Heinrich Rubens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Heinrich Rubens (ur. 30 marca 1865 w Wiesbaden, zm. 17 lipca 1922 w Berlinie) – niemiecki fizyk; swoimi danymi pomiarowymi zainspirował Maxa Plancka do sformułowania nowej teorii promieniowania ciała doskonale czarnego a za tym podstaw mechaniki kwantowej. Eponim dla rury Rubensa.

Uniwersytet Techniczny w Berlinie (niem. Technische Universität Berlin, TU Berlin) – niemiecka politechnika, jeden z czterech uniwersytetów w Berlinie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Uczęszczał do frankfurckiego gimnazjum "Wöhlerschule" i w roku 1884 został przyjęty na elektrotechnikę na Technischen Hochschule Darmstadt, które to studia kontynuował w Berlinie. W 1885 roku zmienił kierunek na fizykę i na wiosnę 1886 przeniósł się do Strasburga. Tam słuchał przede wszystkim wykładów Augusta Kundta, pod którego kierunkiem uzyskał doktorat w 1888 roku w Berlinie. Habilitował się na Uniwersytecie w Berlinie w 1892 roku.

Lord Rayleigh, właśc. John William Strutt (ur. 12 listopada 1842 w Langford Grove, zm. 30 czerwca 1919 w Witham) – brytyjski fizyk, profesor uniwersytetu w Cambridge w latach 1879-1887 i Londynie od roku 1887, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1904.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Od 1892 pracował jako wykładowca, od 1895 jako docent fizyki na Uniwersytecie w Berlinie, od 1900 był profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, następnie od 1903 na Wojskowej Akademii Technicznej w Berlinie i od 1906 ponownie na Uniwersytecie.

W 1907 roku stał się pełnoprawnym członkiem Pruskiej Akademii Nauk, w 1908 członkiem-korespondentem Akademii Nauk w Getyndze a w 1918 członkiem-korespondentem Bawarskiej Akademii Nauk.

Nagrobek Heinricha Rubensa na Starym Cmentarzu św. Mateusza w Berlinie-Schöneberg

Dorobek naukowy[ | edytuj kod]

Rubens prowadził badania nad promieniowaniem elektromagnetycznym, szczególnie nad zakresem podczerwieni. Jesienią 1900 wraz z Ferdinandem Kurlbaumem wykonał pomiary promieniowania ciała doskonale czarnego dla szerokiego zakresu długości fali sięgającego do 51,2 μm, znacznie większego niż poprzednicy (Otto Lummer i Ernst Pringsheim rok wcześniej do długości fali 6 μm i następnie do 186 μm). Ukazywały one niezgodności teoretycznych wzorów podanych przez Wiena czy Lorda Rayleigha. Rubens zaprezentował te wyniki Planckowi jeszcze przed ich opublikowaniem i przez to skłonił Plancka do ulepszenia wzoru podanego przez Wiena promieniowania ciała doskonale czarnego. Planck przedstawił ulepszony wzór 19 października 1900 roku na posiedzeniu Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego tuż po referacie Kurlbauma przedstawiającego wyniki.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wiesbaden – miasto uzdrowiskowe w środkowych Niemczech, od roku 1945 stolica kraju związkowego Hesja, w rejencji Darmstadt. Leży nad prawym brzegiem Renu, u podnóża gór Taunus. Znane jest ze źródeł termalnych. Od 1945 do Wiesbaden należy Mainz-Kastel, uprzednio część Moguncji.

1904 skonstruował rurę nazwaną później jego nazwiskiem.

1913 wraz z Maxem Planckiem, Waltherem Nernstem i Emilem Warburgiem napisał list do Pruskiego Ministerstwa Oświaty proponując wybór Einsteina do Pruskiej Akademii Nauk.


Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Kajetan Wróblewski: Historia fizyki. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006, s. 427-428, 433.
 • Warto wiedzieć że... beta

  August Adolph Eduard Eberhard Kundt (ur. 18 listopada 1839 w Schwerinie - zm. 21 maja 1894 w Israelsdorfie koło Lubeki) - fizyk niemiecki.
  Rura Rubensa – urządzenie do demonstracji z zakresu fizyki, prezentujące akustyczną falę stojącą za pomocą płomieni.
  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
  Andrzej Kajetan Wróblewski (ur. 7 sierpnia 1933 w Warszawie) – polski fizyk, profesor doktor habilitowany (od 1971 roku), dziekan Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1986–1989), rektor Uniwersytetu Warszawskiego (1989–1993), przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Historii Nauki PAN. Członek PAN (od 1976), wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności, członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (od 1983), Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Promieniowanie elektromagnetyczne (fala elektromagnetyczna) – rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pola elektromagnetycznego.
  Max Karl Ernst Ludwig Planck (ur. 23 kwietnia 1858 w Kilonii, zm. 4 października 1947 w Getyndze) – niemiecki fizyk, autor prac z zakresu termodynamiki, promieniowania termicznego, energii, dyspersji, optyki, teorii względności, a przede wszystkim teorii kwantów.

  Reklama