz z Jerozolimy (zm. ok. 450) – zakonnik i kapłan.

  Reklama