Herkulan z Piegaro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herkulan z Piegaro (ur. w 1390 w Piegaro; zm. 28 maja 1451 w Castelnuovo) – włoski Błogosławiony Kościoła katolickiego.

Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodził z religijnej rodziny. W 1410 roku, mając 20 lat wstąpił do zakonu Braci Mniejszych. Został wyświęcony na kapłana, a potem został mianowany kaznodzieją. Zmarł mając 61 lat w opinii świętości. Jego kult jako błogosławionego został potwierdzony przez papieża Piusa IX w dniu 29 marca 1860 roku.

Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bł. Herkulan z Piegaro (1390-1451) (pol.). franciszkanie.pl. [dostęp 2012-05-09].
Reklama