Heliport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heliport na wyspie Tresco w archipelagu Scilly w Anglii

Heliportlotnisko przeznaczone dla przylotów, odlotów i naziemnego ruchu śmigłowców.

Dach – górna, najwyższa część budynku, mająca za zadanie przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi.Tresco – druga pod względem wielkości wyspa archipelagu wysp Scilly należących do Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Tresco posiada powierzchnię równą 2,97 km² i w styczniu roku 2007 zamieszkiwało ją jedynie 167 osób. Na wyspie znajduje się ogród Tresco Abbey Garden, w którym z powodzeniem, pomimo północnego położenia, uprawiana jest roślinność z subtropikalnych regionów świata taka jak na przykład palmy daktylowce kanaryjskie.

Lotniska te ze względu na swoje małe rozmiary znajdują się często w centrum miasta bądź na dachach dużych budynków.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Scilly (Isles of Scilly, korn. Ynysek Syllan) – archipelag około 140 wysp o łącznej powierzchni 16,33 km², z czego pięć jest zamieszkanych, leżących na zachód od wybrzeży Kornwalii. Zaludnienie wynosi niewiele ponad 2000 osób. Największą wyspą archipelagu jest St Mary’s. a największym ośrodkiem Hugh Town.

Przypisy[ | edytuj kod]

Śmigłowiec lub helikopter (gr. héliks, D. hélikos – skręcony; pterón – skrzydło) – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), który wytwarza siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik, a obecnie coraz częściej przez 2, a czasem nawet 3 silniki. Wirnik zbudowany jest z odpowiednio profilowanych łopat osadzonych w głowicy.Budynek – obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty i dach.
Reklama