Henryk Hohenzollern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Albrecht Wilhelm Henryk (ur. 14 sierpnia 1862 w Poczdamie, zm. 20 kwietnia 1929 w Hemmelmark) – książę Prus z dynastii Hohenzollernów, Grossadmiral.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Wilhelm II (ur. 27 stycznia 1859 w Poczdamie, zm. 4 czerwca 1941 w Doorn w Holandii) – ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się jako drugi syn (trzecie dziecko) pruskiego następcy tronu Fryderyka (przyszłego króla Prus i cesarza Niemiec Fryderyka III) i jego żony księżnej Wiktorii. Po śmierci ojca 15 czerwca 1888 kolejnym królem Prus i cesarzem Niemiec został starszy brat Henryka Wilhelm II. Uczęszczał do elitarnego gimnazjum w Kassel-Wilhelmshöhe, po jego ukończeniu był szkolony jako oficer marynarki wojennej. W ramach ćwiczeń odbył podróż morską dookoła świata w latach 1878–1880. W latach następnych przeszedł służbę na różnych jednostkach pływających cesarskiej marynarki wojennej. W latach 1906–1909 był dowódcą Hochseeflotte. Podczas I wojny światowej dowodził flotą niemiecką na Morzu Bałtyckim. W 1917 roku po zakończeniu działań morskich przeciwko Rosji wycofał się z aktywnego uczestnictwa w działaniach floty, a po zakończeniu wojny w 1918 roku całkowicie wycofał się ze służby.

Waldemar Wilhelm Ludwig Friedrich Viktor Heinrich (ur. 20 marca 1889 w Kilonii, zm. 2 maja 1945 r. w Tutzing) – książę pruski z dynastii Hohenzollernów, ostatni właściciel pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.Irena Ludwika Maria Anna (ur. 11 lipca 1866 w Darmstadt, zm. 11 listopada 1953 w Hemmelmark w gminie Barkelsby) – księżniczka Hesji i Renu, księżna Prus.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Poczdam (niem. Potsdam, dolnołuż. Podstupim, pol. hist. Postąpin i Podstąpin) – miasto we wschodnich Niemczech, położone nad Hawelą. Stolica i największe miasto kraju związkowego Brandenburgia, wchodzące w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg.
14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

Reklama