Henryk XVI Bogaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezydencja Henryka XVI w Landshut

Henryk XVI Bogaty (ur. 1386 – zm. 30 lipca 1450 w Landshut) - książę Bawarii-Landshut, panujący w latach 1393-1450, syn księcia Fryderyka i Madaleny Visconti.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Jego rezydencją był zamek Trausnitz w Landshut.

Podczas jego panowania Bawaria była rozbita na następujące dzielnice: Ingolstadt, Monachium, Landshut i Straubing - w 1429 r. wygasła linia panująca w Straubing, co pozwoliło Henrykowi zdobyć część tego terytorium, a w 1447 r. po wymarciu linii na Ingolstadt poszerzył swoje władztwo o tę dzielnicę.

Landshut – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Bawaria, regionu Landshut oraz powiatu Landshut, do którego jednak miasto nie należy. Leży nad rzeką Izarą. Ze względu na umieszczone w herbie trzy hełmy bywa również nazywane Miastem trzech hełmów (niem. Dreihelmestadt).Albrecht IV Habsburg (ur. 19 września 1377 w Wiedniu; zm. 14 września 1404 w Klosterneuburgu) – książę austriacki z dynastii Habsburgów.

Po śmierci Henryka na tron wstąpił jego syn Ludwik IX Bogaty.

Potomstwo[ | edytuj kod]

Fragment okna ratuszowego w Landshut przedstawiający Henryka XVI Bogatego i jego małżonkę Magdalenę Habsburg

Henryk ożenił się w 1412 z Magdaleną Habsburg - córką księcia Albrechta IV Habsburga i Joanny Zofii Bawarskiej. Podczas swojego panowania pozbył się swojej żony ze swojej rezydencji, która później zamieszkała w zamku Burghausen. To samo uczynili jego syn i wnuk. Wcześniej Henryk spłodził szóstkę dzieci:

Ulryk V Wirtemberski (ur. 1413, zm. 1 września 1480, Leonberg) – hrabia Wirtembergii, hrabia Wirtembergii-Stuttgartu. Zamek Burghausen leży nad starym miastem Burghausen. Jego długość wynosi 1.043 m, co czyni go najdłuższym założeniem obronnym typu w Europie.
 • Albrecht (1414 - ok. 1418);
 • Fryderyk (1415 - 7 czerwca 1416);
 • Ludwik IX Bogaty;
 • Joanna (141320 lipca 1444), żona Otto I Mosbacha;
 • Elżbieta (14191 stycznia 1451), żona Ulrika V;
 • Małgorzata (ur. 1420 - ?), zakonnica.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Heinrich IV. der Reiche genealogie-mittelalter.de
 • Warto wiedzieć że... beta

  Fryderyk Bawarski (ur. 1339 – zm. 4 grudnia 1393 w Budziejowicach) - książę Bawarii-Landshut z dynastii Wittelsbachów, panujący w latach 1375 - 1393, syn Stefana II bawarskiego i Elżbiety z Sycylii.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama