Hercules Robinson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hercules Robinson, 1. baron Rosmead (ur. 19 grudnia 1824 w Rosmead, zm. 28 października 1897 w Londynie) – brytyjski urzędnik państwowy i administrator kolonialny. W czasie swojej kariery był gubernatorem wielu brytyjskich kolonii, m.in. Hongkongu (1859–1865), Cejlonu (1865–1872), Nowej Południowej Walii (1872–1879), Nowej Zelandii (1879–1880) i Kolonii Przylądkowej (1881–1889 i ponownie 1895–1897).

Republika Południowoafrykańska (niderl. Zuid-Afrikaansche Republiek, ZAR), potocznie Transwal (Transvaal Republiek; dosłownie "Republika za rzeką Vaal") – historyczne państwo burskie na terenie obecnej Republiki Południowej Afryki istniejące z przerwami w latach 1852-1902.Archibald Philip Primrose, 5. hrabia Rosebery KG (ur. 7 maja 1847 w Londynie, zm. 21 maja 1929 w Epsom, Surrey) – premier Wielkiej Brytanii w latach 1894-1895. Polityk Partii Liberalnej. Objął urząd po rezygnacji Gladstone’a. Wcześniej był ministrem spraw zagranicznych w jego gabinetach w latach 1886 r. i w latach 1892-1894.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość[ | edytuj kod]

Pochodził spoza arystokracji, jednak jego rodzina cieszyła się prestiżem i majątkiem z uwagi na ojca, również noszącego nazwisko Hercules Robinson, który był admirałem Royal Navy. Ukończył studia w kolegium oficerskim w Sandhurst. W 1843 odebrał szlify oficerskie jako podporucznik wojsk lądowych, zaś rok później zakupił (co było wówczas dopuszczalne w brytyjskiej armii) stopień porucznika. W 1846 opuścił wojsko w wieku 24 lat, będąc kapitanem. Podjął pracę w brytyjskiej administracji w Irlandii, skąd pochodziła rodzina jego matki. Dał się tam poznać jako zdolny i energiczny zarządca, dzięki czemu w wieku 29 lat otrzymał propozycję dołączenia do służby kolonialnej, od razu w charakterze szefa administracji jednej z brytyjskich posiadłości zamorskich.

Sir – angielski tytuł honorowy, wywodzący się ze średniowiecznego angielskiego sire (fr. sieur) oznaczającego lorda. Etymologicznie słowo to wywodzi się z łacińskiego senior. W formalnej tytulaturze szlacheckiej tytułu sir (pisanego wielką literą: Sir) używa się w stosunku do rycerza lub baroneta, zawsze w połączeniu z pełnym imieniem i nazwiskiem, ewentualnie samym imieniem, nigdy z samym nazwiskiem. Zwyczajowo tytułu tego używa się tylko wobec poddanych brytyjskich monarchów, w tym również pochodzących z innych niż Wielka Brytania państw o statusie Commonwealth realm. Tytułu tego używa się także w wojsku, dawniej przy zwracaniu się do przełożonego oficera, obecnie także używany wobec starszych podoficerów. Obecnie termin sir pełni również funkcję grzecznościową i używany jest w kontaktach służbowych, w oficjalnej korespondencji bądź w kontaktach z nieznajomymi.Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Służba kolonialna[ | edytuj kod]

Został wysłany na Karaiby, gdzie początkowo kierował aparatem administracyjnym na wyspie Montserrat, na której pracował w randze szefa rady wyspy, zaś w latach 1855–1859, już jako gubernator porucznik (co było drugim najwyższym stopniem w administracji kolonialnej, po „zwykłym” gubernatorze) zarządzał wyspą Saint Kitts. 17 czerwca 1859, mając 34 lata, został najmłodszym w historii gubernatorem Hongkongu. Formalnie objął ten urząd we wrześniu 1859. W tym samym roku otrzymał dożywotni tytuł szlachecki Sir. Dwoma najważniejszymi wydarzeniami jego kadencji było wprowadzenie w Hongkongu pracy kulisów (azjatyckich robotników, którzy formalnie nie byli niewolnikami i dostawali wynagrodzenia, choć niezwykle niskie, jednak w praktyce traktowano ich niemal równie źle jak niewolników) oraz rozszerzenie terytorium kolonii poprzez dodanie do niego większej części półwyspu Koulun.

Kulis – tragarz w południowej i wschodniej Azji, noszący zarówno ładunki, jak i ludzi w lektykach. Członek najniższej kasty w Indiach.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

W 1865 został przeniesiony na Cejlon, którym zarządzał do 1872 roku. Następnie trafił do Australii, gdzie został gubernatorem posiadającej już duży zakres autonomii Nowej Południowej Walii. Na tym stanowisku wsławił się jako jeden z głównych autorów przyłączenia Fidżi do Imperium Brytyjskiego. W latach 1874–1875 łączył stanowiska gubernatora Nowej Południowej Walii oraz Fidżi. W 1879 został gubernatorem Nowej Zelandii, jednak już w 1880 został przeniesiony na sprawowane równocześnie stanowiska wysokiego komisarza Afryki Południowej oraz gubernatora Kolonii Przylądowej, gdzie miał za zadanie ustabilizować sytuację po I wojnie burskiej oraz wojnie brytyjsko-zuluskiej (1879). W 1884 był głównym brytyjskim negocjatorem podczas rokowań z Transwalem, których owocem była konwencja londyńska, czyniąca z Transwalu protektorat brytyjski. W maju 1889 Robinson ogłosił swoje przejście na emeryturę i powrócił do Wielkiej Brytanii.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

Po sześciu latach, w 1895 roku, pomimo słabego zdrowia i dość zaawansowanego wieku (miał wtedy blisko 71 lat), Robinson zgodził się wrócić na zajmowane wcześniej urzędy w Afryce Południowej, do czego był namawiany przez część polityków zasiadających w gabinecie lorda Rosebery, choć jego bezpośredni przełożony, minister kolonii Joseph Chamberlain, był tej nominacji przeciwny. Jego misją było przede wszystkim zażegnanie groźby kolejnej wojny. W sierpniu 1896 otrzymał dziedziczny tytuł barona Rosmead, dzięki czemu przez ostatnie miesiące życia był znany jako lord Rosmead. W kwietniu 1897 podał się do dymisji ze względów zdrowotnych. Powrócił na leczenie do Londynu, gdzie zmarł w październiku tego samego roku w wieku 72 lat.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Joseph Chamberlain (ur. 8 lipca 1836 w Londynie, zm. 2 lipca 1914) – brytyjski polityk i przedsiębiorca, jako członek Partii Liberalnej w rządach Williama Ewarta Gladstone’a. Po rozłamie wśród liberałów na tle Home Rule Bill stanął na czele secesjonistów, którzy założyli Partię Liberalno-Unionistyczną. W trakcie sojuszu z Partią Konserwatywną członek rządów lorda Salisbury’ego i Arthura Balfoura. Ojciec Austena, późniejszego ministra spraw zagranicznych, i Neville’a, premiera w latach 1937-1940.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Beden Nairn: Robinson, Sir Hercules George (1824–1897) (ang.). W: Australian Dictionary of Biography [on-line]. Australian National University, 1976. [dostęp 2013-02-13].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Gubernator Nowej Zelandii (ang. Governor of New Zealand) - urząd polityczny istniejący w Nowej Zelandii w latach 1840-1917 i stanowiący przez cały ten czas formalnie najwyższe stanowisko we władzy wykonawczej tego terytorium. W latach 1840-1852 gubernator posiadał faktycznie dyktatorską władzę nad całością spraw w kolonii. W 1852 Nowa Zelandia uzyskała autonomię i odtąd polityczny punkt ciężkości przesuwał się w stronę stanowiska premiera, zaś gubernator stawał się bardziej moderatorem miejscowej sceny politycznej i jej nadzorcą w imieniu rządu w Londynie. W 1907 Nowa Zelandia uzyskała status dominium brytyjskiego, a dziesięć lat później, zgodnie z praktyką w innych dominiach, urząd gubernatora został zniesiony i zastąpiony przez nieco odmienny w swym charakterze urząd gubernatora generalnego Nowej Zelandii
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Protektorat (z łac. protectio – osłona) – jedna z form zależności politycznej, w której państwo posiadające własny ustrój uzależnione jest w swej polityce od państwa silniejszego (protektora). Protektorat zachowuje jako kraj niektóre swoje instytucje, rząd i administrację, ale znajduje się pod kontrolą obcego państwa, które prowadzi jego sprawy zewnętrzne np. politykę zagraniczną i gospodarczą.
  Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.
  Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.
  Kolonia Przylądkowa (ang. Cape Colony, niderl. Kaapkolonie) – brytyjska kolonia w południowej Afryce, istniejąca (z przerwą) w latach 1795-1910.
  Wojna brytyjsko-zuluska – półroczny (11 stycznia - 4 lipca 1879) konflikt zbrojny pomiędzy Imperium Brytyjskim a Zulusami, zakończony przegraną Zulusów i upadkiem ich państwa.

  Reklama