Henryk Giedroyc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Maria Giedroyc (ur. 12 stycznia 1922 w Warszawie, zm. 21 marca 2010 w Maisons-Laffitte) – brat Jerzego Giedroycia, w latach 2003–2010 kierownik Instytutu Literackiego, działacz emigracyjny.

Maciej Eustachy Dzierżykraj-Morawski (ur. 20 września 1929 r. w Poznaniu) - polski dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny.Jerzy Władysław Giedroyc książę herbu Hippocentaurus (ur. 27 lipca 1906 w Mińsku, zm. 14 września 2000 w Maisons-Laffitte) – polski wydawca, publicysta, polityk i działacz emigracyjny, epistolograf, w dwudziestoleciu międzywojennym związany z obozem młodokonserwatystów, autor wspomnień. Po przewrocie majowym jeden z liderów Myśli Mocarstwowej i Związku Pracy Mocarstwowej. Był m.in. prezesem Związku Drużyn Ludowych Mocarstwowej Polski.

Życiorys[ | edytuj kod]

Uczęszczał do Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. We wrześniu 1939 wraz z Jerzym Giedroyciem wyjechał do Rumunii. W 1940 zdał maturę w Bukareszcie i kilka miesięcy później wraz z bratem dotarli przez Stambuł do Palestyny. Od kwietnia 1941, jako żołnierz Brygady Strzelców Karpackich 2. Korpusu Polskiego, służył w 2 kompanii transportowej i przebył cały szlak bojowy (brał m.in. udział w walkach pod Tobrukiem) aż do północnych Włoch. Podjął studia na Politechnice w Turynie. Następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, przeznaczonego dla zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W Londynie pracował w fabryce lodów u Wallsa.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).

W 1952 zamieszkał w Paryżu i podjął pracę w kierowanym przez brata Jerzego Instytucie Literackim, w podparyskim Maisons-Laffitte, zajmując się sprawami administracyjnymi. W 2003, po śmierci Zofii Hertz, został kierownikiem tej placówki i prezesem Stowarzyszenia Instytut Literacki „Kultura” (Association Institut Littéraire „Kultura”), którą kierował do śmierci. Jego następcą w Instytucie Literackim został Wojciech Sikora.

Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia (ang. Polish Resettlement Corps) – korpus Armii Brytyjskiej przeznaczony dla przysposobienia zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (PSZ) do życia cywilnego i rozmieszczenia ich na terytorium Wielkiej Brytanii lub poza jego granicami.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Pochowany na cmentarzu w Le Mesnil-le-Roi, u boku żony, Włoszki Ledy Pasquali (1919–2002), brata Jerzego (1906–2000) i jego b. żony Tatiany z d. Szwecow (1913–2005). Na tym samym cmentarzu spoczywają też inni współtwórcy paryskiej „Kultury”: Zofia (1910–2003) i Zygmunt (1908–1979) Hertzowie oraz Maria (1894–1981) i Józef (1896–1993) Czapscy.

Radio Wolna Europa (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, ang. Radio Free Europe/Radio Liberty) – rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1949 z połączenia "Radia Wolna Europa" i "Radia Swoboda". Swoją misję określa następująco: "Promować wartości i instytucje demokratyczne przez rozpowszechnianie prawdziwych informacji i idei".Zygmunt Hertz (ur. 18 stycznia 1908 w Warszawie, zm. 5 października 1979 Maisons-Lafitte) – współzałożyciel i pracownik Instytutu Literackiego, paryskiej „Kultury”. i Urodził się 18 stycznia 1908 w Warszawie. Syn Mieczysława i Marii Maybaum. Dzieciństwo spędził w Łodzi i w Warszawie, od 1920 mieszkał na stałe w Łodzi. Po maturze (1926, Szkoła Zgromadzenia Kupców w Łodzi) przez rok studiował ekonomię w Owens College w Manchesterze, w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Polski wstąpił do wojska (Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, Centrum Wyszkolenia Artylerii Przeciwlotniczej w Warszawie). Podporucznik rezerwy. Pracował w biurze handlowym swego ojca - przedstawicielstwo firmy Solvay. W lutym 1939 poślubił Zofię Neuding. Podczas kampanii wrześniowej 1939 w artylerii przeciwlotniczej. W czerwcu 1940 aresztowany - wraz z żoną - we Lwowie, podczas masowej akcji NKWD. Deportowani do Cyngłoku (Maryjska ASRR), gdzie spędzili 14 miesięcy, pracując przy wyrębie lasu. Amnestionowani na mocy układu Sikorski-Majski. Pod koniec września 1941 oboje wstąpili do Armii Polskiej, utworzonej w ZSRR pod dowództwem gen. Andersa. Przydzielony do 6 Dywizji Armii Polskiej (następnie 7 DAPl, 8 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej Ciężkiej). Wraz z APW wyszedł z ZSRR i z 2 Korpusem przeszedł cały szlak bojowy do Włoch.
Henryk Giedroyc z paryskim korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, Maciejem Morawskim; Maisons-Laffitte, 2 grudnia 2008 r.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Leopold Unger. Wspomnienie o Henryku Giedroyciu
 • Henryk Giedroyc i redakcja „Kultury” (Maisons-Laffitte i Le Mesnil-le-Roi, 2 grudnia 2008 r.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie – jedno z najstarszych liceów w Warszawie, powstało w 1905 roku. Szkoła znajduje się w gmachu przy ulicy Smolnej 30 w Śródmieściu, równoległej do Alej Jerozolimskich i Foksal i łączącej Nowy Świat z górnym budynkiem stacji kolejowej Warszawa Powiśle, bliżej tego ostatniego.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zofia Hertz, z domu Neuding (ur. 27 lutego 1910 w Warszawie, zm. 20 czerwca 2003 w Maisons-Laffitte) – współzałożycielka Instytutu Literackiego, najbliższa współpracownica Jerzego Giedroycia – redaktora paryskiej Kultury, po jego śmierci dyrektor Instytutu Literackiego w Paryżu.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  Wojciech Sikora (ur. 16 kwietnia 1956 r. w Krakowie) - polski publicysta, redaktor, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Od 2010 r. kierownik Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem.
  Kultura - emigracyjny miesięcznik polski, ukazujący się w latach 1947–2000, stanowiący centrum kulturalno-polityczne dla emigracji polskiej po drugiej wojnie wywierając wpływ na Polskę Ludową.
  Maisons-Laffitte – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Yvelines. Przez miejscowość przepływa Sekwana.

  Reklama