Henry Rider Haggard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henry Rider Haggard (ur. 22 czerwca 1856 w Bradenham, zm. 14 maja 1925 w Londynie) – brytyjski pisarz, autor powieści przygodowych z akcją rozgrywającą się w egzotycznych miejscach, najczęściej w Afryce.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Kolonia (z łac. colonia „osada rolnicza”) – posiadłość państwa, nazywanego krajem macierzystym bądź metropolią, znajdująca się poza jego granicami i podlegająca bezpośredniej zależności politycznej i gospodarczej. Pierwsze kolonie zakładano już w starożytności w rejonie morza Śródziemnego, w okresie tak zwanej wielkiej kolonizacji greckiej. Najwięcej kolonii powstało w efekcie wielkich odkryć geograficznych. Do XIX wieku obie Ameryki, Azja, Afryka i Australia zostały spenetrowane przez europejskich osadników. Polityka promująca zajmowanie terytoriów zamorskich przez państwa wysoko rozwinięte określona została mianem kolonializmu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Allan Quatermain i jego oddział (ilustracja z powieści Zemsta Maiwy)

Jako młody człowiek przebywał w Natalu i Transwalu (obecnie w RPA), pracując w administracji kolonialnej. Haggarda zainspirowały spotkania z eksploratorami Afryki, odkryte tam bogactwa mineralne i ruiny starożytnych zaginionych cywilizacji, takie jak Wielkie Zimbabwe. Powrócił do Anglii w 1882. Zamierzał zostać prawnikiem, ale pochłonęło go pisarstwo. W 1885 ukazały się Kopalnie króla Salomona – pierwsza powieść cyklu o Allanie Quatermainie (łącznie 18 tytułów), którą sfilmowano kilkakrotnie (ostatnio w 2004). Inne głośne i popularne jego utwory z fabułą osadzoną w Afryce to Allan Quatermain, She (Ona) oraz Ayesha. Wśród bardziej znanych w jego twórczości są też Córka Montezumy i powieść sensacyjno-historyczna Kleopatra.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

Od 1889 przyjaźnił się z Rudyardem Kiplingiem.

W Polsce pisarz był już popularny za życia i w okresie międzywojennym; ponowne ożywienie poczytności jego książek nastąpiło na początku lat 90. XX wieku. W 1951 wszystkie jego utwory zostały wycofane z polskich bibliotek i objęte cenzurą.

Oprócz wyżej wymienionych, do poczytniejszych i częściej wznawianych u nas jego powieści należą:

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Powieść przygodowa - jedna z głównych odmian gatunkowych powieści XVIII wieku, wywodząca się pierwotnie z opisów, dzienników podróży i pamiętników. Fabułę powieści przygodowej stanowią przede wszystkim zdarzenia rozgrywające się w czasie podróży do nieznanych często egzotycznych krain; ich celem zaś jest dostarczenie odbiorcy rozrywki oraz przekazanie stosownej światopoglądowej nauki moralnej a nawet dydaktycznej i edukacyjnej.
 • Córka mądrości (Wisdom′s Daughter)
 • Dziecię z kości słoniowej (The Ivory Child)
 • Pierścień królowej Saby (Queen Sheba′s Ring)
 • Potwór Heu-Heu (Heu-Heu, or the Monster)
 • Święty kwiat (Allan and the Holy Flower)
 • Zemsta Maiwy (Maiwa′s Revenge)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rudyard Kipling: Something of Myself. London: Macmillan & Co., 1937.
  2. Cenzura PRL: wykaz książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu 1 X 1951 r. miejsce: Nortom, 2002, s. 15. ISBN 83-85829-88-1.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Filmowe adaptacje utworów Henry’ego Ridera Haggarda.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Allan Quatermain – to postać fikcyjna, odkrywca kopalni króla Salomona, bohater kilkunastu książek autorstwa Henry’ego Ridera Haggarda. Postać ta pojawiła się również w kilku filmach oraz komiksie Liga Niezwykłych Dżentelmenów.
  Minerał (fr. minéral, od celt. mina – kopalnia) – pierwiastek lub związek chemiczny będący normalnie ciałem krystalicznym, którego struktura ukształtowała się w toku procesów geologicznych.
  Joseph Rudyard Kipling (ur. 30 grudnia 1865 w Bombaju, zm. 18 stycznia 1936 w Londynie) – brytyjski pisarz i poeta. Laureat literackiej Nagrody Nobla (1907).
  Natal – dawna prowincja w Republice Południowej Afryki, mająca swoje korzenie w utworzonej przez Burów w 1839 Republice Natalu. Prezydentem republiki był Andries Pretorius. W 1842 Brytyjczycy podporządkowali sobie to terytorium, zaś w 1845 roku zostało ono przekształcone w posiadłość kolonialną Wielkiej Brytanii. W 1994 roku Natal połączono z bantustanem KwaZulu w prowincję KwaZulu-Natal.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama