Heng Samrin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Heng Samrin (ur. 25 maja 1934) – kambodżański polityk, dowódca oddziałów Czerwonych Khmerów, a następnie lider powstania ludowego, które doprowadziło do upadku reżimu Pol Pota.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W latach 1970–1975 uczestniczył w działaniach rewolucyjnych przeciwko rządowi Lon Nola. W 1976 roku został komisarzem politycznym i dowódcą 4 dywizji armii kampuczańskiej. Dwa lata później wraz z Hun Senem stał na czele powstania ludowego przeciwko rządom Pol Pota. W latach 1978–1981 został przewodniczącym Komitetu Centralnego Zjednoczonego Frontu Ocalenia Narodowego Kampuczy, a następnie sekretarzem generalnym rządzącej Ludowo-Rewolucyjnej Partii Kampuczy i przewodniczącym Rady Państwa Kambodży (głowa państwa) (do 1992 roku)

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).

Przypisy[ | edytuj kod]

Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku Czerwoni Khmerzy (fr. Khmer Rouge) – ekstremistyczne ugrupowanie komunistyczne, które łączyło ideologię komunistyczną z khmerskim nacjonalizmem. Byli zwolennikami Komunistycznej Partii Kambodży, a po jej rozwiązaniu w 1981 roku – Partii Demokratycznej Kampuczy. Jego przywódcami byli Pol Pot, Khieu Samphan i Ieng Sary. Po przejęciu władzy w Kambodży w 1975 roku zmienili nazwę kraju na Demokratyczna Kampucza, ich krwawe rządy (w wyniku ludobójstwa zginęło ok. 20–25% ludności kraju) trwały do 1979 roku – wyparci przez wojska wietnamskie z Phnom Penh, wycofali się do dżungli i kontynuowali wojnę partyzancką (do 1998 roku). Od 1982 razem z monarchistami i prawicowymi republikanami wchodzili w skład Koalicyjnego Rządu Demokratycznej Kampuczy
Warto wiedzieć że... beta

Sâmdech ("Jego Ekscelencja") Hun Sen (ur. 5 sierpnia 1951, oficjalnie 4 kwietnia 1951, w Peam Koh Sna), kambodżański polityk, premier Kambodży od 1985, co czyni z niego jednego z 10 najdłużej urzędujących liderów politycznych świata. Wiceprzewodniczący rządzącej Kambodżańskiej Partii Ludowej. Minister spraw zagranicznych w latach 1979-1991.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Lon Nol (ur. 13 listopada 1913 - zm. 17 listopada 1985 w Fullerton, Kalifornia) – kambodżański polityk i wojskowy. Prezydent Republiki Khmerów (dzisiejsza Kambodża) w latach 1972-1975.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Kambodżańska Partia Ludowa, KPL (kh. Kanakpak Pracheachon Kâmpuchéa, KPK) - postkomunistyczne ugrupowanie polityczne, partia rządząca w Kambodży. W latach 1981-1991 była to Kampuczańska Partia Ludowo-Rewolucyjna, jedyna legalnie działająca partia w kraju. KPL zwyciężyła w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Reklama