Headbangers Ball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Headbangers Ball – program telewizyjny, prezentujący muzykę w gatunku heavy metal, obecnie nadawany przez amerykańską stację telewizyjną MTV2. Pierwsza emisja miała miejsce 18 kwietnia 1987 roku prezentując heavy metal oraz hard rock w późnych godzinach nocnych. The Ball, jak powszechnie zwykło się mówić o programie, został wprowadzony na antenę w zastępstwie Heavy Metal Mania (emitowany od 1985 roku).

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Glam metal (in. ang. glam metal, hair metal, pop metal) – styl muzyki metalowej, popularny w latach 80. XX w. obejmujący melodyjną i rytmiczną jego odmianę.

Headbangers Ball zaliczany jest do grona najpopularniejszych emisji w historii MTV, prezentując w latach 80. XX wieku odmienną od dominującej w owym czasie stylistyki hair metal. Na przestrzeni lat gościnnie w programie wystąpili (w cyklu podróże) muzycy takich grup jak Alice in Chains, Megadeth, Danzig czy Van Halen.

Megadeth – amerykańska grupa muzyczna założona w kwietniu 1983 roku w Los Angeles w Kalifornii. Powstała z inicjatywy Dave’a Mustaine’a i Dave’a Ellefsona. Nazwa zespołu to fonetyczne brzmienie angielskiego (megadeath) określenia hipotetycznej jednostki miar, oznaczającej liczbę miliona osób, które zginęłyby w wyniku eksplozji nuklearnej. Formacja reprezentuje takie style muzyczne jak thrash metal, speed metal, heavy metal i metal progresywny. MTV2 Headbangers Ball Volume 2 – płyta nagrana na potrzeby MTV2. Została wydana 28 września 2004 roku przez Roadrunner Records. Materiał zarejestrowano 28 stycznia tego samego roku. Album składa się z dwóch płyt, każda z nich zawiera 20 metalowych utworów.

Program emitowano nieprzerwanie do 1995 roku, kiedy to władze MTV zrezygnowały z emisji programu, ostatecznie z anteny usunięty został w 1996 roku. W miejsce Ball pojawiły się inne programy, np. Superock, prezentujący jednak popularne odmiany rocka. W 2003 roku przywrócono emisję programu, który do 2007 roku prowadził znany z występów w grupie muzycznej Hatebreed wokalista Jamey Jasta. Od 2011 roku program prowadzi Jose Mangin.

Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • MTV2 Headbangers Ball
 • MTV2 Headbangers Ball Volume 2
 • MTV2 Headbangers Ball: The Revenge
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kelly Kingsbury: Are You Ready to Rock?. An Interview with American Music Icon Jamey Jasta (ang.). cm.portlandmusicians.com. [dostęp 2011-10-08].
  2. HEADBANGERS BALL RETURNS WITH JOSE MANGIN! (ang.). www.skullsnbones.com. [dostęp 2011-10-08].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • MTV2.com’s official Headbangers Ball – Strona oficjalna
 • Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.Van Halen – grupa hardrockowa, powstała w 1972 roku w Pasadenie (stan Kalifornia), najpierw pod nazwą Mammoth. Już pierwszy album zespołu osiągnął ogromny sukces komercyjny oraz artystyczny. Edward Van Halen został obwołany wirtuozem gitary, a zespół bił rekordy sprzedaży biletów na swoje szalone koncerty. Do dnia dzisiejszego Van Halen sprzedał ponad 80 milionów płyt dzięki czemu zajmuje 60 miejsce na liście artystów, którzy sprzedali największą liczbę płyt. Biorąc pod uwagę same Stany Zjednoczone zespół sprzedał 56 milionów płyt, z których dwa albumy: Van Halen I oraz 1984 sprzedały się w liczbie ponad 10 milionów egzemplarzy. Tylko 6 innych zespołów może pochwalić się podobnym osiągnięciem za oceanem: The Beatles, Metallica, Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC oraz Def Leppard.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hatebreed - amerykańska grupa muzyczna wykonująca hardcore oraz metalcore. Powstała w 1994 roku z inicjatywy muzyków pochodzących z kapel Bridgeport i New Haven w stanie Connecticut. Zespół podczas nagrywania drugiego albumu Perseverance, przy aranżacji utworu Final Prayer zaprosił do zagrania solówki oraz do zaśpiewania w chórkach Kerry’ego Kinga z grupy Slayer.

  Reklama