Henryk Kwinto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Kwinto (ur. 1885) – fikcyjna postać z filmów kryminalnych Juliusza Machulskiego: Vabank (1981) oraz jego sequelu Vabank II, czyli riposta (1984). W rolę wcielił się Jan Machulski, ojciec reżysera.

Sejf – zamykana metalowa skrzynka lub szafa, służąca do przechowywania wartościowych przedmiotów (takich jak pieniądze, biżuteria, dokumenty, nośniki danych, broń, materiały niebezpieczne itp.) w celu zabezpieczenia ich przed kradzieżą lub zniszczeniem. Niektóre sejfy są specjalnie skonstruowane do przechowywania konkretnej zawartości, np. broni długiej. Sejfy są na ogół wyposażone w zamek szyfrowy (tradycyjny lub elektroniczny) i mogą być mocowane do podłogi lub ściany. Sejfy mogą też być ognioodporne, zapewniając utrzymanie (przez pewien czas) wewnętrznej temperatury nie powodującej uszkodzenia zawartości podczas pożaru. Czas ten dla dokumentów papierowych wynosi typowo 30 lub 60 minut. Dłuższe czasy np. 120 minut oferowane są rzadko gdyż powodują nieproporcjonalny wzrost ceny. Dopuszczalny limit wartości pieniężnych przechowywanych w sejfach określa odpowiednie rozporządzenie.Stanisław Antoni Cichocki, ps. „Szpicbródka” (ur. ok. 1890) – włamywacz-kasiarz, działający na terenie II Rzeczypospolitej. Pseudonim zawdzięczał starannie wypielęgnowanej blond bródce. Elegancki, wykwintny, znał kilka języków obcych.

Henryk Kwinto jest kasiarzem i muzykiem, który po sześcioletnim pobycie w więzieniu wychodzi w październiku 1934 na wolność. Chce żyć w zgodzie z prawem, ale po śmierci swojego przyjaciela Tadeusza Rychlińskiego (Tadeusz Proć), zamordowanego na zlecenia właściciela banku Gustawa Kramera (Leonard Pietraszak), ponownie decyduje się na włamanie. W sequelu, którego akcja rozgrywa się w maju 1936, Kwinto znów staje oko w oko z Kramerem, który po ucieczce z więzienia na Sikawie usiłuje zemścić się na nim.

Sikawa – rejon miasta w północno-wschodniej części Łodzi, na obszarze dzielnicy Widzew, włączony do Łodzi 20 grudnia 1945. Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.

Postać Henryka Kwinty była wzorowana na autentycznym przedwojennym warszawskim hochsztaplerze Stanisławie Cichockim.

Nawiązania do postaci w kulturze[ | edytuj kod]

 • W Kiler-ów 2-óch furgonetka użyta przez złodziei do przewozu złota należy do firmy „H. Kwinto Kasy Pancerne”.
 • W Seksmisji jedna z osób na liście „najstarszych starowinek” nazywa się Ella Kwinto.
 • W filmie Kingsajz występuje krasnoludek o imieniu Kwintek, w którego rolę również wcielił się Jan Machulski.
 • W dodatku „Serca z kamienia” do gry komputerowej Wiedźmin 3: Dziki Gon, autorstwa studia CD Projekt Red, występuje kasiarz Quinto.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tygodnik Życie na Gorąco numer 4, 28 stycznia 2016, s. 56–57.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Vabank w bazie filmpolski.pl
 • Vabank II czyli riposta w bazie filmpolski.pl
 • CD Projekt Red – polski producent gier komputerowych, powstały w 2002 roku jako spółka zależna od CD Projekt (pierwszej spółki o tej nazwie, obecnie CDP). Studio należało do holdingu CDP Investment, połączonego później ze spółką Optimus. Siedziba firmy znajdowała się w Warszawie. W ramach późniejszych licznych przekształceń spółki-matki, CD Projekt Red stało się oddziałem prawnie będącym częścią spółki CD Projekt SA (do listopada 2012 CD Projekt Red SA).Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kiler-ów 2-óch – polski fabularny film komediowo-sensacyjny w reżyserii Juliusza Machulskiego; wyprodukowany w 1999 roku, jako sequel filmu Kiler (1997). Zdjęcia trwały od 23 czerwca do 4 sierpnia 1998 roku. Oglądanie filmu dozwolone od 12 lat (wg KRRiT).
  Życie na Gorąco – wydawany przez Wydawnictwo Bauer od 1994 roku tygodnik przeznaczony właściwie dla kobiet. Jego nakład przekracza 850 tysięcy egzemplarzy. W każdym z numerów magazynu prezentowane są plotki z życia gwiazd i polityków oraz wydarzenia z życia ludzi, którzy przysyłają je w listach. W tygodniku są również strony poradnikowe poświęcone zagadnieniom mody, urody i zdrowia. Można w nim jeszcze znaleźć krzyżówki i opisy miejsc, które warto zwiedzić.
  Vabank – polski film fabularny zrealizowany w 1981, debiut reżyserski Juliusza Machulskiego, wyreżyserowany przez niego jeszcze w trakcie studiów. Film jest komedią kryminalną rozgrywającą się w międzywojennej Polsce w Warszawie w 1934. Oglądanie tego filmu jest dozwolone od 12 lat (wg KRRiT).
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Krasnoludek, krasnal, skrzat – przyjazna ludziom istota pojawiająca się często w literaturze polskiej i zagranicznej, szczególnie w baśniach. Krasnoludki wyglądem przypominają małych ludzi. Przeważnie są przedstawiane w szpiczastych czerwonych czapeczkach, od koloru których pochodzi ich polska nazwa. Występują zarówno w baśniowej tradycji polskiej, jak i innych narodów europejskich.
  Jan Henryk Machulski (ur. 3 lipca 1928 w Łodzi, zm. 20 listopada 2008 w Warszawie) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i pedagog. Pomysłodawca Alei Gwiazd w Łodzi. Współzałożyciel Teatru Ochoty w Warszawie (1970). Pedagog w PWSTTviF w Łodzi. Wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego tej uczelni. Był mężem aktorki Haliny Machulskiej i ojcem reżysera filmowego Juliusza Machulskiego.

  Reklama