• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hermagoras z Akwilei

  Przeczytaj także...
  Archidiecezja lublańska (łac.: Archidioecesis Labacensis, słow.: Nadškofija Ljubljana ) - katolicka archidiecezja słoweńska położona w północno-zachodniej części kraju. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze św. Mikołaja w Lublanie.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.
  Schizma – formalny rozdział między wyznawcami jednej religii, ideologii lub grupy kultowej nie spowodowany różnicami doktrynalnymi.

  Hermagoras z Akwilei (słoweń. Mohor Oglejski wł. Ermagora, zm. 68 w Aquilei, według innej wersji w 304 lub 305 w Singidunum) – pierwszy biskup Aquilei, męczennik i święty Kościoła katolickiego oraz święty Cerkwi prawosławnej, uznany za świętego bez formalnej kanonizacji, którego kult nigdy nie został oficjalnie zaaprobowany.

  Hermagor-Pressegger See (słoweń. Šmohor-Preseško jezero) – miasto w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. W 2005 liczyło 7160 mieszkańców.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Nie ma bezpośrednich historycznych zapisów o Hermagorasie. Zgodnie z wszystkimi przekazami był pierwszym biskupem Aquilei. Według jednej wersji był towarzyszem św. Marka, który wyznaczył go na biskupa Aquilei, gdzie w 68 roku poniósł śmieć męczeńska za cesarza Nerona, według drugiej wersji poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana w 304 lub 305 roku w Singidunum (obecnie w tym miejscu znajduje się Belgrad), a jego relikwie wróciły do Aquilei w V wieku, lub też zostały podczas schizmy wywołanej przez cesarza Justyniana przewiezione do Grado i po jej zakończeniu wróciły do Aquilei. Został ścięty mieczem wraz ze swoim towarzyszem diakonem Fortunatem.

  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.Grado – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, w prowincji Gorycja. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 8691 osób, 76,2 os./km².

  Kult[ | edytuj kod]

  Harmagoras i Fortunat są drugimi patronami archidiecezji lublańskiej (do 1961 byli patronami diecezji lublańskiej).

  Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 12 lipca.

  Za Hermagorasem nazwy noszą następujące miejscowości:

 • miasto Hermagor w kraju związkowym Karyntia, Austria
 • wieś Šmohor w gminie Laško, Słowenia
 • Ikonografia[ | edytuj kod]

  W ikonografii święty przedstawiany jest jako biskup z pastorałem, w płaszczu biskupim, często w towarzystwie diakona św. Fortunata

  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Marek Ewangelista, cs. Apostoł i jewangielist Mark – wedle tradycji Kościoła autor Ewangelii Marka uważanej za najstarszą i jednocześnie najkrótszą spośród ewangelii, kuzyn św. Barnaby, towarzysz św. Pawła, a później św. Piotra, apostoł z grona siedemdziesięciu dwóch. Zgodnie z relacją Papiasza wiernie spisał głoszone przez Piotra nauki. Według tradycji św. Marek został umęczony ok. 68 roku. Uznawany przez Kościół koptyjski za pierwszego patriarchę Aleksandrii i świętego; święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, prawosławnego i ormiańskiego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • męczennicy wczesnochrześcijańscy
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Józef Marecki, Lucyna Rotter: Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych.. Kraków: TAiWPN Universitas, s. 221-222. ISBN 97883-242-2320-6.
  2. Vera Schauber, Hanns Michael Schindler: Ilustrowany Leksykon Świętych. Kielce: Jedność, 2008, s. 263. ISBN 978-83-7224-556-4.
  3. Antonio Tarzia (red.): Święci na każdy dzień. Kielce: Jedność, 2011, s. 493. ISBN 978-83-7660-517-3.
  4. Zbigniew Bauer, Adam Leszkiewicz: Leksykon Świętych t.2. Kraków: Pinnex, 1997, s. 123-124. ISBN 83-86651-22-9.
  5. Nadškofija na dlani (słoweń.). Archidiecezja lublańska. [dostęp 2016-02-05].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Patroni 12 lipca. Internetowa Liturgia Godzin. [dostęp 2016-02-05].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  Warto wiedzieć że... beta

  Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus, po adopcji przez Klaudiusza Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus, ur. 15 grudnia 37 w Ancjum, zm. 9 czerwca 68 w Rzymie) – cesarz rzymski w latach 54-68, syn Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa i Agrypiny Młodszej, późniejszej żony cesarza Klaudiusza.
  Justynian I Wielki, Iustinianus (właśc. Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus, ur. 11 maja 483 w Tauresium, Prowincja Iliria, zm. 13 listopada 565 w Konstantynopolu) – cesarz bizantyński od 1 sierpnia 527 do 13 listopada 565, święty Kościoła prawosławnego. Syn Wigilancji i tym samym siostrzeniec cesarza Justyna I.
  Ikonografia chrześcijańska – nauka pomocnicza archeologii chrześcijańskiej i historii sztuki badająca treści i formy ogółu wyobrażeń plastycznych dotyczących wyznań chrześcijańskich.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
  Diakonat (gr. διάκονος diákonos ‘sługa’) – pierwszy z trzech stopni święceń sakramentalnych w katolicyzmie i prawosławiu oraz trzecia posługa urzędu duchownego w Kościołach protestanckich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.634 sek.