Hebe (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hebe (stgr. Ἥβη Hḗbē, łac. Hebe ‘młodość’) – w mitologii greckiej bogini i uosobienie młodości oraz wdzięku, utożsamiana z rzymską Juwentas (łac. Iuventas, Juventas, Iuventus)

Vojtech Zamarovský, czes. Vojtěch Zamarovský (ur. 5 października 1919 w Trenczynie lub Zamarovcach, zm. 26 lipca 2006 w Pradze) – słowacki prozaik, autor słowackiej i czeskiej literatury faktu, publicysta, badacz, propagator hellenizmu i olimpizmu, tłumacz, prawnik, podróżnik, agent wywiadu.Herakles (gr. Ἡρακλῆς Hēraklēs, Ἡρακλές Hēraklés, łac. Heracles, Hercules, Alkajos, Palajmon) – w mitologii greckiej jeden z herosów, syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. Jego rzymskim odpowiednikiem był Herkules. Znany był z wielkiej siły, męstwa, zapaśnictwa i umiejętności wojennych, zwłaszcza celnego strzelania z łuku. Lubiany przez Zeusa i Atenę, był prześladowany przez zazdrosną Herę.

Istnieją dwie wersje wydarzeń dotyczące jej narodzin. Według pierwszej była córką Zeusa i Hery. Według drugiej wersji Hebe powstała w zupełnie inny sposób. Otóż gdy Zeus zrodził Atenę bez pomocy kobiety, Hera pozazdrościła mu tego i uznała, że jeśli już ktoś powinien sam rodzić dzieci to powinna być to właśnie kobieta. Aby wyrównać tę niesprawiedliwość udała się do Hory Chloris aby prosić ją o dar, który sprawi, że będzie mieć dziecko bez mężczyzny. Chloris pomogła jej. Dała Herze kwiat ze swojej łąki i powiedziała, że powąchanie tego kwiatu wywoła ciążę. Zgodnie z zapowiedzią Hera po powąchaniu kwiatu zaszła w ciążę i urodziła córkę której dała na imię Hebe. Hebe pełniła na Olimpie funkcję podczaszego (nalewała bogom nektar i roznosiła ambrozję), zaprzęgała także konie lub pawie do rydwanu Hery. Jednak jej spokojne życie zostało zniszczone przez Zeusa. Otóż pewnego dnia Zeus przyprowadził na Olimp swojego kochanka Ganimedesa, który odtąd miał być podczaszym razem z Hebe. Bogini uznała to za zniewagę i zaczęła rywalizować z Ganimedesem. Z powodu zaistniałej sytuacji była rozdrażniona przez co oblała nogę Hery nektarem. Rozzłoszczona Hera obiecała sobie, że kiedyś zemści się na Hebe wydając ją za jednego z bękartów Zeusa. Wkrótce potem nadarzyła się ku temu okazja. Zeus po śmierci Heraklesa dał mu nieśmiertelność, przyprowadził go na Olimp i kazał Herze pogodzić się z nim. Ku zaskoczeniu wszystkich Hera zrobiła to. Nie była jednak w tym szczera. Postanowiła, że w ramach zemsty na Hebe wyda ją za Heraklesa, gdy ten w końcu przybył do siedziby bogów. Była pewna, że to ją unieszczęśliwi. Jednak wbrew przewidywaniom Hery byli szczęśliwym małżeństwem. Mieli dwójkę dzieci (bliźniaków).

Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO, Ossolineum) – zasłużony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 r. – łączył w sobie Bibliotekę, Wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich), ufundowany dla Narodu Polskiego w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, otwarty w 1827 roku we Lwowie.Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.

Imieniem bogini nazwano jedną z planetoid(6) Hebe oraz rodzaj roślin z rodziny trędownikowatych – hebe (Hebe).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • heliofilia
 • hebefrenia
 • efeb
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 119. ISBN 83-04-04673-3.
  2. Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 158-159. ISBN 80-8046-098-1. (słow.); polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.




  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pierre Grimal (ur. 21 października 1912 w Paryżu, zm. 11 listopada 1996 w Paryżu) – francuski historyk specjalizujący się z historii starożytnego Rzymu.
  Rydwan – pojazd konny, najczęściej dwukołowy zaprzężony w dwa lub cztery konie, zwykle z tyłu otwarty, znany od około XXVIII w. p.n.e. na całym Bliskim Wschodzie, i w Egipcie od około XVIII w. p.n.e. oraz w starożytnej Grecji od XII wieku p.n.e. (o czym wspomina Homer), później także w Rzymie. Mógł być zaprzężony w dwa konie – wtedy zwał się bigą, lub w cztery i wtedy nazywał się kwadrygą. Jechały nim zazwyczaj stojąc dwie osoby.
  Nektar (gr. νέκταρ néktar, łac. nectar, zapożyczenie z egip. ntry ‘boski’) – w mitologii greckiej napój bogów.
  Hebe – rodzaj roślin zaliczany w różnych ujęciach taksonomicznych do rodziny trędownikowatych, przetacznikowatych lub babkowatych. Należy do niego około 100 gatunków krzewów, pochodzących większości z Nowej Zelandii, a także z Francuskiej Polinezji, Falklandów i Ameryki Południowej. Występują w bardzo różnych rozmiarach – od kilku centymetrów do kilku metrów wysokości, rosną w różnorodnych ekosystemach – od morskich wybrzeży aż po górskie zbocza. Nazwę tych roślin zapożyczono od imienia greckiej bogini młodości – Hebe.
  Hebefilia (z gr. Ἥβη Hḗbē, łac. Hebe – młodość + φιλία – miłość) – parafilia polegająca na seksualnych preferencjach dorosłych do kontaktów z osobami we wczesnym okresie dojrzewania (11-14 lat) w przeciwieństwie do efebofilii (późny okres dojrzewania w wieku około 15-19 lat) i pedofilii dotyczącej osób przed okresem dojrzewania. Słowo hebefilia zarezerwowane jest wyłącznie do określania przypadku, kiedy popęd seksualny do osób w okresie dojrzewania jest silniejszy niż do osób dojrzałych.
  Iuventas – w mitologii rzymskiej stanowi uosobienie Młodości. Miejsce kultu znajdowało się w kaplicy obok celi Minerwy kapitolińskiej.

  Reklama