Herman van Swanevelt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włoski pejzaż z mostem i zamkiem, Museum der bildenden Künste, Lipsk
Widok Campino Vaccino w Rzymie, 1641, Fitzwilliam Museum, Cambridge

Herman van Swanevelt (ur. ok. 1603 w Woerden pod Utrechtem, zm. 1655 w Paryżu) – holenderski malarz, rysownik i akwaforcista barokowy.

Akwaforta, kwasoryt (wł. acquaforte – mocna woda czyli kwas azotowy) – technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

Był prawdopodobnie uczniem Willema Pieterszoona Buytewecha, ok. 1623 wyjechał do Paryża skąd pochodzą jego pierwsze prace. W 1630 wyjechał do Rzymu gdzie został członkiem bractwa Bentvueghels i uczęszczał do Akademii św. Łukasza. Po dobyciu popularności pracował m.in. na zlecenie Watykanu i rodziny papieża Urbana VIII. W 1641 powrócił do Paryża, gdzie tworzył dla króla Ludwika XIV i kardynała Richelieu i został członkiem Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Pod koniec życia wyjeżdżał do rodzinnego Woerden i malował krajobrazy holenderskie.

Fitzwilliam Museum – muzeum sztuki i starożytności położone w Cambridge, w Anglii. Jest odwiedzane przez około 470,000 osób rocznie. Stoi na czele zrzeszającego 16 muzeów konsorcjum University of Cambridge Museums, finansowanego przez Arts Council England.Claude Lorrain, właśc. Claude Gellée, zwany także Le Lorrain (ur. w 1600 w Chamagne w Lotaryngii, zm. 23 listopada 1682 w Rzymie) – francuski malarz, rysownik i rytownik okresu baroku, pejzażysta.

Herman van Swanevelt malował przede wszystkim idylliczne pejzaże pod wpływem takich twórców jak Claude Lorrain i Cornelis van Poelenburgh. Swoje prace uzupełniał scenkami zaczerpniętymi z mitologii i dzieł religijnych. Wypracował własny styl oparty na wzorcach włoskich, który spopularyzował we Francji. Był twórcą akwafort i licznych rysunków, zajmował się też malarstwem dekoracyjnym np, w paryskim Hôtelu Lambert.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Armand-Jean du Plessis de Richelieu (ur. 9 września 1585 w Paryżu, zm. 4 grudnia 1642 tamże) – francuski diuk, kardynał, pierwszy premier Francji.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • J. Paul Getty Museum - biogram i przykłady grafik (ang.). [dostęp 12.02.2012].
 • Web Gallery of Art – biogram i galeria (ang.). [dostęp 12.02.2012].
 • Galeria Uffizi - biogram (ang.). [dostęp 12.02.2012].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Herman van Swanevelt w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 12.02.2012].
 • Woerden - romańskie miasto w centralnej Holandii, w prowincji Utrecht. Położone nad rzeką Oude Rijn, która okrąża centrum miasta tworząc kształt gwiazdy. Otrzymało prawa miejskie w 1372. W 1410. wybudowano zamek a w 1510. ratusz miejski - oba budynki istnieją do dziś.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Bentvueghels także Schildersbent – bractwo zrzeszające artystów pochodzenia holenderskiego i flamandzkiego, działające w Rzymie w latach ok. 1620–1720. Celem stowarzyszenia było podtrzymywanie kontaktów osobistych oraz udzielanie sobie pomocy. Do historii przeszły swoiste obrzędy inicjacji nowych członków, podczas których nadawano im pseudonimy. W 1720 roku papież Klemens XI specjalnym dekretem zakazał działalności bractwa ze względu na pijaństwo jego członków i ekscesy ostentacyjnie łamiące zasady współżycia społecznego. Szczególne potępiono pijackie rytuały inicjacyjne, w czasie których parodiowano ceremonię chrztu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Willem Pieterszoon Buytewech (ur. ok. 1591 w Rotterdamie, zm. 23 września 1624 tamże) – holenderski malarz, grafik i rytownik.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama