Helena Znaniecka Lopata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Helena Znaniecka Lopata herbu Krzywda (ur. 1 października 1925 w Poznaniu, zm. 12 lutego 2003 w Wisconsin) – amerykańska socjolożka polskiego pochodzenia, profesor zwyczajna.

Uniwersytet Minnesoty (The University of Minnesota Twin Cities) – amerykańska uczelnia publiczna, zlokalizowana w stanie Minnesota.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Córka amerykańskiej prawniczki Eileen Markley i polskiego socjologa Floriana Znanieckiego. Wybuch II wojny światowej zastał Znanieckiego w Stanach Zjednoczonych. Pozostające w Polsce, Helena Znaniecka Lopata i jej matka, która zgodnie z ówczesnym prawem straciła amerykańskie obywatelstwo wychodząc za cudzoziemca, trafiły do obozu przesiedleńczego na Głównej w Poznaniu. Eileen Markley zażądała rozmowy z komendantem obozu i przekonała go, by je wypuścił. W tym celu przedstawiła fałszywą historię o Helenie jako swej osieroconej siostrzenicy, powołała się na swoje amerykańskie obywatelstwo (którego nie miała) oraz wysoko postawionych znajomych w USA. Komendant uwolnił obie panie z obozu. Wyjechały następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie Helena Znaniecka Lopata przyjęła amerykańskie obywatelstwo.

1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Uniwersytet Guelph (ang. University of Guelph) jest średniej wielkości uniwersytetem działającym w kanadyjskim mieście Guelph, w prowincji Ontario. Ma 830 wykładowców i około 15,7 tys. studentów. Powstał w 1964 w wyniku połączenia kilku instytucji edukacyjnych niższej rangi, w tym Ontario Agricultural College działającego od 1873.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Champaign − miasto w Stanach Zjednoczonych, w centralnej części stanu Illinois, w 2010 liczące około 81 tysięcy mieszkańców.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Florian Witold Znaniecki (ur. 15 stycznia 1882 w Świątnikach, zm. 23 marca 1958 w Urbana-Champaign w stanie Illinois) – polski filozof i socjolog. Twórca polskiej socjologii akademickiej. Jego prace są znane w świecie, szczególnie w USA, gdzie mieszkał i pracował przez wiele lat.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama