Herman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hermanimię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „wojownik”. Innym jego wariantem jest Armin, natomiast nazwisko Menzel stanowi podwójne zdrobnienie imienia Hermann . W średniowiecznej Polsce odnotowywano polskie formy Jerzman i Jirzman .

Hermann Maier (ur. 7 grudnia 1972 w Altenmarkt) – austriacki narciarz alpejczyk, mistrz świata, mistrz olimpijski, czterokrotny zdobywca Pucharu Świata.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Odpowiednik żeński: Hermana, Hermina.

Odpowiedniki w innych językach:

 • łacina – Hermannus
 • język niemiecki – Hermann
 • język francuski – Armand
 • język hiszpański – Armando
 • język rosyjski – Gierman (ros. Герман)
 • Herman imieniny obchodzi: 7 kwietnia, 11 kwietnia, 13 czerwca, 11 sierpnia i 24 września.

  Znane osoby noszące imię Herman:

  11 sierpnia jest 223. (w latach przestępnych 224.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 142 dni. Armand-Jean du Plessis de Richelieu (ur. 9 września 1585 w Paryżu, zm. 4 grudnia 1642 tamże) – francuski diuk, kardynał, pierwszy premier Francji.
 • bł. Herman z Reichenau (Herman Kaleka)
 • Armand Ryfiński
 • Herman, margrabia Brandenburgii
 • Hermann Göring
 • Hermann Henselmann
 • Hermann Hesse
 • Rudolf Hermann Lotze
 • Hermann Maier
 • Hermann Minkowski
 • Armand Jean Richelieu
 • Herman Van Rompuy
 • Józef Herman Osiński
 • Diego Armando Maradona
 • Armando Christian Pérez
 • Zapoznaj się również z:

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Józef Herman Osiński (ur. 4 marca 1738 w Dobrzykowie koło Płocka, zm. 13 marca 1802 w Warszawie) – Pijar, polski pedagog, autor i tłumacz wielu prac z fizyki, chemii oraz metalurgii, nazywany pierwszym polskim elektrykiem.
 • Hermann – ujednoznacznienie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Namen - die Übersicht für den Buchstaben M | NDR.de - NDR 1 Niedersachsen - Programm
  2. Zenon Klemensiewicz, Historia języka polskiego, PWN, Warszawa 1980, s 137
  Hermann Karl Hesse, pseud. „Emil Sinclair” (ur. 2 lipca 1877 w Calw, zm. 8 sierpnia 1962 w Montagnoli w kantonie Ticino) – prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz.Diego Armando Maradona (ur. 30 października 1960 w Lanús, Argentyna) – argentyński trener piłkarski i były piłkarz. Nazywany także "El Diez" ("Dziesiątka") i "Pelusa" ("Puszek"). Jest uważany za jednego z najlepszych graczy w historii tego sportu, został wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku, uzyskując 53% głosów w sondzie na oficjalnej stronie FIFA. Uzyskał trzecie miejsce w głosowaniu zrealizowanym przez członków Komisji Futbolowej FIFA i ludzi prenumerujących FIFA Magazine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hermann Wilhelm Göring (ur. 12 stycznia 1893 w Rosenheim, zm. 15 października 1946 w Norymberdze) – niemiecki działacz nazistowski, jeden z twórców i głównych postaci hitlerowskiej III Rzeszy, as myśliwski z czasów I wojny światowej, w czasie II wojny światowej dowódca niemieckiego lotnictwa wojskowego (Luftwaffe), zbrodniarz wojenny. Od 10 kwietnia 1933 do 24 kwietnia 1945 premier Prus, największego niemieckiego kraju związkowego.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Herman III zwany Długim (ur. ok. 1275, zm. 1 lutego 1308 w Lübz) – margrabia brandenburski na Salzwedel od 1298 lub 1299, hrabia Koburga od 1291 z dynastii askańskiej.
  śliw7 kwietnia jest 97. (w latach przestępnych 98.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 268 dni.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Herman z Reichenau (ur. 18 lipca 1013 w Altshausen, w Szwabii; zm. 24 września 1054 w Reichenau), zwany również Hermanem Chromym, Hermanem Kulawym, Hermannusem Contractusem lub też Herimannusem Augiensisem – święty katolicki, mnich benedyktyński, astronom, matematyk, kompozytor, kronikarz i poeta, związany z klasztorem Reichenau.

  Reklama