Heineken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Heineken N.V.holenderskie przedsiębiorstwo piwowarskie, założone w 1864 przez Gerarda Adriaana Heinekena w Amsterdamie. Spółka jest właścicielem ponad 130 browarów w ponad 65 państwach na całym świecie i zatrudnia około 64 tys. pracowników. Warzy i sprzedaje ponad 170 regionalnych, lokalnych, okazjonalnych i specjalistycznych piw, takich jak Cruzcampo, Tiger, Żywiec, Birra Moretti, Ochota, Murphy’s, Star i Heineken.

Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.

Z roczną produkcją ponad 171.1 milionów hektolitrów, Heineken zajmuje 2. miejsce na liście największych przedsiębiorstw produkujących piwo na świecie, zaraz po Anheuser-Busch InBev. Holenderskie browary Heinekena znajdują się w Zoeterwoude i ’s-Hertogenbosch.

Trzy litery e znajdujące się w logo piwa zostały lekko skrzywione do tyłu, aby wyglądały, jakby się śmiały. Pomysł trzech e został wprowadzony, gdyż uważano oryginalne logo za zbyt poważne dla piwa. Czerwona gwiazda jest oryginalnym logo marki, używanym od samego początku. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane, choć istnieje kilka prawdopodobnych wyjaśnień:

Żywioły, elementy, pierwiastki – redukcjonistyczna koncepcja filozoficzna, według której świat materialny (Wszechświat) składa się z kilku podstawowych pierwiastków. Różne proporcje w jakich występują one w różnych obiektach i substancjach ma odpowiadać za złożoność świata materialnego, a sposoby, w jaki reagują one ze sobą, mają wyjaśniać przemiany w tym świecie. Teorie elementów były popularne w wielu starożytnych kulturach.Open’er Festival – festiwal muzyki i sztuki, co roku gromadzący dziesiątki tysięcy widzów (od 20 tys. widzów w 2002 r. do 80 tys. podczas szczytowych edycji). Pierwsza, jednodniowa edycja odbyła się w Warszawie na torze Stegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 roku, festiwal trwał dwa dni. W 2006 r., skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc festiwal został przeniesiony na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Organizatorzy wydłużyli także festiwal do trzech dni. W 2005 r., dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia, sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 roku, sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art.
 • że był to symbol średniowiecznych browarów europejskich przekonanych, że dysponuje on tajemną mocą, strzegącą procesu warzenia piwa,
 • że cztery punkty gwiazdy symbolizują cztery żywioły: ziemię, ogień, wodę i wiatr, natomiast piąty punkt jest nieznany. Reprezentuje on żywioł, nad którym browarnicy średniowieczni nie mieli kontroli,
 • gwiazda była na drzwiach wejściowych browaru, co oznaczało etap procesu warzenia. W okresie zimnej wojny pierwotny wzór zmieniono, aby uniknąć skojarzeń z komunizmem (na etykiecie pojawiła się biała gwiazda z czerwonym konturem). Po zakończeniu zimnej wojny na etykiety powróciła oryginalna czerwona gwiazda.
 • Historia[ | edytuj kod]

  Browar Heinekena w Amsterdamie – dzisiaj muzeum Heineken Experience

  Powstanie[ | edytuj kod]

  Firma Heineken powstała w 1864 roku, kiedy to 22-letni wówczas Gerard Adriaan Heineken kupił browar De Hooiberg (hol. stóg siana) w Amsterdamie. W 1873 nazwę browaru zmieniono na Heineken’s Bierbrouwerij Maatschappij, a w 1874 otwarto drugi browar w Rotterdamie. W 1884 nazwę Heineken zarejestrowano jako znak towarowy.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  W 1886 dr H. Elion, uczeń francuskiego chemika Ludwika Pasteura wynalazł „drożdże Heinekena” w laboratorium Heinekena. Drożdże te do dnia dzisiejszego są kluczowym składnikiem piwa Heineken.

  Kolejne pokolenia[ | edytuj kod]

  Syn założyciela, Henry Pierre Heineken, zajmował się firmą od 1917 do 1940 roku i utrzymywał wpływ na firmę do roku 1951. Podczas jego zarządzania, Heineken opracował techniki które przydały się podczas produkcji piwa na masową skalę.

  Syn Henry’ego Pierre’a, Alfred Henry „Freddy” Heineken, zaczął pracę w firmie w 1940 i w 1971 został wybrany na szefa zarządu spółki. Był głównym motorem napędowym w globalnej ekspansji firmy i po swoim odejściu w 1989 roku utrzymywał wpływ na firmę aż do swojej śmierci w 2002.

  European Rugby Champions Cup – najwyższy poziom międzynarodowych klubowych rozgrywek rugby union. Puchar istnieje od roku 2014, zastąpił on poprzednią formułę rozgrywek Puchar Heinekena. W rozgrywkach uczestniczą kluby z krajów grających w Pucharze Sześciu Narodów reprezentujących 3 ligi: Top 14, English Premiership oraz Pro12.Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.
  Różnojęzyczne reklamy Heinekena na przełomie lat

  Globalna ekspansja[ | edytuj kod]

  Po I wojnie światowej, firma obrała za cel ciągłe zwiększanie eksportu. Trzy dni po zakończeniu prohibicji w Stanach Zjednoczonych, pierwsza dostawa Heinekena była pierwszą legalną dostawą piwa. Od tego czasu Heineken utrzymuje swoją pozycję jako jedno z najlepszych importowanych piw w Stanach Zjednoczonych.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.

  Tymczasem w Holandii Heineken próbował zwiększyć koszty swoich akcji kupując konkurencyjne browary i zamykając je. Po II wojnie światowej, wiele małych browarów zostało wykupionych lub zamkniętych, co osłabiło piwowarską tradycję w Holandii.

  Heineken nie poprzestał na Stanach Zjednoczonych, zakładając swoje browary w wielu państwach na całym świecie, m.in. w Polsce, we Włoszech, w Chinach, w Wietnamie, a nawet w Egipcie.

  Heineken Experience[ | edytuj kod]

  Heineken w 1988 roku zamknął swój browar w Amsterdamie. Aktualnie w tymże budynku znajduje się muzeum Heineken Experience, ale nadal ma na sobie napis Heineken Brouwerij. Przedstawiona jest tam historia i niektóre techniki piwowarskie firmy; znajdują się tam kadzie, butelki oraz plakaty reklamowe z różnych lat.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Puchar Świata w rugby (ang. Rugby World Cup) – międzynarodowy turniej rugby union organizowany przez World Rugby i biorą w niej udział męskie reprezentacje narodowe. Pierwszy turniej odbył się w 1987, na terenie Australii i Nowej Zelandii. Od tamtej pory kolejne zawody są rozgrywane co cztery lata.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Anheuser-Busch InBev SA/NV (AB InBev) – międzynarodowy koncern browarniczy z siedzibą główną w Leuven w Belgii, największy producent piwa na świecie, właściciel marek: Budweiser, Corona i Stella Artois.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Ludwik Pasteur (fr. Louis Pasteur, ur. 27 grudnia 1822 w Dole, zm. 28 września 1895 w Saint-Cloud) – francuski chemik i prekursor mikrobiologii.
  Heineken - marka piwa warzonego od 1873 r. przez browar Heineken z Holandii oraz na licencji przez browary należące do Grupy Heineken w kilkudziesięciu państwach. W Polsce są to będące własnością Grupy Żywiec zakłady piwowarskie w Żywcu i Warce.
  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.
  Alfred Henry (Freddy) Heineken (ur. 4 listopada 1923 w Amsterdamie, zm. 3 stycznia 2002 w Noordwijk) był znaczącym inwestorem i jednym z dyrektorów holenderskiej firmy piwowarskiej Heineken. Pracę w firmie rozpoczął 1 czerwca 1941 roku.

  Reklama