Hermh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hermh – polska grupa muzyczna wykonująca symfoniczny black metal. Powstała 1993 roku w Białymstoku. W 1998 roku grupa zawiesiła działalność z dorobkiem dwóch albumów studyjnych. W 2003 roku z inicjatywy wokalisty Bartłomieja Krysiuka zespół wznowił działalność m.in. z udziałem muzyków związanych z grupą Abused Majesty. Tego samego roku zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Pagan Records, nakładem której w 2004 roku ukazał się jego pierwszy, po pięcioletniej przerwie, minialbum zatytułowany Before the Eden – Awaiting the Fire. W swej twórczości grupa nawiązuje do mitologii oraz historii wampiryzmu.

EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Hertz Studio właściwie Hertz Recording Studio Wiesławski – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Białymstoku przy ul. Andrzeja Struga 9. Łączna powierzchnia studia wynosi 325 m² na które składają się: pomieszczenie do nagrań, pomieszczenie masteringowe, reżyserka oraz pomieszczenia socjalne. Działalność obiektu w 1999 roku zainicjowali bracia Wojciech i Sławomir Wiesławscy, którzy są realizatorami oraz producentami nagrań muzycznych. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal, a także w mniejszym stopniu zespołów rosyjskich.

Historia[ | edytuj kod]

Zespół Hermh powstał 1993 roku w Białymstoku. W grudniu 1994 roku w Salman Studio muzycy zarejestrowali pierwsze nagrania. Kaseta demo zatytułowana Oremus peccatum (Refaim) ukazała się nakładem wytwórni Witching Hour Productions należącej do wokalisty Hermh - Barta. W 1995 roku ukazał się kolejny album demo pt. Crying Crowns of Trees. Kaseta zawierająca dwa utwory: „Crying Crowns of Trees” i „Hermh”, została nagrana ponownie w Salman Studio. Na wydawnictwie gościnnie wystąpił lider grupy Behemoth - Adam „Nergal” Darski, który zaśpiewał i zagrał na gitarze basowej.

Wampir – fantastyczna istota, żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, hipnoza, wyczulony słuch, niezwykła prędkość oraz ogromna siła.Łukasz "Icanraz" Sarnacki (ur. 17 kwietnia 1984) – polski perkusista, muzyk sesyjny. Łukasz Sarnacki znany jest przede wszystkim z występów w zespole blackmetalowym Abused Majesty, którego był członkiem w latach 1998-2011. Od 2007 roku występuje w formacji Devilish Impressions. W 2009 roku dołączył do zespołu Naumachia. Sarnacki występował również w zespołach: Deathcon, Via Mistica, Diseased, Christ Agony i Hermh.

Również w 1995 roku ukazała się kompilacja nagrań pt. Echo. W ramach podpisanego latem 1995 roku kontraktu płytowego z wytwórnią muzyczną Last Epitapth Productions, zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany Taran, który ukazał się w 1996 roku. Rok później ukazał się drugi album Hermh pt. Angeldemon. Nagrana w Selani Studio płyta została wydana nakładem wytwórni Pagan Records, z którą grupa podpisała kontrakt rok wcześniej. W 1998 roku grupa została rozwiązana.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.

W 2003 roku z inicjatywy wokalisty grupy Bartłomieja Krysiuka, będącego jedynym członkiem oryginalnego składu Hermh, grupa została reaktywowana. Skład uzupełnili gitarzyści Socaris i Krzysztof „Derph” Drabikowski, basista Tomasz „Hal” Halicki, perkusista Łukasz „Icanraz” Sarnacki oraz klawiszowiec Wojciech „Flumen” Kostrzewa znany z występów w formacji Asgaard. W styczniu 2004 roku ukazał się pierwszy minialbum grupy zatytułowany Before the Eden – Awaiting the Fire, wydany nakładem wytwórni Pagan Records. Na płycie znalazło się pięć nowych utworów oraz interpretacje utworów „Valhalla” z repertuaru Bathory i „Deathcrush” norweskiej formacji Mayhem. W listopadzie Hermh wziął udział w trasie Black Diamonds Tour w Polsce, podczas której wystąpiły ponadto zespoły Asgaard i Luna Ad Noctum.

Pagan Records - polska wytwórnia płytowa założona w 1992 roku, zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców przede wszystkim death i blackmetalowych. Założona i prowadzona przez Tomasza Krajewskiego. Siedziba wytwórni znajduje się w Świeciu nad Wisłą.Hell-Born - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Zespół powstał w 1996 roku w Sopocie z inicjatywy instrumentalisty Adama Muraszko występującego pod pseudonimem Baal Ravenlock, tuż po jego odejściu z grupy Behemoth.

29 marca 2006 roku ukazał się trzeci album grupy pt. Eden’s Fire, wydany nakładem Empire Records oraz, w wersji wzbogaconej o teledysk do utworu „Prepare To Revolt”, przez Pagan Records. Obraz do scenariusza wokalisty i lidera Hermh zrealizował Radek „Larry TM” Grabiński, który współpracował również z grupą Closterkeller. Natomiast okładkę wydawnictwa przygotował Tomasz „Graal” Daniłowicz, który współpracował poprzednio z grupami Moonlight, Hate i Artrosis. Pod koniec roku formacja odbyła polską trasę koncertową Torment Tour. Koncerty Hermh poprzedzały zespoły: Blindead, Hell-Born oraz MasseMord. Z kolei 8 grudnia zespół poprzedził występ Cradle of Filth w warszawskim klubie Progresja. W 2007 roku z zespołu odszedł Sarnacki, którego zastąpił Konrad „Zuber” Zubrzycki.

Echo - pierwsza kompilacja polskiej grupy muzycznej Hermh. Wydawnictwo ukazało się w 1995 roku nakładem wytwórni muzycznej Entropy Productions. Na płytę złożyły się utwory z kaset demo: Oremus peccatum (Refaim) (utwory 1-4, 1994) i Crying Crowns of Trees (utwory 5-6, 1995). W 2006 roku wytwórnia Pagan Records wydała wznowienie kompilacji w formie digipack z dwoma dodatkowymi utworami: "Years of Dying" i "Wolfish Flower".Tomasz "Hal" Halicki (ur. 18 grudnia 1976) - polski muzyk i wokalista, a także grafik. Tomasz Halicki znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w blackmetalowym zespole Abused Majesty w którym pełni funkcję wokalisty i basisty. Uczestniczył w nagraniach wszystkich albumów tegoż zespołu.

W styczniu 2008 roku ukazał się drugi minialbum zespołu pt. After the Fire – Ashes. Na płycie znalazła się m.in. interpretacja utworu „Black Metal” z repertuaru brytyjskiej formacji Venom oraz cztery nagrania koncertowe. Następnie do zespołu dołączył drugi gitarzysta, Marek „Maar” Przybyłowski. W czerwcu natomiast ukazało się jej pierwsze wydawnictwo DVD The SpiritUal Nation Born wydane w limitowanym nakładzie 666 egzemplarzy przez wytwórnię Witching Hour i Pagan Records. Tego samego roku grupa podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Mystic Production, nakładem której ukazał się czwarty album Hermh Cold Blood Messiah. Nagrania zostały zrealizowane w białostockim Hertz Studio we współpracy z producentami muzycznymi Wojciechem i Sławomirem Wiesławskimi. Ponadto w studiu zespołowi towarzyszył trzydziestoosobowy chór. W ramach promocji do utworu „Hairesis” firma Inbornmedia zrealizowała teledysk. W obrazie gościnnie wystąpił syn Krysiuka - Mateusz.

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Closterkeller – polska grupa muzyczna wykonująca rock gotycki. Powstała 1 stycznia 1988 roku w Warszawie z inicjatywy muzyków Przemysława Guryna, Jacka Skiruchy i wokalistki Anji Orthodox. Mimo wielokrotnych zmian składu wypracowała własne łatwo rozpoznawalne brzmienie z charakterystycznym głosem wokalistki i liderki grupy Anji Orthodox, która jest obecnie jedynym członkiem z pierwszego składu zespołu, występującym w niej nieprzerwanie od dwudziestu lat. Sama grupa zaś jest zaliczana do prekursorów gatunku gotyckiego i klimatycznego rocka w Polsce, zawierając w swej muzyce wpływy stylów new oraz cold wave a nawet metalu. Do inspiracji dokonaniami zespołu Closterkeller przyznawały się m.in. takie grupy jak Delight, Moonlight, Artrosis oraz wiele innych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Taran - pierwszy album studyjny polskiej grupy muzycznej Hermh. Wydawnictwo ukazało się 22 stycznia 1996 roku nakładem wytwórni muzycznej Last Epitaph. W 2006 roku firma Pagan Records wznowiła album w formie digipacka z dodatkowym utworem pt. "The Sleeping Beauty" będącym interpretacją z repertuaru formacji Tiamat.
Asgaard - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black, doom i gothic metalu. Powstała w 1994 roku w Lewinie Brzeskim z inicjatywy Bartłomieja Kostrzewy. Do 2004 roku grupa wydała pięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. W 2007 roku działalność zespołu została zarzucona. W 2011 roku formacja wznowiła działalność jako trio w składzie: Przemysław "Quazarre" Olbryt, Bartłomiej "Hetzer" Kostrzewa i Wojciech "Flumen" Kostrzewa.
Cradle of Filth (z ang. kolebka plugastwa, IPA [/ˈkreɪdəl əf ˈfɪlθ/]) – brytyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza black, gothic i symfonicznego metalu. Dziennikarze muzyczni określają styl wykonywanej przez zespół muzyki jako extreme metal lub extreme gothic metal. Zespół powstał w 1991 roku w Suffolk. Do 2018 roku ukazało się dwanaście albumów studyjnych Cradle of Filth oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych przez fanów jak i krytyków muzycznych. Mimo częstych zmian personalnych w składzie, zespół utrzymał swój charakterystyczny styl.
Blindead - polska grupa muzyczna wykonująca sludge metal. Powstała 1999 roku w Gdyni, początkowo występując pod nazwą Incorrect Personality. Załozycielami grupy byli Michał "Zima" Zimorski oraz Mateusz Maurycy "Havoc" Śmierzchalski. Muzycy do współpracy zaprosili ponadto Marka "Deadmana" Zielińskiego, Konrada Ciesielskiego oraz Patryka Adamczyka.
Moonlight – polska grupa muzyczna początkowo grająca art rock, wraz z wydaniem w 2004 roku albumu Audio 136 tworząca muzykę z wpływami trip rocka. Zespół powstał w 1991 roku w Szczecinie, do 2006 roku wydał dziesięć albumów studyjnych zyskując popularność m.in. Polsce oraz w mniejszym stopniu w Niemczech oraz Włoszech. Do 2002 roku autorem większości kompozycji oraz tekstów był instrumentalista klawiszowiec Daniel Potasz, wraz z którego odejściem z grupy nastąpiły zmiany stylistyczne w prezentowanej muzyce. W połowie 2007 roku grupa zawiesiła działalność w wyniku skomplikowanej sytuacji prawnej oraz konfliktu z wytwórnią muzyczną Metal Mind Productions. W 2015 roku zespół wznowił działalność.
Mayhem (IPA [ˈmeɪhem]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. „Mayhem with Mercy”.
Bathory – szwedzki zespół muzyczny istniejący w latach 1983–2004. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci "krwawej hrabiny" Elżbiety Batory.

Reklama