Herb Argentyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Argentyny

Herb Argentyny, ustanowiony został w 1944 roku.

Słońce Majowe (hiszp.: Sol de Mayo) – jeden z narodowych symboli Argentyny i Urugwaju, stanowiący zasadniczą cechę narodowych flag obydwu państw.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

Opis herbu[ | edytuj kod]

W owalnej dwupolowej tarczy, pole górne barwy niebieskiej, dolne białe. Na tarczy, dwie ręce w uścisku. Ręce trzymają równocześnie trzon piki wzniesionej pionowo, na której zawieszona jest czerwona czapka frygijska. Tarczę okala zielony laur przewiązany u dołu niebieską wstążką. Ponad całością ukazuje się Słońce Majowe - (pradawny symbol nawiązujący do wizerunku inkaskiego bóstwa solarnego Inti).

Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.Herbem państwowym lub krajowym nazywamy charakterystyczny znak, symbol państwa, ustalony według określonych reguł heraldycznych.

Symbolika herbu[ | edytuj kod]

Splatające się dwie ręce w uścisku, oznaczają jedność wielu prowincji Argentyny. Trzymają one trzon piki. Owa broń symbolizuje gotowość do walki o wolność, której z kolei symbolem jest czapka frygijska. Wieniec laurowy, otaczający tarczę, odnosi się zaś do przeszłości kolonialnej państwa i oznacza wyzwolenie się spod kolonializmu oraz zwycięstwo. Wschodzące słońce symbolizuje wschodzącą potęgę państwa.

Flaga narodowa Argentyny datowana jest na rok 1812. Skonstruowana jest z trzech równych pasów, jasnoniebieskiego, białego, jasnoniebieskiego. W roku 1818 dodano żółte słońce do centrum flagi. W latach 1836-1884 słońce było czerwone, zaś w rogach znajdowały się czapki frygijskie. Pomysłodawcą flagi Argentyny jest Manuel Belgrano.Czapka frygijska, czapka wolności (gr. pilos, łac. pileus) – wełniane lub filcowe, ściśle przylegające nakrycie głowy w kształcie stożka, z opadającym do przodu szpicem.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Argentyna
  • Flaga Argentyny
  • Hymn Argentyny
  • Reklama