• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Bronowicki

  Przeczytaj także...
  Korkociąg – w lotnictwie – stan lotu oraz autorotacyjna figura akrobacji lotniczej, odbywająca się na pozakrytycznych kątach natarcia po linii śrubowej o małym promieniu, przy częściowej lub całkowitej utracie sterowności Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.
  Andrzej Marian Abłamowicz (ur. 15 maja 1929 w Krakowie, zm. 2 marca 1985 w Warszawie) – polski inżynier, lotnik cywilny, pilot doświadczalny.

  Henryk Bronowicki (ur. 9 lutego 1948) – polski pilot doświadczalny, instruktor lotniczy, pilot komunikacyjny.

  Lotnicza droga[ | edytuj kod]

  Lotniczą pasję rozpoczął od modelarstwa lotniczego. W 1966 przeszedł przez badania lotniczo-lekarskie i odbył w Aeroklubie Mieleckim przeszkolenie szybowcowe na szybowcu SZD-10 Czapla (instruktorem był późniejszy również pilot doświadczalny Zbigniew Nowakowski). Po 61 lotach z instruktorem odbył w 1966 r. pierwszy samodzielny lot. W 1968 roku na lotnisku w Krośnie przeszedł przeszkolenie samolotowe na samolocie Junak-3 (instruktor Andrzej Dudziński). Odbył też przeszkolenie spadochronowe (14 skoków). W 1970 roku, po wykonaniu prawie 1000 lotów od pierwszego samodzielnego lotu uzyskał licencję zawodową. Pełnił później funkcję instruktora na samolotach PZL TS-8 Bies. W 1970 roku przeszedł z pracy z półmontażu samolotów na kontrolę techniczną montażu ostatecznego, a za dwa lata do Działu Prób i Badań w locie.

  Mielec – miasto powiatowe w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim. Miasto położone w dolinie Wisłoki, w Kotlinie Sandomierskiej, historycznie znajdujące się w Małopolsce. Miasto liczy 61 238 mieszkańców i ma powierzchnię 46,89 km² (stan na 31 marca 2013 r.). Jest członkiem Związku Miast Polskich.M-15 to odrzutowy samolot rolniczy polskiej konstrukcji, produkowany na eksport do ZSRR w zakładach WSK-Mielec, znany też pod nieoficjalną nazwą "Belphegor" (Belfegor - nawiązującą do upiora Luwru) , nadaną mu przez Andrzeja Abłamowicza po prezentacji w 1976 roku na Paryskim Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget. M-15 był jedynym na świecie odrzutowcem rolniczym i jednym z dwóch odrzutowców w układzie dwupłata (pierwszym był Coandă 1910).

  Pilot doświadczalny[ | edytuj kod]

  Po dwóch latach pracy jako zawodowy pilot transportowy w 1974 roku zdał egzaminy jako pilot doświadczalny II klasy. W roku następnym został zaangażowany w PZL Mielec. Stale podnosił kwalifikacje - m.in. o loty agrolotnicze, loty IFR. W roku 1978 ukończył studia inżynierskie na Politechnice Rzeszowskiej (specjalność - budowa samolotów). W roku 1979 zdał egzamin u Andrzeja Abłamowicza na pilota doświadczalnego I kl. Nabył też w tym roku uprawnień na samoloty wielosilnikowe.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.MiG-15 (ros. МиГ-15) - radziecki samolot myśliwski, skonstruowany w końcu lat czterdziestych. Ten typ maszyn brał udział w wojnie koreańskiej. Oznaczenie NATO: „Fagot”.

  Brał udział w badaniach prototypów samolotów KR-02, PZL M18 Dromader (różne wersje), An-28 PZL M28, PZL M-20 Mewa, PZL M-15 (Belphegor). Wszedł w skład 4 osobowego zespołu pilotów (inż. Ludwik Natkaniec, Zbigniew Nowakowski, major pil. Jerzy Bachta) dokonujących lotów na samolocie PZL I-22 Iryda - w tym najbardziej ryzykownych prób flatterowych. Odbył też przeszkolenie w Modlinie na samolotach odrzutowych Lim-2, LiM-5. Dokonywał też seryjnych oblotów TS-11 Iskra.

  Ludwik Natkaniec ur. 17 lutego 1931 w Sosnowcu, zm. 29 czerwca 1999 r w Warszawie. Pilot doświadczalny, wieloletni szef pilotów Zakładu Badań w Locie Instytutu Lotnictwa w Warszawie.Kapitan - pilot będący dowódcą statku powietrznego, ostatecznie odpowiedzialny za działania podejmowane przez załogę na pokładzie samolotu oraz za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i pozostałych członków załogi. Zgodnie z prawem odpowiada za wszystkie przypadki naruszenia prawa podczas lotu. Posiada uprawnienia, zgodne z przepisami kraju, wydającego licencję, na dowodzenie ściśle sprecyzowanym typem statku powietrznego, podczas określonych lotów.

  Raz, podczas akrobacji wyczynowej na samolocie Zlin 526 (odwrócony korkociąg) ratował się na spadochronie.

  Pracę w PZL Mielec zakończył w roku 1997, przechodząc do lotnictwa komunikacyjnego- w latach 1999-2004 na stanowisku kapitana.

  Łącznie wykonał prawie 14.100 lotów na 38 statkach powietrznych jako dowódca (według innych źródeł na 56) w czasie 9562 godzin, w tym 3283 godziny w lotach doświadczalnych. Jest autorem książki biograficznej "Pilot Doświadczalny Henryk Bronowicki" Altair Warszawa 2014 r.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jerzy Jędrzejewski. Polscy piloci doświadczalni. Biblioteka Historyczna Instytutu Lotnictwa 2014 r.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy Jędrzejewski. Polscy piloci doświadczalni. Biblioteka Historyczna Instytutu Lotnictwa 2014 r.
  2. Pilot Doświadczalny Henryk Bronowicki. Autobiografia)
  IFR (ang. Instrumental Flight Rules) – lot IFR oznacza lot wykonywany zgodnie z przepisami dla lotów według wskazań przyrządów. Różni się on od VFR (Visual Flight Rules) tym, że polega się tylko na informacjach odczytywanych z przyrządów samolotu, bez używania zewnętrznych referencji wizualnych (np. obserwowanego położenia horyzontu).PZL TS-11 Iskra – samolot szkolno-treningowy, produkowany przez WSK "PZL Mielec" (obecnie Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu), zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem Tadeusza Sołtyka (stąd oznaczenie TS). Pierwsza polska konstrukcja lotnicza napędzana silnikiem odrzutowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Junak (LWD Junak, WSK Junak) – polski samolot szkolno-treningowy, używany w polskim lotnictwie wojskowym od 1952 do 1961, w Aeroklubach do 1972.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. (PZL Mielec) – największe zakłady lotnicze w Polsce, ulokowane w Mielcu w województwie podkarpackim. Powstały w 1938 roku jako Zakład Nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych, w 1999 roku w wyniku restrukturyzacji stały się niezależnym podmiotem gospodarczym. Przedsiębiorstwo działa w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Od 2007 r. jest to spółka zależna amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation.
  Szybowiec szkolny SZD-10 Czapla – polski dwumiejscowy szybowiec szkolenia podstawowego skonstruowany w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsko-Białej.
  An-28 (ros.Ан-28) (oznaczenie NATO – Cash) – radziecki samolot transportowo-pasażerski opracowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa, a produkowany w Polsce w zakładach WSK Mielec
  PZL I-22 Iryda, PZL M93 Iryda, PZL M96 Iryda – polski dwumiejscowy, dwusilnikowy, odrzutowy górnopłat szkolno-bojowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.774 sek.